Акіль Аід Більтаджі, мер Амману
Йорданія - перша і поки що єдина серед арабських країн, де є вулиця Тараса Шевченка
07.09.2016 09:00 2383

Там ландшафти подібні тим, що на Місяці, а в місті-саду серед пустелі, за тисячі кілометрів від Києва, люди гуляють вулицею та парком, названими на честь Тараса Шевченка, співають українських пісень і танцюють гопака на сцені старовинного амфітеатру. Це не міраж і не вигадка, це - реалії життя наших співвітчизників у Йорданії. Про розвиток українсько-йорданської дружби, життя українців у Йорданії, тонкощі просування туристичних брендів у ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповів радник короля, один із найдосвідченіших йорданських політиків і управлінців, колишній сенатор і міністр туризму, нині мер столиці Йорданії міста Амман Акіль Більтаджі.

УКРАЇНСЬКА «ОАЗА» В АММАНІ НА ВУЛИЦІ ШЕВЧЕНКА

- Пане мер, у березні 2015 року в Аммані урочисто відкрили Парк українсько-йорданської дружби, вулиця, де розміщене українське посольство, носить ім'я великого Кобзаря з 2014-го. В минулому році ви стали єдиним представником арабських країн, якого нагородили орденом «За заслуги» ІІ ступеня. Як і коли у вас виник такий інтерес до України?

- У відносинах з нашими друзями і зі світом в цілому ми завжди намагаємося знайти спільні цінності, речі, які єднають. Від розвитку відносин за таким принципом виграють всі. Побудова спільної основи зміцнює. І навіть якщо одного дня виникають розбіжності або відмінності стають більш помітними, ви завжди зможете їх оцінити, ставитися до них з повагою, все одно спиратиметеся на раніше побудований фундамент спільних цінностей. Пошук та вивчення таких цінностей, до яких, передусім, відносяться культура і література, - це пізнання душі нації. Душу української нації можна зрозуміти з історії народу, біографій її лідерів, провідних діячів, які її уособлюють. Таким уособленням України є Тарас Шевченко. Він - символ нації.

Після візиту нашого короля Абдалли ІІ до України у 2011 році ми почали шукати ці спільні цінності, символи, на основі яких могли б будувати відносини з Україною. В результаті виникла ідея створення Парку українсько-йорданської дружби в столиці Аммані, де діє українське посольство. Парк назвали на честь однієї з найяскравіших українських постатей - Тараса Шевченка. Раніше, за ініціативи та зусиль Надзвичайного і Повноважного Посла України в Йорданії Сергія Паська, ми перейменували вулицю, де розміщене посольство, також назвавши її на честь великого Кобзаря.

- Чи це традиційно для Амману – називати вулиці, де розміщені посольства іноземних країн, на честь їх видатних людей?

- Ні, такої традиції у нас немає. Це скоріше виняток. За останні три роки в Аммані було змінено назви лише двох вулиць: одна, про яку вже знаєте, названа на честь Тараса Шевченка, друга - на честь іншої видатної людини - Махатми Ганді. Та посольство Індії розміщене в іншому місці, не на цій вулиці. Загалом вулиця Тараса Шевченка в Аммані - була і поки лишається єдиною в країнах арабського світу.

- Чи став парк імені Шевченка популярним місцем відпочинку серед жителів міста?

Українська спільнота в Йорданії нараховує близько 5 тисяч людей. Йорданська в Україні - 7 тисяч людей

- Вулиця Тараса Шевченка в Аммані дуже відома, оскільки розміщена по ходу дороги, що веде від аеропорту. Всі, хто їде з аеропорту, проїздять цю вулицю, бачать будівлю українського посольства. Парк українсько-йорданської дружби також розміщений на вулиці Тараса Шевченка, на її розі. Це місце приваблює своєю красою, звичайно, користується популярністю серед української спільноти.

- Розкажіть, будь-ласка, чим живе нині українська спільнота в Йорданії?

- Українська спільнота в Йорданії нараховує близько п'яти тисяч людей. Хтось приїхав сюди ще за часів СРСР, зараз у Йорданії вже народилися їхні онуки. Найчастіше, йорданські студенти, навчаючись в Україні, одружуються з українками, повертаються вже з сім'ями. Таким чином збільшується українська діаспора в Йорданії. Крім того, частина йорданців після навчання лишається жити в Україні. Йорданська діаспора в Україні нині нараховує сім тисяч людей.

Як тільки українці пускають коріння в інших країнах, вони одразу об'єднуються, починають будувати церкву, ставлять пам'ятник Шевченку

Колись мені розповіли, що як тільки українці пускають коріння в інших країнах, то вони одразу об'єднуються, починають будувати церкву, ставлять пам'ятник Тарасу Шевченку, організовують музеї, спільно відзначають свята, тощо. Так і є, українці в Йорданії дуже дружні. Зі свого боку ми радо сприяємо діяльності української спільноти. Ось, наприклад, до 25-річчя, «срібного ювілею» української незалежності цього року в Аммані пройшли дуже цікаві заходи. Академічний оркестр народних інструментів "Веселі Галичани" Тернопільської обласної філармонії виступав у амманському амфітеатрі, в готелі Marriott пройшли урочистості до Дня незалежності. В найближчих планах відкриття Українського дому, на базі якого буде створено вокально-танцювальний дитячий колектив.

УКРАЇНСЬКА УНІКАЛЬНІСТЬ МАЄ СТАТИ СВІТОВИМ ТУРИСТИЧНИМ БРЕНДОМ

- Туризм у Йорданії - одна з найважливіших галузей економіки країни та сфери активного інвестування. Як створювалися та просувалися відомі у всьому світі туристичні бренди «Йорданія» та «Амман»?

Туризм дуже важливий, оскільки розширює коло друзів

- Туризм - це індустрія, яка найбільш стрімко розвивається не лише в Йорданії, а й у всьому світі. Більше мільярда людей постійно подорожують. У багатьох розвинених країнах світу рівень ВВП залежить від туризму. Серед них Іспанія, Франція, Італія, Британія. У Йорданії ця частка складає 30%, фактично третина від ВВП. Окрім того, подорожуючі в інші країни люди повертаються і привозять додому частинку іншого життя, нові враження, знання, які можуть втілювати у себе вдома. Туризм дуже важливий, оскільки розширює коло друзів. Люди починають розуміти, хто є хто, чого хоче, чого прагне, як здобув те, що має. Це міст між культурами.

Так само Йорданії є багато що запропонувати іноземцям, українцям зокрема. Наприклад, у плані релігійного туризму, для християн насамперед цікаві місто Петра, що в долині Арава, греко-римське місто Джераш. Нині між Йорданією та Україною існує щоденне пряме авіасполучення. Ми маємо намір збільшити кількість рейсів, вестимемо переговори з цього приводу з Королівськими Йорданськими авіалініями. Як мені відомо, квитки на існуючі рейси продаються дуже жваво, і вільних місць немає.

- Що порадите українцям для успішного розвитку туристичної галузі?

Зараз сприятливий час глобально виходити на світовий туристичний ринок - Україні в цілому й Києву зокрема

- Під час нещодавнього візиту до України докладно обговорювали це питання з мером Києва Володимиром Кличком. Зокрема, йшлося про те, як розвивати Київ, перетворити його на місце туристичного паломництва. Я займаюся туризмом, індустрією подорожей все своє життя, добре знаюся на технічних деталях процесу, тому можу з впевненістю сказати, що Київ на вірному шляху: збільшується кількість привабливих для туристів подій, відновлюються туристичні об'єкти, модернізується комунальна сфера. Про елементи середовища слід сказати окремо: ваші парки, річки, озера, музеї, церкви, старі будівлі. Все це приваблює туристів. Зараз сприятливий час виходити глобально на світовий туристичний ринок, як Україні в цілому, так і Києву зокрема.

На цьому шляху слід спочатку цей ринок вивчити, визначити, хто зацікавлений, приїхати та насолодитися красою Києва, його давньою історією, славним сьогоденням. Тут є все і для відвідувачів зі значним бюджетом (готелі світового рівня, ресторани тощо), й для бюджетного відпочинку. Впевнений, що якщо лиш перерахувати все, що можна побачити в Києві, люди і в Західній Європі, і в США, і на Близькому Сході зацікавляться і приїдуть. Вони віддають перевагу Стамбулу, але все те саме вони можуть отримати в Києві.

- Чи може стати на заваді просуванню українських туристичних брендів у світі ситуація на Сході країни?

- Зараз часто говорять про безпекову ситуацію, про те, що конфлікт (на Сході - Ред.) не сприяє припливу туристів. Так в усьому світі така ситуація. Подивіться на Париж, на дії терористів там, але туристи не припиняють його відвідувати. Вся суть у тому, аби не сумніватися в тому, що ви пропонуєте, у своєму продукті, створити відомі бренди.

Кожен другий турист, відвідувач Києва, - меломан

Наприклад, бренд «Київ», де є насолоди і розваги на всі смаки, де чудові ресторани з їжею на будь-який смак. Українська столиця безпечна, чиста, тут немає загрози захворювань. Це беззаперечні переваги.

Будь-що, що шукає турист, у вас є. А у гастрономічному плані тут представлений весь світ: вина з усіх куточків світу в меню, продукти доставляють навіть з Австралії, Нової Зеландії, Франції, Сполучених Штатів.

Інше завдання - навчити людей, як бути ефективними туроператорами, ресепшіоністами, гідами, навіть покоївками, розробити чудові денні та нічні екскурсії.

Ще така деталь. Кожен другий турист, відвідувач Києва, - меломан. Подорожі для музикантів, меломанів - це окремий привабливий напрямок. Музичні події в поєднанні з цікавим нічним життям приваблять молодь.

- Пане мер, ви вперше відвідали Київ. Що вас найбільше вразило?

- Київ - це абсолютно незвичайне місто, не схоже на жодне з тих, які ми звикли бачити в країнах Арабського світу, на Близькому Сході. Воно відрізняється у всьому. Київ - чистий, дружній, гарний, цікавий. Живучи тут, важко оцінити, які значні ресурси тут зосереджені: людські, природні та культурні. Ви не усвідомлюєте, яким багатством володієте. Це потрібно продемонструвати усьому світові.

ТУРИЗМ ПО-ЙОРДАНСЬКИ: СПА НА МІСЯЦІ

Амман відомий ретельним збереженням археологічних пам'яток, вмілим поєднанням старовини та сучасності. Зокрема, в самому центрі міста розміщений амфітеатр, який не музей, а діюча культурна установа. Як вдається знайти гармонію і компроміс між необхідністю розвитку міста і охороною його самобутньої спадщини?

Йорданія - місце на Землі, найбільш наближене і подібне до поверхні Місяця

- У цьому питанні слід не намагатися копіювати когось, а шукати свої унікальні як історичні, так і сучасні моменти. Не потрібно копіювати, варто шукати щось відмінне, унікальне. Туристи хочуть бачити щось незвичне, не схоже на те, що вони бачать удома. Наприклад, серед наших визначних місць - руїни греко-римських споруд у пустельній місцевості. Ви не знайдете цього більше ніде у світі. Та, окрім того, Йорданія - найбільший у світі природний спа-курорт. Літо м'яке, навіть у найспекотнішу пору, оскільки сонячні промені проходять через природні атмосферні фільтри, а найнижча точка - близько 500 метрів нижче рівня моря. Наповненість повітря киснем на 10% вища, ніж, наприклад, в Україні. Вода дуже солона, наповнена мінералами, має унікальні цілющі властивості. Це унікальне місце на землі, єдине, де поєднані такі особливості та такі визначні місця. На цьому і зосереджуємося.

Колись Джеймс Ірвін, який у складі команди місячного модуля «Апполон-15» здійснив посадку на Місяць, після своєї видатної подорожі відвідав Йорданію. Я зустрічався з ним, і він сказав, що Йорданія - це місце на Землі, яке найбільш наближене і подібне до поверхні Місяця. Це ще одна унікальність, особливість.

Ви також маєте безліч унікальностей у різних сферах. Наприклад, опера, спортивні події, природні особливості. Окреме слово про водні ресурси, що не може не вразити жодного з йорданців, які фактично живуть у пустельній місцевості, де цінується кожна крапля води. В цьому плані я б радив перейняти досвід Таїланду чи Франції та навчитися у них організації нічних круїзів, з музикою на борту, зі смачною вечерею.

- Яка ситуація в Аммані з громадським транспортом? Чи існує перенасиченість приватними автомобілями? Як ви вирішуєте це питання?

- О, так, це одна з найбільших наших турбот. В Аммані, де проживає 4,4 млн людей, 1,2 млн автомобілів. Що нас рятує, - добре розвинена мережа громадського транспорту. Передусім, це допомагає запобігти засиллю приватних автомобілів. Що стосується екології, то в Йорданії дуже поширене використання «зеленої енергії». Велика кількість людей, в тому числі й я, користуються електромобілями. Мій автомобіль маленький і повністю працює на «зеленій енергії». У цьому хочу бути прикладом для мешканців Амману, для мене це невід'ємна складова ефективного лідерства.

- Йорданія прийняла на своїй території тисячі сирійських біженців, що значно підвищило тиск на соціальну сферу та інфраструктуру. Очевидно, що частина з них добралася і до столиці. Як Амман справляється з напливом біженців, як вирішуються питання вимушених переселенців з сусідньої Сирії?

- Півмільйона біженців осіли в Аммані, загалом у Йорданії - 1,4 млн. Перш за все, хочу наголосити, що протягом багатьох років в Аммані дуже дружньо ставилися до біженців. Наприклад, я також із біженців. Звідки я? З Палестини! І став мером. Так, звичайно, не кожен з біженців стане мером. Та на своєму прикладі хочу продемонструвати, що у місті панує почуття прийняття відмінностей, гнучкості сприйняття. Це все йде від людей. Йорданці та амманці, зокрема, - відкриті, дружні, чесні люди, чим схожі на українців. Загалом питання біженців - це проблема, яка турбує, яку ми намагаємося вирішити всіма можливими шляхами та надіємося, що сирійська криза скоро скінчиться, люди зможуть безпечно повернутися до своїх домівок. Загалом Амман багатонаціональний, та всіх об'єднує одне - хочемо бути незалежними, жити в демократичному суспільстві, тому й шукаємо ті спільні цінності, про які розповідав на початку розмови, намагаємося передавати їх наступним поколінням.

Ольга Будник, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-