Андерс Фог Расмуссен, екс-генсек НАТО
Місія ООН по-путінськи може виявитися пасткою
05.12.2017 19:15 3502

Колишній генеральний секретар НАТО, екс-прем'єр Данії, голова фонду Rasmussen Global, а з травня 2016 року ще й радник Президента України Андерс Фог Расмуссен вважає, що без місії «блакитних касок» на Донбасі практично неможливо буде добитися реалізації Мінських домовленостей. Саму місію він бачить наділеною «сильним мандатом», що складається з контингенту до 10 тисяч чоловік, що працює на всій непідконтрольнійКиєву території, здатною захищати людей та інфраструктуру в регіоні.

«Ми могли б досягти миру в такому випадку», – сказав політик, виступаючи у вівторок на берлінському форумі з зовнішньої політики, організованому німецьким Фондом Кербера.

Детальніше про бачення майбутньої миротворчої місії ООН на Донбасі Расмуссен розповів у бліц-інтерв'ю Укрінформу.

МИРУ БЕЗ МИРОТВОРЦІВ НЕ БУДЕ

- Пане Расмуссен, чи можливо, з вашої точки зору, в нинішній ситуації обійтися без миротворців ООН?

- Я бачу краще рішення у досягненні спочатку стабільності, потім припинення вогню, потім – миру. Тому що якщо не буде міжнародних миротворців, які моніторять ситуацію і контролюють її, досягти цього неможливо.

Я бачив це на власні очі, коли відвідував лінію розмежування: щодня обстріли, і звіти ОБСЄ також говорять саме про це.

Слід розмістити потужну миротворчу місію, щоб забезпечити і гарантувати мир.

- Але чи можливо в принципі знайти консенсус при таких абсолютно різних підходах до самої концепції місії Росії – з одного боку і України і західних партнерів – з іншого?

Найважливішим буде надати миротворцям право контролювати міжнародний кордон між Україною та Росією

- Путін зробив перший крок. Але у тому вигляді, в якому це було представлено, воно нікуди не годиться. Тому що його пропозиція дасть нам лише мандат ООН для того, щоб «заморозити» конфлікт на сході. А ми цього не хочемо. Зараз це ніякий не «заморожений» конфлікт, вже 10 тисяч людей загинули, щодня стріляють, це підтверджують і звіти ОБСЄ.

Але я думаю, що замість того, щоб просто відкинути її (пропозиція Путіна), ми можемо щось збудувати на ній і поліпшити її шляхом отримання сильного мандата. Я думаю, найважливішим буде надати миротворцям право контролювати міжнародний кордон між Україною та Росією. Тому що тільки так можна припинити приплив військ і військових матеріалів і озброєнь. А також проконтролювати, щоб вони (росіяни) дійсно вивели своє озброєння і військову техніку назад в Росію.

ІНІЦІАТИВА ПУТІНА МОЖЕ БУТИ ПАСТКОЮ

- Українська сторона наполягає на тому, щоб у майбутній місії не було росіян. Як ви дивитеся на це?

Це нормальний стандарт для миротворчих місій, щоб сторони, залучені в конфлікт (Росія та Україна), не входили до складу

- У цьому випадку, я думаю, ні Росія, ні Україна не повинні ставати контрибуторами такої місії. Це нормальний стандарт для миротворчих місій, щоб сторони, залучені в такий конфлікт, не входили до складу.

Але це потребує, звичайно, консенсусу українського уряду, оскільки йдеться про українську територію. Але якщо буде потужний мандат, ми можемо розраховувати на згоду Києва.

Якщо мандат буде сильним, якщо буде чітка мета – виконати у повному обсязі Мінські угоди, – думаю, європейські країни можуть і повинні внести вклад в цю місію. Росії, можливо, не сподобається, якщо будуть сили країн НАТО, але є інші європейські країни. Я не думаю, що це основна проблема. Основні сили можуть бути і не з країн, що входять в НАТО.

- Чи не думаєте ви, що президент РФ Путін, виступивши несподівано з такою «ініціативою», зробив це з умислом, а не виключно заради припинення війни?

- Так, це може бути пастка.

Тому ми повинні бути дуже обережні і уважні, маючи справу з цією пропозицією. Це може бути Троянський кінь.

Але замість того, щоб просто відкинути, ми повинні постаратися поліпшити її.

На конференції Расмуссен також говорив про важливість підтримки трансатлантичної єдності між США та Європою, а також і посилення санкцій проти Росії, якщо вона не вживатиме кроків до повного виконання Мінських угод. Про те, що Захід повинен допомогти зміцнити Україну, зробивши її більш здатною захистити себе і відбити агресію, в тому числі шляхом надання оборонних систем (систем комунікації, тепловізорів тощо). А також про те, що зробивши Україну процвітаючою демократією та ринковою економікою, Захід змусить Росію зрозуміти, що конструктивна співпраця краще конфронтації. «Дорога до нормалізації відносин проходить через Київ», – резюмував політик.

Ольга Танасійчук, Берлін

Фото автора

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>