Юрі Луйк, міністр оборони Естонії
Підвищити присутність НАТО в Чорному морі було б природно
28.11.2018 15:45

Співробітництво між Україною та Естонією активно розвивається у багатьох напрямках, в тому числі по лінії оборонних відомств: військовослужбовці двох країн спільно беруть участь у навчаннях, естонські інструктори допомагають готувати кадри в Україні, центр Міноборони Естонії у Сіли прийняв на реабілітацію понад 80 українців за рахунок коштів естонської сторони.

Естонія надає політичну підтримку Києву, розуміє і поділяє його прагнення до набуття членства в НАТО, учасником якого сама стала після розпаду СРСР. Позицію Таллінна про те, що двері Альянсу повинні бути відкритими для України, неодноразово озвучувало естонське керівництво.

Міністр оборони Естонії Юрі Луйк не раз говорив про те, що його країні пощастило стати членом НАТО, в інший час і за інших умов ця мета, можливо, і не стала би реальністю. Тому він переконаний, що Україна не повинна втрачати надію стати одного разу членом Альянсу.

Крім того, Юрі Луйк закликав ЄС накласти нові санкції на Москву через російську атаку на Азові і вжити негайних заходів, щоб зупинити агресію РФ.

Про те, як він оцінює новий виток ескалації конфлікту між Росією та Україною, політик розповів в інтерв'ю власному кореспондентові Укрінформу.

СИГНАЛ ЄДНОСТІ ВІД ЗАХОДУ

- Пане міністре, по-вашому, відповідь західного співтовариства, країн НАТО на те, що відбулося минулої неділі в Азовському морі, адекватна, достатня?

Ми всі – на боці України

- Це очевидно, що західне співтовариство повністю підтримує Україну. Заяви, зустрічі, які зараз проходять, у тому числі засідання Ради НАТО, інші консультації – це хороші сигнали західної єдності.

Я думаю, Президент Порошенко і український уряд вибрали дуже гарний підхід, широко взаємодіючи з міжнародною громадськістю по всьому світу, завойовуючи інтернаціональну підтримку.

Усі ми посилаємо російському керівництву сигнал, що така поведінка є неприйнятною. Ми всі – на боці України.

- Росія має вихід як до Чорного та Азовського, так і до Балтійського морів. Чи не вважаєте ви, що події минулої неділі луною загрози можуть відгукнутися у Балтійському морі?

Вважаю присутність військ НАТО у країнах Балтії важливим фактором стабільності

- Я завжди заявляю: ніколи не говори «ніколи». Але поки ми не бачимо серйозного підвищення агресивності. Звичайно, ми дуже уважно стежимо за тим, що відбувається в регіоні Чорного моря.

Вважаю присутність військ НАТО у країнах Балтії, повітряне патрулювання силами Альянсу в небі над Балтикою важливими чинниками стабільності. Те, що ми у Північноатлантичному альянсі і війська НАТО на нашій землі, це дуже позитивно і надає стабілізуючої дії.

ПРИСУТНІСТЬ НАТО У БАЛТІЇ ТА ЧОРНОМОР'Ї

- А чи не варто було б у світлі останніх подій дещо посилити присутність?

- Я думаю, важливіше зробити всю військову структуру НАТО більш гнучкою і такою, щоб відповідала своїм завданням. Тому що йдеться не тільки про присутність Альянсу в країнах Балтії, але і про командування, структури, багато ще про що. Ми працюємо у НАТО над тим, щоб зробити так, щоб все працювало безперебійно гладко. Все у Північноатлантичному альянсі має відповідати своїм завданням.

- А щодо Чорного моря? Чи доцільно, з вашої точки зору, збільшити присутність Альянсу в цьому регіоні?

- Навколо Чорного моря є країни НАТО – Румунія, Болгарія, Туреччина. Думаю, було б цілком природньо, якби й інші країни Альянсу, які не межують з Чорним морем, також відправили туди свої кораблі. Це було б позитивно.

АКТИВНЕ ВІЙСЬКОВЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ЕСТОНІЇ ТА УКРАЇНИ

- Ви як керівник оборонного відомства задоволені рівнем співпраці у військовій сфері з Україною?

- Вона дуже глибока, активна та позитивна. Я особисто маю дуже гарні стосунки з моїм українським колегою.

Ми насправді робимо все, що можемо. У нас безліч точок співробітництва, проектів – і коли справа доходить до обміну передовим досвідом, і коли проводимо спільні навчання. В Україні працюють естонські інструктори.

ГРУЗИНСЬКІ ПАРАЛЕЛІ

... Виступаючи напередодні на Берлінському Форумі зовнішньої політики, який проводиться фондом Кербера, Луйк назвав дії Росії дуже агресивним актом та частиною загальної російської агресії проти України. Він висловив стурбованість явною недооцінкою рівня НП. «Ми говоримо про ситуацію, коли одна країна стріляє по кораблях іншої. Ми вже використовуємо термін «інцидент». Цим ми знижуємо важливість і небезпеку ситуації», – сказав міністр. Сталося те, що кораблі однієї незалежної держави стріляють по кораблях іншої незалежної держави, тоді як під час спроб зупинити судно, і то нечасто, роблять попереджувальний постріл перед його носом, але не по самому судну. Луйк нагадав, що у 2008 році напередодні російсько-грузинської війни було багато подібної стрільби, «а потім в якийсь момент у когось здають нерви і з'являється привід для агресії», – зазначив глава Міноборони, зауваживши, що саме так Росія агресивно вторглася на територію Грузії.

Ольга Танасійчук, Берлін

Фото автора

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-