Російський іспит для Трампа

Російський іспит для Трампа

Аналітика
2056
Ukrinform
Американський президент має більші переваги, однак результат - залежний від його російського "іспиту"

Після виснажливих розслідувань ФБР і комітетів Конгресу, звільнення радників топ-рівня й натиску нових антиросійських ініціатив Сенату, на Дональда Трампа очікує новий російський "іспит" – зустріч із Володимиром Путіним.

Практично вся політична Америка – і демократи, і республіканці не без інтересу очікують меседжів, які мають озвучити глава Білого дому та російський лідер у п'ятницю на зустрічі в німецькому Гамбурзі. Й хоча обидві партії в Конгресі ніколи не приховували антипатії до політики Москви, з чим зрештою погодилась і нова адміністрація Білого дому, сам же Трамп досі озвучує необхідність зближення з Кремлем. Тож, проблема полягає в тому, що ніхто, навіть з близького оточення Трампа, не знає, як він поведе себе під час зустрічі з президентом Росії.

НЕРВОЗНІ ОЧІКУВАННЯ

У середу, прямо в день вильоту Трампа в Європу The New York Times зворушила черговими відвертостями від джерел. Як виявилось, попри численні брифінги для президента та роз'яснення – що до чого в російському досьє, високопоставлені радники в Білому домі досі не можуть з упевненістю сказати, що ж насправді зробить чи скаже Дональд Трамп на зустрічі в Гамбурзі.

Сама ж газета описує ситуацію так: "Довгоочікувана розмова з Путіним, за великим рахунком, є необхідною з огляду на критичні суперечності, які розділяють (позиції – ред.) США і Росію. Але це також створює ризики для Трампа, який стикається із цілою низкою розслідувань щодо можливих зв'язків його кампанії з Росією, а також з питанням щодо його особистої готовності виступити проти Москви через її військову агресію та втручання у вибори".

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер схарактеризував очікування від зустрічі, що нині домінують в Білому домі й Державному департаменті, як ситуацію "нервозну", що містить потенційні ризики. Адже ніхто не знає, що робити, якщо президент Трамп вирішить знову "зближатися" з Росією і зробить щось у розріз з офіційною позицією Вашингтона. До того ж, над Трампом продовжує нависати "темна хмара" розслідувань, пов'язаних із Росією, і будь-яка домовленість з його боку може лише посилити прискіпливу увагу слідства.

Натомість особисто Трамп не переймається підготовкою до першої зустрічі з лідером країни, що продовжує доставляти йому та його адміністрації так багато проблем, а також є джерелом звинувачень із боку ліберальних американських ЗМІ. "Він (Трамп - ред.) сказав помічникам, що більше занепокоєний позицією німецького канцлера Ангели Меркель та інших лідерів щодо його рішення вийти з Паризької кліматичної угоди та його жорсткої лінії стосовно імміграції", – пише видання, підкреслюючи, що сам Путін, відомий як "майстер маніпуляцій", точно буде готовий до спілкування.

Тим часом, не тільки NYT, але й інші американські видання висловили занепокоєння щодо непідготовленості Трампа, звертаючи увагу на більший політичний досвід Путіна та його навички вербування, отримані в КДБ. Цікаво, що російські ЗМІ також звернули увагу на ці публікації. Причому основна думка, яку вони винесли наперед, прямо підкреслює, що Путін таки обставить Трампа на першій зустрічі в Гамбурзі.

ПИТАННЯ ДАЧ

Більш за все в американському політичному полі та експертному товаристві остерігаються, що президент США може запропонувати російському колезі послаблення існуючих санкцій в обмін на поступки з боку Москви в українському чи сирійському (що знає, напевно, лише сам Трамп) питанні. Передусім, йдеться про можливе повернення росіянам їхніх дипломатичних дач у Мериленді та Нью-Йорку, що потрапили під санкції Обами в грудні через втручання РФ у вибори в США.

Тут є цікавим один момент: росіяни настільки переконали американську владу, що це їхні невід'ємні об'єкти, які просто не могли бути конфіскованими за жодних обставин, що навіть у Держдепі стали називати їх не "residence" (резиденція - ред.), villa (особняк - ред.), якими вони є по суті, а на російський манер англійською мовою – dacha.

Про можливе повернення дач у двох штатах уже давно йдуть розмови, і російська сторона наполягає та навіть погрожує дзеркальною відповіддю. Хоча, якщо розібратися, саме американці "відзеркалили" недружній жест, який з самого початку зробили росіяни. Зокрема, ще в жовтні минулого року російський уряд заблокував уже підписану угоду між дипкорпусом США і владою Санкт-Петербурга про надання американській стороні земельної ділянки під будівництво нового генконсульства США в цьому місті. І зараз питання російських дач у США та генкосульства в Санкт-Петербурзі вочевидь стали предметом рівнозначного торгу з обох сторін. Принаймні, такими неофіційними натяками говорять у Держдепі та про це пишуть американські ЗМІ.

Тим часом, така можлива домовленість сьогодні викликає занепокоєння в політичних колах США, оскільки йдеться не про обмін претензіями щодо дипломатичних об'єктів, а про послаблення вже запроваджених санкцій проти Москви. І не просто санкцій, а покарання Росії за те, що вона вчинила ворожі дії проти США, брутально втрутившись у вибори.

ТРАМП VS КОНГРЕС

Саме така можливість Трампа послабляти тиск на Росію одноосібним рішенням продовжує хвилювати Конгрес. Причому, обидві партії, включно з переважною більшістю республіканців, яких представляє в Білому домі Трамп, одностайні в тому, щоб зменшити повноваження президента в цьому питанні.

Ще півмісяця тому верхня палата американського Конгресу значною більшістю (97 проти 2 сенаторів) проголосувала законопроект S.722 з посиленим пакетом санкцій проти Росії. Документ також урізав можливість президента зняти обмеження проти Росії без рішення законодавців. Далі він був переданий до Палати представників, яка була також готова підтримати цю ініціативу. Інтрига полягала лише в тому, чи набере Палата кількість голосів, з якими можна буде подолати президентське вето. Ситуація, здавалося, була безвихідною для адміністрації Трампа, і багато хто заговорив про серйозний конфлікт інтересів між Республіканською партією і президентом. Однак проблему (хоч і тимчасово) розв'язали юристи. Виявилося, що законопроект S.722 містив положення, які стосуються бюджетних нарахувань, а за конституцією такий тип документів має приймати спочатку нижня палата, а потім Сенат.

Сьогодні немає сумнівів, що підтримка республіканцями більш жорстких обмежень для Росії залишатиметься високою. Однак на подолання процедурних узгоджень піде час, який саме і виграв Трамп перед першою зустріччю з Путіним. І зараз у нього не зв'язані руки щодо послаблення санкцій проти Москви. Він як досвідчений бізнесмен може вважати це козирною картою на переговорах із Путіним, однак для інших важливо, наскільки він усвідомлює політичне значення подібного кроку. Адже це безумовно матиме наслідки не тільки для його команди, а й для глобальної геополітики.

Існує ще один важливий вектор, який чітко простежується в програмі візиту Трампа до Європи. Його перебування в Польщі, участь у саміті Трьох морів, а також у засіданні G-20 у Гамбурзі має один спільний акцент: посилення енергетичної безпеки Європи шляхом постачання американського LNG-газу. Для США і для бізнесмена Трампа – це нові економічні й торговельні можливості та створення робочих місць. Для Європи – диверсифікація джерел енергопостачання. Для Москви – кінець присутності на європейському ринку та остаточний хрест на проекті "Північний потік -2", на який Кремль покладає чи не останні сподівання. Іншими словами, країна-бензоколонка продовжує втрачати основних клієнтів, і хто знає, що є більш болючим ударом для Путіна. Так чи інакше, американський президент має більші переваги. Але лише його російський "іспит" покаже, чи зможе він скористатися ними по повній.

Ярослав Довгопол, Вашингтон.

Перше фото: АА

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>