Інна Огнівець, Посол України в Португалії
Ми направили ноту МЗС Португалії з приводу акції "Безсмертного полку" в Лісабоні
02.06.2018 09:00 5973

Нещодавно у португальській столиці відгримів конкурс Євробачення, завдяки якому столиця країни – Лісабон перетворилася на багатонаціональний вулик, майданчик для єднання, спілкування, налагодження контактів. Але не всі учасники та гості португальської столиці мали це за першочергову мету. Цьогорічне Євробачення також «пам'ятне» провокацією Росії, участь у якій взяла представниця конкурсу від РФ. 

Про методи ведення гібридної війни Росією проти України в Португалії, українсько-португальські двосторонні відносин, ставлення португальців до України та українців в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповіла Надзвичайний і Повноважний Посол України у Португалії Інна Огнівець.

ЄВРОБАЧЕННЯ І ТРИ ПОРТУГАЛЬСЬКІ «Ф»

- Пані Посол, Португалія минулого року від України отримала «музичну естафету» Євробачення. Як проходила підготовка до конкурсу? Яке значення він мав для країни?

- Почну з Євробачення 2017 року. Це була дійсно визначна для Португалії подія, адже це їхня перша перемога в цьому конкурсі. Загалом Португалію як країну характеризують три основні «Ф»: Футбол, Фатіма (місто, де відбулося явлення Діви Марії – ред.) та Фаду. Фаду – це ексклюзивний пісенний стиль португальського походження. Для португальців музика має особливе значення і те, що їм не вдавалося раніше перемагати в Євробаченні, призвело до припинення на певний період часу участі Португалії в конкурсі. 

Але у позаминулому році Україна вдруге виграла на Євробаченні. Оскільки для португальців Україна – близька країна, через чисельну українську громаду, це зацікавило їх. Частина ради португальського телебачення, яка приймає рішення щодо участі чи неучасті країни у Євробаченні, виступила за те, щоби Португалія все ж таки взяла участь у конкурсі у 2017 році, а частина вагалася. Тому перша частина запросила дипломатів українського посольства, аби вони переконали опонентів у тому, що Португалія має шанси на перемогу. Таким чином, Україна надихнула Португалію на перемогу в Євробаченні.

Цього року Лісабон виступив організатором Євробачення, тому Посольство України в Португалії надавало сприяння офіційній делегації України та конкурсанту від України Melovin. Крім того, співачка Руслана, переможниця Євробачення-2004, виступила в рамках програми Євробачення на престижній сцені в Eurovillage. Цей концерт мав надзвичайний успіх серед глядачів Євробачення.

“БЕЗСМЕРТНИЙ ПОЛК” У ЛІСАБОНІ. УЧАСНИКИ АКЦІЇ ПОГРОЖУВАЛИ УКРАЇНСЬКИМ АКТИВІСТАМ ВИПАЛЕННЯМ ТРИЗУБА НА ЛОБІ

- Але й це аполітичне свято музики не обійшлося без провокацій проти України, які були здійснені під час акції “Безсмертний полк”. Розкажіть, будь ласка, якою була реакція посольства, громади на цю провокацію?

- Ми дізналися про проведення ходи в рамках акції “Безсмертний полк” напередодні. Серед організацій, які проводили захід, була Слов'янська школа – організація, наближена до Посольства РФ у Португалії, яке також було серед співорганізаторів. Про те, що в акції братиме участь представниця Росії на Євробаченні, заздалегідь не було відомо. Українська громадська організація «Спілка українців у Португалії» направила групу своїх представників на цей захід, аби переконатися, що демонстранти не використовують антиукраїнські гасла.

- Як усе відбувалося? 

- Учасники ходи намагалися провокувати наших активістів, погрожували, зокрема вигукували, що треба випалити їм тризуб на лобі, а також принесли на цю акцію прапори терористичної організації «ДНР». 

Проведення акції за участі Ю.Самойлової, напевно, було спрямоване на піар представниці на конкурсі, але за результатами голосування конкурсу бачимо, що це, навпаки, був антипіар. Очевидно, вона мала намір не представляти Росію на Євробаченні, а реалізувати провокацію як по відношенню до України, так і по відношенню до Португалії.

- Чи посольство офіційно опротестовувало такі дії?

- Посольство одразу відреагувало. Ми направили ноту на адресу МЗС Португалії, а також листи на адресу муніципалітету та районних адміністрацій. Очевидно, що португальці стали заручниками цієї ситуації, оскільки вони не були поінформовані про участь Юлії Самойлової у цій акції. Тому такі дії слід розцінювати як провокацію, організовану російським посольством із залученням учасниці Євробачення.

Офіційна позиція Португалії у таких ситуаціях незмінна, вона полягає у підтримці України, її територіальної цілісності, ідеї повернення Криму та Донбасу Україні, про що заявляється неодноразово під час зустрічей, візитів, заходів. У нас немає підстав сумніватися, що позиція змінилася. Позицію Росії вони засуджують, так само як і весь Європейський Союз, і санкції Португалія застосовує нарівні з іншими державами.

- Чи вже є реакція від МЗС Португалії на ноту?

- Із цього приводу ми провели зустріч у Міністерстві закордонних справ Португалії. Це була зустріч на рівні керівництва Департаменту з питань зовнішньої політики, де було заявлено, що позиція Португалії лишається незмінною і спрямована на підтримку відновлення територіальної цілісності України. Але тут є ще один нюанс, який слід розуміти. Росія намагається взяти реванш у Португалії, тому що торік португальській парламент визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. І, звичайно, це було несподіванкою для Росії, беручи до уваги те, що зараз у Португалії при владі коаліція лівих сил. Це соціалісти, комуністи, Лівий блок і Партія зелених. Про вплив цього рішення на плани російської сторони свідчить і те, що в минулому році мав відбутися офіційний візит Міністра закордонних справ Сергія Лаврова до Португалії, але він не відбувся, на фоні тих заходів, які проводить українська сторона в Португалії.

- Про які заходи, окрім визнання Голодомору геноцидом українського народу, говорите?

Акція “Безсмертного полку” у Лісабоні – це спроба реваншу Росії за успіхи українсько-португальських відносин

- На початку минулого року Португалію з офіційним візитом відвідав Міністр оборони Степан Полторак, влітку на запрошення президента Португалії і групи послів-жінок (до якої я теж входжу) приїздила Віце-прем'єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе. Тріумфальним завершенням року став офіційний візит Президента України Петра Порошенка, який відбувся через 10 років після попереднього візиту.

Звичайно, Росія не хоче змиритися з тим, що Україна розвиває успішне співробітництво з Португалією. Тому свої інтереси вони якраз намагаються проштовхувати через подібні провокації, які в кінцевому результаті ще більше псують їхній імідж у світі.

ІНШІ АНТИУКРАЇНСЬКІ ГІБРИДНІ СЦЕНАРІЇ РОСІЇ В ПОРТУГАЛІЇ 

- Наскільки дружною є українська діаспора, де територіально вона найбільше сконцентрована?

У Португалії ми відчуваємо всі прояви гібридної війни. Росія тут розгорнула свій гібридний антиукраїнський фронт

- На жаль, українська громада є не настільки дружною, як хотілось би, бо Росія через свої спецслужби намагається впливати на неї. Українська громада офіційно складає близько 35 тисяч осіб: близько 10 тисяч у Лісабоні, всі інші розпорошені по країні. Найбільші громади в Порту, Бразі – це на півночі, Албуфейрі, Фару – на півдні. В Португалії ми відчуваємо всі прояви гібридної війни. Росія тут розгорнула свій гібридний антиукраїнський фронт.

- Про які прояви йде мова?

- Наприклад, «сценарій», який ось нещодавно намагалися просунути – провести 8 травня в торговельній палаті Португалії семінар, присвячений Україні, зокрема веденню бізнесу. Його ініціатором виступила компанія «Оптимістик», що працює на основі російського капіталу, а серед її засновників – колишній російський посол. Доповідачем на цьому заході було заявлено пані Білоус, яка родом з України, але діяльність її тісно пов'язана з Росією, оскільки вона являється віце-президентом російсько-португальського бізнес-клубу в Лісабоні. 

Не маючи жодного відношення до українського бізнесу, вона мала намір розповісти про нього португальцям. Після вжитих посольством зусиль захід було скасовано. Ми ж готуємося до проведення такого заходу, але вже силами посольства, без залучення організацій, які не мають жодного відношення до України та українського бізнесу. 

Однак, мають місце й інші проблеми. Наприклад, при уряді Португалії існує Рада з питань міграції, до якої входять 10 виборчих колегій. Близько 10 років тому серед інших виборчих колегій – бразильської, кабовердійської, молдовської – була створена колегія «Leste», в перекладі «мігранти зі сходу», йдеться про вихідців із колишнього СРСР. Цю колегію за наполегливим наполяганням Спілки українців у Португалії вдалося перейменувати на українську, але це не розв'язало проблему. Наразі до цієї колегії входять сім організацій, серед яких, крім українських організацій, – так звані асоціації під назвою «Единство», «Мир» і вони обирають «офіційного українського представника». Ви можете уявити, кого вони обирають. Нинішня очільниця – Наталія Хміль, яка вдруге обрана на цю посаду. Хоча родом вона із Закарпаття і має громадянство України, проте бере активну участь у гібридній війні проти своєї ж Батьківщини. Одним із яскравих прикладів цього є діяльність очоленої нею асоціації «Амізаде». Незважаючи на військову агресію РФ проти України, ця асоціація та її керівник продовжують співробітництво з офіційними представниками та інституціями РФ, беруть участь у заходах, пов'язаних з просуванням «руского міра», що висвітлено, зокрема на офіційній Інтернет-сторінці Посольства РФ у Португалії. 

Очевидно, що ця особа не може презентувати українську громаду в Португалії. Посольство не визнає її офіційним представником української громади.

- Чи можливо на це вплинути законодавчими способами?

- Це питання знаходиться на порядку денному українсько-португальських відносин. Португальська сторона пояснює, що їй потрібно створити законодавство аби регулювати діяльність таких організацій. Бо зараз вони керуються лише усталеною практикою. Нині, наприклад, у Португалії українською можна назвати громадську організацію, близько 50% членів якої складають українці.

ЗАКОНОДАВСТВО ПОРТУГАЛІЇ ЩОДО НЕЗАКОННИХ МІГРАНТІВ ДОСИТЬ ТОЛЕРАНТНЕ 

- Ви зауважили про 35 тисяч українців, які офіційно проживають у Португалії. Яка ситуація нині з нелегальними мігрантами?

- Португалія має досить толерантне законодавство, в тому числі стосовно нелегальних мігрантів. Зокрема, відповідно до португальського законодавства, якщо особа має навіть письмову пропозицію про працевлаштування, то це вже є підставою для звернення до міграційної служби Португалії за отриманням посвідки на тимчасове проживання. Депортація – доволі рідкісне явище і застосовується здебільшого до тих осіб, хто відбув терміни ув'язнення за злочини, скоєні на території Португалії.

- Чи просили українці про політичний притулок після анексії Криму та початку війни на Донбасі?

- Це питання ми порушували перед SEF (Служба з питань іноземців та кордонів – державна структура, яка займається іноземцями). Нас поінформували, що ті українці, які просили притулку, зокрема біженці з Криму та Донбасу, отримували його, але не за політичними мотивами, а за гуманітарними. Португалія не розглядає таких осіб як політичних біженців. Тобто документально політичного притулку в Португалії не було надано жодному громадянину України. 

- Ви зауважили про значні здобутки української дипломатії в Португалії. Які ключові складові успіху, як ставляться тут до українців?

Українці є третьою найчисельнішою громадою Португалії після бразильців та кабовердіанців

- Посольство налагодило та активно розвиває контакти, передусім, на рівні Міністерства закордонних справ, Парламенту та Уряду Португалії. Крім того, в Португалії є потужна українська громада. З нею також налагоджено ефективну співпрацю. Українці є третьою найчисельнішою громадою Португалії після бразильців та кабовердіанців (Республіка Кабо-Верде – острівна держава в Атлантичному океані, колишня колонія Португалії – ред.), завоювали в країні великий авторитет своєю працелюбністю, дисциплінованістю, здібностями й талантами. Португальці дуже шанують ці якості українців, наголошуючи на цьому під час кожної зустрічі. Звичайно, ми пишаємося тим, що українська громада має такий високий авторитет у Португалії.

ПОРТУГАЛІЯ ЗАЦІКАВЛЕНА В ЛІТАКАХ І ТУРИЗМІ 

- На яких напрямах роботи зараз зосереджена найбільша увага Посольства?

- Пріоритетним напрямом лишається роз'яснювальна робота, інформування про події в Україні, їхнє невикривлене сприйняття суспільством. Наприклад, нещодавно проводили захід, присвячений деокупації Криму. З української сторони в ньому взяли участь заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця, перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова, португальська сторона була представлена на високому рівні. Ми також активно співпрацюємо з депутатами Асамблеї Республіки (парламент Португалії). В Асамблеї Республіки групу дружби з Україною в кінці минулого року очолив соціаліст Рікардо Бешіга, а колишній голова групи дружби Еуріко Бріліанте Діаш став Державним секретарем з питань інтернаціоналізації Міністерства закордонних справ Португалії. Саме він свого часу відіграв важливу роль у прийнятті резолюції щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу. Як ви бачите, ми маємо в Португалії потужну підтримку.

- Ви згадали про групу дружби в парламенті та що її колишній очільник відповідає нині за економічне співробітництво. Як розвиваються торговельно-економічні відносини? 

- Цьому напрямку приділяється особлива увага, проводяться різноманітні заходи: форуми, відеоконференції тощо. В цьому році плануємо провести туристичний бізнес-форум спільно з посольствами Грузії та Молдови. Розраховуємо на те, що з появою лоу-кост рейсів Київ-Лісабон-Київ відкриються нові можливості для туризму.

Товарообіг між нашими країнами минулого року, порівняно з 2016 роком, суттєво зріс, на 16% і становив 323 млн дол. США. Звичайно, є резерви, щоб розширювати ці відносини. Певної перешкодою лишається відстань між країнами. Але Україна дуже активна по відношенню до Португалії і наш експорт значно більший, ніж експорт Португалії до України. Серед продукції, яку ми продаємо Португалії, переважає сільськогосподарська – зерно, олії. Що стосується Португалії, то в їхньому експорті переважає промислова продукція – електричні машини, запчастини до автомобілів. Україна має великий інтерес до розвитку співробітництва у сфері вироблення відновлювальної енергії, і Португалія може слугувати в цьому прикладом. 

Окремим напрямом співробітництва є авіабудування, зокрема, йдеться про налагодження співпраці португальських компаній з Державним підприємством «Антонов». Це актуально для Португалії, оскільки країна потерпає від пожеж і потребує літаків та гелікоптерів для пожежогасіння. 

- Наскільки зацікавлені португальці відвідати Україну і чи взагалі португальці віддають перевагу закордонному туризму перед внутрішнім?

- Інтерес португальців до України є значним, оскільки тут, по-перше, дуже багато змішаних українсько-португальських шлюбів, крім того, португальці дуже прихильно ставляться до українців. Думаю, прямий рейс, який WizzAir запускає з 21 червня, пожвавить туристичний обмін між країнами. 

По-друге, що стосується характеру португальців, то не слід забувати, що вони були першовідкривачами нових континентів і ця риса – жага до подорожей – залишається притаманною їм досі.

- Знаю, що з України нині проводять паломницькі тури до Португалії, ви також згадували про Фатіму. Розкажіть трохи більше.

Діва Марія попереджала про велику загрозу, яка може йти від Росії

- Фатіма – невелике містечко в Португалії, де 101 рік тому відбулося явлення Божої Матері дітям-пастушкам Лусії, Франциску, Жасінті. Шість разів Божа Матір Пресвята Діва Марія являлася дітям, і саме через них вона надіслала послання людству. Послання Божої Матері стосувалися й України. Зокрема, Діва Марія попереджала про велику загрозу, яка може йти від Росії. Явлення сталося напередодні більшовицької революції 1917 року, яка по суті стала червоною чумою, що оволоділа Росією і далі поширилася серед інших країн, чим завдала величезної шкоди людству. Адже це були безбожники, які знищили мільйони людей. Серед послань Діви Марії людству було таке попередження: у випадку, якщо Росія не покається, людство зазнає великих втрат, а праведники перетворяться у мучеників. Пророцтво Пресвятої Богородиці Діви Марії вражає своєю актуальністю, адже йдеться про праведників – українських воїнів, які, жертвуючи найціннішим – своїм власним життям, самовіддано захищають незалежність своєї Батьківщини від російських окупантів. До речі, португальці вірять, що завдяки заступництву Божої Матері їхня країна уникла участі у Другій світовій війні, адже про це також ішлося в тих посланнях. Фатіма перетворилася у паломницький центр – те місце для всього людства, до якого щорічно приїздять мільйони віруючих за благословенням Божої Матері.

Ольга Будник, Лісабон-Страсбург

Фото автора

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-