Земан 2: Поляризація Чехії та статус-кво для України

Земан 2: Поляризація Чехії та статус-кво для України

Укрінформ
Інтрига другого туру виборів у Чехії завершилася з рахунком 51,36% голосів у Земана проти 48,63% у Драгоша.

До останнього спостерігачі перебували в непевності щодо шансів претендентів на президентське крісло. Різниця дійсно виявилася зовсім невеликою - якихось 152 тисячі голосів. За колишнього президента Академії наук голосували більшість регіональних центрів, підтримали і столиця Прага, центральна Чехія. За Земана були лише Острава, Їглава, Усті-над-Лабем і Карлові Вари, райони Сілезії і Моравії.

Оскарження результатів не буде. Їржі Драгош визнав поразку вже за 2 години після завершення голосування (треба зауважити, що на той момент його відрив від суперника був істотно більшим, ніж виявилося після підрахунку 100% голосів). Драгош побажав Земану здоров'я і сил, а також заявив, що не залишить велику політику. «Ми не перемогли, але ми не програли. Я переконаний, що наша енергія не зникне і залишиться тут. Я не йду із суспільного життя, я залишаюся», - сказав він своїм прихильникам. Більше 48 з половиною відсотків голосів - безумовний успіх для вченого, що взагалі не мав політичного досвіду.

У свою чергу, Мілош Земан заявив, що має намір «взяти на себе відповідальність на наступні п'ять років» і не розчарує своїх виборців. Ще він пообіцяв бути «менш самовпевненим і зарозумілим» ...

Фото: TASR
Фото: TASR

ПОЛІТИЧНА ГНУЧКІСТЬ МІЛОША ЗЕМАНА

Чеський президент народився 28 вересня 1944 року. За своє довге життя Мілош Земан не раз змінював партійну приналежність. Першим «політичним коханням» молодого Земана була Компартія Чехії, в яку він вступив у 1968 році. Однак, вже за 2 роки він був вигнаний з неї за те, що висловив незгоду із введенням військ Варшавського договору до Чехословаччини.

Пізніше він приєднався до есдеків і у 1993-2001 роках очолював ЧСДП.

У 1996-1998 рр. був головою палати депутатів чеського парламенту, а в 1998-2002 рр. - головою уряду Чехії.

Земан став третім президентом Чеської Республіки та першим, обраним шляхом всенародних виборів. Вибори 2013 року були його другою спробою очолити державу. До цього він балотувався в 2003 році, але програвши Вацлаву Клаусу, взагалі зник із політичної сцени, щоб через цілих 7 років знову з’явитися на ній вже з власною партією (з соціал-демократією було покінчено в 2007-му). Однак після того, як та не потрапила до парламенту, залишив і її.

Фото: ČTK
Фото: ČTK

ДРУГ КРЕМЛЯ І КРИТИК КИЄВА

Одним із найбільш часто вживаних ярликів, які навішують на Мілоша Земана, є «друг Кремля» (варіація - «друг Путіна»).

І дійсно, нині він є одним з небагатьох, на європейському рівні, політиків, які не просто підтримують стосунки з московським керівництвом, але демонструють це голосно, часом скандально та епатажно. Іноді Земан навіть біжить попереду, наприклад, підтримуючи вступ Російської Федерації до Євросоюзу, куди та зовсім і не прагне. Але в Росії це цінують і, зі свого боку, також всіляко підкреслюють. Дарма, що фігура президента в парламентській Чехії - вельми номінальна, на внутрішню і зовнішню політику країни має дуже опосередкований вплив.

Не менш щедро Земан роздавав коментарі з українських питань. Свіжі ще в пам'яті його недавні пропозиції з трибуни ПАРЄ відкупитися за окупацію Криму і поставити в справі крапку. Починаючи з 2014 року, він є послідовним противником санкцій і запевняє, що на Донбасі йде громадянська війна, а у Росії немає жодного інтересу до приєднання цієї території і до «10 мільйонів голодних ротів, які потрібно було б годувати». А ось ще фраза, виголошена ним пару років тому: «Багато погано поінформованих людей ідеалізують Україну, вони вважають, що відбулося щось на зразок Оксамитової революції». А слово «бандерівці» у відверто лайливому сенсі так взагалі, схоже, стало частиною лексикону чеського президента.

Фото: RFE/RL
Фото: RFE/RL

ЧЕРВОНІ КАРТКИ ТА ЯЙЦЯ

До речі, щодо лайки. Лідер чеської нації відомий тим, що не гребує вжити не просто міцне, а відверто лайливе слівце, та ще й в публічних виступах. Одним із найбільш обговорюваних випадків було його інтерв'ю на національному радіо в 2014 році, коли він прямо в ефірі вжив кілька нецензурних слів. Розмова йшла про російську панк-групу Pussy Riot, ну політик і вирішив погратися словами. Причому як чеською, так і англійською (англійською він, до речі, володіє вільно, так само як і російською мовою). Може хто і подумав тоді: свій хлопець цей президент, проте більшість громадян засудила таке словоблуддя.

А ще Земана закидували яйцями. Справа була все в тому ж 2014-му, в листопаді, коли на вулиці Праги на 25-ту річницю Оксамитової революції в Чехословаччині вийшли тисячі демонстрантів. Протестували вони проти політики президента Земана. Причиною став як його відхід від ідеалів Оксамитової революції (учасником якої був і він сам), так і проросійськість/антиукраїнськість. Люди тримали в руках плакати «Геть Земана» і «Ми не хочемо стати російською колонією», а також червоні картки (такі, як футбольні судді показують гравцям, які проштрафилися). Тисячі червоних карток. Але деяким активістам цього здалося замало, в хід пішли яйця. Охорона глави держави як могла захищала клієнта парасольками.

Треба сказати, що прості чехи не раз вибачалися перед друзями-українцями і демонстративно відмежовувалися від політики свого керівника. Так, після згаданої «конструктивної пропозиції» по Криму влаштовували флешмоби під гаслами «Чехія - це не Земан».

Фото: MICHAL CIZEK/b.dk
Фото: MICHAL CIZEK/b.dk

ВСІ ЗАЛИШАЮТЬСЯ ПРИ СВОЇХ

Чи варто українцям так вже сильно засмучуватися через переобрання Земана на другий термін? Навряд чи. Звичайно, приємніше, і думається, не тільки українцям, але дуже і дуже багатьом в Європі, було б мати справу з інтелігентним, стриманим і взагалі симпатичним професором і переконаним євроінтегратором Їржі Драгошем.

Однак Земан-2 означає лиш те, що політика Чехії щодо України просто залишиться тією ж. Ну і що, що попередні роки цей президент «розмахував шашкою”, чеський уряд чітко тримав курс на підтримку нашої країни.

Таку думку в коментарі Укрінформу висловив і посол України в ЧР Євген Перебийніс. «Не думаю, що варто розраховувати на якісь зміни у відносинах між Україною і Чеською Республікою, зміни позиції Чехії щодо України», - заявив дипломат. Посол нагадав, що зовнішню політику в республіці визначає уряд і саме від того, яким він буде, якими будуть пріоритети нового кабінету, і залежатиме розвиток двосторонніх відносин між двома країнами, позиція Чехії та підтримка України.

Тут, правда, не варто забувати про те, що того уряду вже немає.

Та взагалі жодного немає. Але у лідера політичного руху ANO, який переміг на осінніх парламентських виборах, Андрія Бабиша є мандат на формування кабінету. Реалізувати його поки ніяк не вдається і навіть технічний уряд меншості і той змушений був подати у відставку. Але Бабиш отримає ще один шанс, 100-відсотково. Земан йому обіцяв. Так ось, «в принципі заяви Андрія Бабиша і програма нового уряду (представлена раніше в парламенті) свідчать про те, що Україні буде приділятися в Чехії досить серйозна увага», - сказав Перебийніс, який вважає, що можна розраховувати на те, що двосторонні стосунки розвиватимуться позитивно.

СПОКІЙНІЙ ЧЕХІЇ СПОКІЙ ТІЛЬКИ СНИТЬСЯ

Ось чи будуть позитивно розвиватися події в самій Чехії? Це велике питання.

«Відносно важка перемога особливо радує», - заявив переможець після виборів. Воно то звісно так. Ось тільки фактично половина населення голосувала проти. Це означає, що чеське суспільство розколоте навпіл. І нерозуміння, поляризація між цими двома частинами стає дедалі більшою, кажуть спостерігачі. Багато з них називають Земана «президентом, який розколює суспільство», причому робить це цілком свідомо, вміло граючи на страхах і невпевненості чехів.

Їх, чехів, зовнішня політика не надто сильно і турбує. А ось справи всередині країни - дуже тривожать, що природньо. Відсутність уряду тут впевненості аж ніяк не додає. За місяць-півтора буде друга спроба отримати довіру в парламенті, потім буде третя. Технічний уряд може керувати країною досить довго. Але це ненормальна ситуація. Особливо, якщо прем'єр сам перебуває під слідством і вже встиг позбутися депутатської недоторканності. Загроза дострокових парламентських виборів в цьому або в наступному році є дуже високою.

І ще один момент - здоров'я новоспеченого президента, дай Бог йому багато років життя. 73-річний Земан намагається триматися бадьоро і останні дні йому це навіть вдається. Але серед чехів наполегливо повзуть чутки, що все це - заслуга дуже хороших лікарів, що адміністрація глави держави приховує від громадян інформацію про справжній стан здоров'я свого шефа. Так це чи ні, судити не нам. Але те, що справлятися зі своєю роллю Земану у майбутню п'ятирічку буде куди важче, ніж у попередню, це очевидно.

Одним словом, хочеться побажати чеському народові миру, процвітання, стабільності і мудрих керівників.

Ольга Танасійчук. Прага-Берлін

Перше фото: Jan Zátorský/MAFRA

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-