Популісти й Меркель. Роздуми після виборів

Популісти й Меркель. Роздуми після виборів

1389
Ukrinform
Чи є у Німеччині перспективи у партій, які вважають, що Путін окупував Крим справедливо?

Вибори 13 березня до ландтагів (парламентів) трьох земель ФРН - Баден - Вюртемберга, Рейнланд-Пфальца і Саксонії-Анхальт - стали холодним душем для партії Ангели Меркель, Християнсько-демократичного союзу (ХДС) та її партнерів по коаліції, Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН). По-перше, через різке, часом двозначне падіння голосів, які підтримали ці партії. По-друге, через те що голоси пішли на користь "Альтернативи для Німеччини" (АдН), партії євроскептиків, яку багато хто вважає партією правих популістів. Виборці, явка яких виявилася рекордною, проголосували проти міграційної політики канцлера.

Це визнала і сама Меркель, коментуючи вибори. Можна тільки здогадуватися, які почуття її охоплювали, але зовні удар він витримала, пообіцявши, що курс все одно міняти не збирається. «Я твердо переконана в тому, що нам потрібно європейське рішення, що це рішення потребує часу", - заявила глава уряду, коментуючи у понеділок подію. Єдиним проявом її розчарування стала фраза: "Це був важкий день для ХДС".

СКРОМНА ЧАРІВНІСТЬ ПОПУЛІЗМУ

ХДС набрала найбільшу кількість голосів тільки в Саксонії-Анхальт (та й то менш як 30%), у Рейнланд-Пфальці виграла СДПН, в той час як у Баден-Вюртемберзі історичну перемогу одержали "Зелені". І проблемою є те, що у жодній з трьох земель попередні коаліції не набирають необхідної більшості. Тепер нинішній владі - ХДС і СДПН - доведеться шукати союзників у середовищі не те щоб противників, але опозиціонерів - "Зелених" і Вільної демократичної партії Німеччини (ВДПН). Але альянс з трьох партій - а тільки такий і можливий у двох землях - споруда нетривка і загрожує розвалитися в будь-який момент.

Хоч би яким був розклад сил, можна не сумніватися, що з партією євроскептиків розмови про створення правлячої коаліції навряд чи хто-то взагалі навіть буде заводити. Коаліціонуватися з АдН «традиційні партії» категорично відмовилися заздалегідь. Не хочуть вони мати нічого спільного з партією, за якою закріпилася оцінка "правопопулістська".

Самі "альтернативники" з таким визначенням не згодні (хоча влітку 2015 року багато відомих особистостей покинули партію саме через зростання популізму). І вже тим більше ображаються, коли дехто (а таких чимало) називають їх екстремістами й асоціюють зі скандальною антиісламістською PEGIDA. (Принаймні, на багатотисячному мітингу відвертих екстремістів і неонацистів з PEGIDA у Берліні напередодні виборів, де серед безлічі прапорів, були, до речі, російські і навіть "Д/ЛНРівські", - прапори та емблем АдН автор цих рядків не помітила).

Партія замахнулися на те, щоб називатися «народною партією». Про це керівництво АдН повідомило журналістам. Дуже смілива заява, враховуючи те, що так у ФРН називають партії, до числа прихильників яких належить переважна більшість виборців країни з самих різних верств населення. Традиційно "народними" вважаються блок ХДС/ХСС і СДПН. І ось тепер партія-вискочка присвоює себе "звання" народної. "Ми дійсно соціальна партія, партія простих людей", - говорить співголова АдН Олександр Гауланд.

«Ми самі по собі», - наголосилв на прес-конференції у Берліні у понеділок лідер, 40-річна Фрауке Петрі, енергійна, весела з чарівною посмішкою. "Були незалежними, незалежними і залишимося", - заявила переможниця перед десятками камер, звинувативши при цьому, що преса, загалом, упереджено ставиться до її політсилі.

Але не тільки ЗМІ угледіли у підході АдН неприкритий популізм. Такого ж висновку дійшли й соціологи з Інституту вивчення демократії в Геттінгені, придивившись до передвиборчої кампанії партії. Альтернативники зуміли підлаштуватися під настрої мас, "підігнавши" свою передвиборчу програму під потреби кожної конкретної землі. У двох з них, колишніх західних землях, де для виборця в принципі неприйнятний популізм, вони представляються партією консерваторів, у колишній НДР-івській, де більш сильні протестні настрої, - "народно-національною". Популізм в чистому вигляді. При цьому на абсолютно конкретні запитання журналістів про програму жоден з її керівників на прес-конференції не зміг дати чіткої відповіді, крім загальних гасел. Але запевнили, що все буде. Після з'їзду.

Грунтом, що живить популізм у європейській політиці, наразі в основному є міграційна криза. Адже спочатку, у 2013 році АдН організовувалася як партія саме євроскептиків (на фоні кризи в єврозоні головним її вимогам була відмова від євро і повернення до національних валют). І як така особливої популярності не набула (4,8% на виборах в бундестаг в 2013 році). Але варто було вибухнути кризі біженців, як АдН «спіймала хвилю» настроїв суспільства, і її популярність стрімко злетіла, чисельність зросла вже до 20 тисяч осіб. «Якщо європейська політика не працює - а вона не працює - треба вживати національних заходів» - ці слова бальзам на душу чималої кількості німців. І, треба додати, європейців - партія набрала 7% голосів і отримала 7 місць з 96 можливих в Європарламенті.

МАЙБУТНЄ ПАРТІЇ БЕЗ ПРОГРАМИ

Земельні вибори дуже важливі у Німеччині, оскільки від розстановки сил у ландтагах залежить склад бундесрату (представництва 16 федеральних земель на загальнодержавному рівні), який має право блокувати багато ініціатив федерального уряду.

Вибори у трьох названих землях мають особливе значення. І не тільки тому, що на їхній території проживає майже 13 млн виборців, близько 20% загальної кількості в країні. Але саме вибори 13 березня, «супернеділя», мали стати «лакмусовим папірцем» і певним проектуванням майбутніх виборів у бундестаг.

У вересні цього року ще відбудуться вибори у Мекленбурзі-Передній Померанії та Берліні, що має статус суб'єкта федерації. Але вже й сьогодні АдН має своїх представників у половині земельних парламентів. Можна не сумніватися, що партія подолає необхідний 5-відсотковий бар'єр і восени 2017 року пройде у вищий законодавчий орган країни.

Втім, навряд чи з такими вражаючими показниками, вважає берлінський політолог, співробітник німецького відділення Фонду Маршалла Йорг Форбріг. «Думаю, для АдН це певний пік, після якого вони почнуть втрачати популярність і в бундестаг після виборів потраплять, але з набагато меншим відсотком», - ділиться він своїми думками з кореспондентом Укрінформу у ФРН. Експерт не бачить можливостей зростання партії: занадто багато проблем всередині неї, занадто мало змісту і надто велика ставка на протест. Минулої неділі їм дійсно вдалося мобілізувати багатьох людей, які раніше ніколи або дуже довго не голосували, тому такою високою була явка. «Але тепер треба продовжувати залучати цих людей, а це буде дуже складно для АдН, тому що вони мобілізували виборців у негативному сенсі, проти істеблішменту, проти влади, проти інших партій. Утримати ж контингент тривалий час можна лише в тому випадку, коли є що запропонувати йому у позитивному плані, щось, що ідентифікуватиме їх з партією. Але АдНГ навіть не має партійної програми», - говорить Форбріг.

І якщо ситуація з мігрантами буде вирівнюватися, це неминуче призведе до падіння рейтингів АдН. Популісти, в тому числі і праві, й раніше проходили у регіональні парламенти, однак надовго там не затримувалися (ні Республіканці, Німецький народний союз, ні Націонал-демократична партія Німеччини, ні одноденка під назвою Партія наступу правової держави).

МЕРКЕЛЬ ПІСЛЯ "СТРУСУ"

Але у самій "Альтернативі для Німеччини" поки що впиваються перемогою. І сподіваються в один прекрасний день навіть, можливо, стати партією влади. "Неділя було дуже вдалим днем, великим днем для демократії в Німеччині", - радіє голова партії Фрауке Петрі.

В уряді налаштовані більш скептично. "Багато заяв, які зробила АдН у минулому, є викликом демократії, вони антидемократичні й ворожі демократії", - зауважила у той же день представник МЗС ФРН Завсан Шеблі. І висловила переконання, що за кордоном, на щастя, навряд чи асоціюють Німеччину з цією партією, яка вже точно не висловлює думку більшості народу ФРН. А народ цей гуманний, добрий і готовий дати притулок кожному, хто просить притулку. "Але це вибір людей, ми повинні його поважати, це демократія", - згодна в чомусь з Петрі дипломат.

Поява на політичній арені подібної сили в цілому й непогано, вважає і Йорг Форбріг. «Це означає насправді те, що Німеччина повертається до нормального стану: у всіх європейських країнах є такі праві партії, а Німеччина була до цього часу винятком, у нас такої партії не було. Так що в певному сенсі, ми повертаємося до нормальності, у нас є електорат у правому спектрі», - говорить він.

Прошу Форбріга прокоментувати сказане мені віце-головою "Альтернативи для Німеччини" Александером Гауландом про те, що партія виступала і виступатиме проти будь-яких антиросійських санкцій, включаючи кримські; що передача Україні Хрущовим півострова, який "було завойовано Великою Катериною для Росії і який має їй належати", була "дивним актом, що спричинив величезні зрушення"; що всі питання треба вирішувати спільно з Росією. Цікавлюся в експерта тим, як прихід таких політиків може позначитися на курсі Німеччини, в тому числі і зовнішньополітичному.

Берлінський політолог вважає, що ніякої зміни курсу не варто очікувати. Не варто думати, що успіх АдН «якось серйозно послаблює Меркель». І вже точно, це не змусить її змінити свою позицію. Вона дуже чітка у своїй завзятості щодо кризи біженців і не змінила її суттєво за останні пару місяців, незважаючи ні на що, навіть на загрозу втратити електорат.

«Ми тут бачимо, можливо, момент ослаблення Меркель, але з іншого боку, ми бачимо ознаки того, що її позиції зміцнюються знову», - говорить Форбріг. Він вважає, що в кризи біженців з'явилося, нарешті, світло в кінці тунелю, Меркель знає, що деякі із заходів, які вживаються, спрацьовують. Таким чином, зараз тиск на неї почав слабшати, що підтверджують і результати опитувань громадської думки, які показують нехай і незначне, але все ж зростання рейтингу канцлера.

«Все це допоможе Меркель повернутися дуже сильною  в політичному сенсі і без змін позицій», - упевнений співрозмовник агентства. І саме зараз, за його спостереженням, Меркель налаштована більш ніж будь- коли говорити про принципи. «У минулому ми часто були свідками, коли вона могла змінювати свою позицію буквально за ніч, була повільна у формулюванні своєї позиції тощо. Але протягом останніх 2-3 років вона перетворилася на дуже сильного принципового політика у тому, що стосується кризи біженців, але також і щодо Росії і єврозони», - каже Форбріг. Він не сумнівається, що не буде ніяких змін не тільки з питання біженців (де для Меркель принципово важливо зберегти відкритими кордони всередині ЄС, знайти європейське рішення), а й щодо Росії. «Тому що це для неї принципове питання: Росія порушила міжнародне право. І це не можна залишати без покарання», - наголошує експерт. І Меркель не перестає повторювати, що санкції проти Росії залежать від виконання мінських домовленостей, нагадує він.

Загалом, резюмує Йорг Форбріг, навіть незважаючи на вибори, позиції Ангели Меркель «не такі слабкі, як здаються». В її власній партії їй немає альтернативи і ніхто не може скласти їй конкуренцію. Соратники по коаліції соціал-демократи не будуть руйнувати цей альянс, тому що саме вони в такому випадку виявляться стороною, що програла на виборах, не кажучи вже про «сестринську партію, Християнсько-Соціальний союз. Отже те, що здається поразкою на земельних виборах, зовсім не варто поспішати називати кінцем Меркель та її партії. Такий струс, навпаки, змусить «залізного канцлера» подвоїти її зусилля для вирішення проблем.

Ольга Танасійчук, Берлін.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-