Андрій Баришполець, міжнародний гросмейстер із шахів, кандидат у президенти ФІДЕ
Моя мета – очистити світ шахів від російських залаштункових ігор
25.07.2022 15:44

7 серпня 2022 року в Індії відбудуться вибори президента Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ). На цю посаду претендують четверо кандидатів, серед яких і чинний президент ФІДЕ - росіянин Аркадій Дворкович, який є кремлівським політиком-високопосадовцем. За оцінками шахових експертів, єдиним реальним конкурентом Дворковича є міжнародний гросмейстер з України Андрій Баришполець. Його як кандидата на посаду президента ФІДЕ підтримали федерації Нової Зеландії, Великобританії, Литви, Південного Судану, Нідерландів, Кюрасао та Норвегії. 

Українець веде активну передвиборчу кампанію, має план щодо того, як змінити усталений лад у ФІДЕ, і готовий кинути виклик зросійщеній системі федерації. Попри це Українська федерація шахів не підтримала кандидатуру Андрія Баришпольця і не пояснила логіку свого рішення. Замість нього федерація зробила ставку на чеченського кінорежисера Інала Шеріпова.

Андрій Баришполець розповів Укрінформу про кулуарні процеси у ФІДЕ, своє ставлення до Дворковича і до рішення Української федерації шахів.

ФЕДЕРАЦІЄЮ ШАХІВ ДОСІ КЕРУЄ РОСІЙСЬКИЙ ПОЛІТИК

- Андрію, ви вирішили балотуватися в президенти ФІДЕ. Чи складно було ухвалити таке рішення і чому пішли на такий крок?

- Мабуть,  розпочну з другої половини запитання. Мотивація була в тому, що давно вже у світі шахів назріла потреба  зміни існуючого ладу. На сьогодні ФІДЕ не має ефективного керівництва, федерація багато років - під досить сильним впливом кремля. Фактично, моєю мотивацією стало те, що, так би мовити, в західному шаховому світі не знайшлося охочих висувати свою кандидатуру на противагу чинному президенту. 

Ухвалити це рішення було досить легко, оскільки одразу прийшло розуміння, що це обов’язково потрібно робити, щоб мати альтернативного кандидата. Ми стояли на порозі виборів і тому для мене особисто це не було дуже просто, бо я не політик, я не публічна фігура і все, що я роблю зараз, для мене нове. Тим не менш, я усвідомлюю, що це необхідно робити, бо неможливо лишати Міжнародну шахову федерацію в тому стані, в якому вона є, без шансу це змінити.

- Наскільки активний світ шахів у питанні підтримки України та ізоляції росії і, зокрема, її шахістів від цивілізованого світу?

- Шаховий світ активний, всі федерації і шахісти шоковані тим, що відбувається, шоковані агресією росії. Вони дуже співчувають і підтримують Україну, але водночас шахісти не мають безпосереднього впливу на рішення міжнародної федерації. ФІДЕ дещо відокремлена від публічних процесів. Я не можу сказати, що це закрита структура, але багато рішень, що приймаються, викликають подив. І в шаховому світі до них, на жаль, звикли. Можливо, через те, що у нас федерацією досі керує російський політик, а всередині організації немає публічного спротиву цьому, немає жодних демаршів з боку офіційних осіб у ФІДЕ.

НЕАДЕКВАТНО ДОЗВОЛЯТИ ГРАТИ ПІД ПРАПОРОМ РОСІЙСЬКОЇ ШАХОВОЇ ФЕДЕРАЦІЇ ПРЕДСТАВНИКАМ КРАЇНИ-АГРЕСОРКИ

- Наскільки мені відомо, санкційна політика ФІДЕ полягає в тому, що вони дозволили виступати шахістам з росії і білорусі під нейтральним прапором або під прапором ФІДЕ, але про усунення від змагань не йдеться взагалі.

- Тут треба уточнити, що шахістам дозволили грати під прапорами шахових федерацій, зокрема шахових федерацій росії та білорусі. Це теж, як мінімум, є дивним з огляду на те, що у раді шахової федерації росії є пєсков, шойгу і багато інших одіозних осіб. Я вважаю абсолютно неадекватним дозвіл представникам країни-агресорки грати під прапором російської шахової федерації і залишати російську шахову федерацію повноправним членом ФІДЕ.

- Всі ми знаємо, що президентом ФІДЕ зараз є Дворкович, росіянин з близького  оточення путіна, дуже тісно пов’язаний з пєсковим. Як ви вважаєте, чи саме він, як президент, впливає і гальмує процес санкціонування російських і білоруських спортсменів?

- Безперечно, тут інших думок бути не може, оскільки він президент. Якщо сказати простими словами, то ФІДЕ багато років - під впливом російської політики. Незважаючи на те, що офіційно ФІДЕ декларує, що в них, окрім президента, більше немає росіян у найвищому менеджменті ФІДЕ, той самий менеджмент повністю був поставлений Дворковичем. Всередині ФІДЕ немає незалежної дискусії стосовно тих чи інших рішень.

КОЛИШНІЙ ПРЕЗИДЕНТ ФІДЕ ІЛЮМЖИНОВ НА ПОСАДІ ВИКОНУВАВ ДИПЛОМАТИЧНІ МІСІЇ ДЛЯ РОСІЇ

- До Дворковича був Ілюмжинов - ще один росіянин…

- Треба уточнити, що не просто росіянин, а російський політик, бо Ілюмжинов - це президент Калмикії. Він так само в російській політиці багато років, нерозривно в ній залишався, перебуваючи на посаді президента ФІДЕ. У Дворковича історія така само, хоч він намагається сказати, що він не політик, а економіст. Це все смішно виглядає, бо він у Кремлі працює з початку 2000-х років, обіймав найвищі посади, був радником колишнього президента медведєва, був першим заступником в уряді рф. Він - політична фігура високого рангу. Всі ті заяви, які він робив, а інтерв’ю в нього було багато, мають політичний характер. На посаді президента ФІДЕ нічого не змінилося.

- На вашу думку, чому росія настільки вчепилася у ФІДЕ, навіщо їй контролювати Міжнародну федерацію шахів?

- Тут є декілька аспектів. По-перше, традиційно Міжнародна федерація шахів перебувала під величезним впливом радянського союзу, шахи отримали реноме ексклюзивно радянського виду спорту. Вплив радянського союзу перекочував до росії. Для чого це потрібно? Свого часу президент ФІДЕ Ілюмжинов, користуючись своєю шаховою позицією, подорожував усіма країнами світу і фактично виконував дипломатичні місії для росії. Він неодноразово зустрічався з Муаммаром Каддафі, з Саддамом Хусейном, з Башаром Асадом. Ілюмжинов відомий своїми зустрічами з політиками.

- Не шахами єдиними…

- Так, ці зустрічі мало стосувалися шахів, їх популяризації. Для росії важливо зберегти цей вплив. Так само росія використовує шахи певною мірою для відмивання своєї репутації. Більшість шахових турнірів відбувається в росії – так було за Ілюмжинова. За Дворковича стало ще гірше. Зараз олімпіада, яка відбудеться в Індії, мала проходити в Москві, наступна олімпіада мала бути в Мінську, але її скасували через ковід. Потім офіційно заявили, що білоруська сторона не може дотриматися фінансових гарантій. Насправді тут теж було очевидно, що це чисто гра в політику, бо на той момент лукашенко узурпував владу після виборів і олімпіада не могла відбутися в Мінську. 

Якщо говорити, чому взагалі приймалося рішення проводити олімпіади в Москві, Мінську, то треба трохи проаналізувати ситуацію. У нас найбільші турніри, кубки світу, чемпіонати світу зі швидких шахів, з бліцу проходять у санкт-петербурзі, москві, сочі, ханти-мансійську… Фактично, ці чотири міста по колу приймають ті самі найбільші турніри.

- Чи достатньо робить національна федерація шахів України, щоб протистояти узурпаторським замашкам ФІДЕ і Дворковича, особливо якщо брати період після повномасштабного вторгнення 24 лютого?

- З того, що я бачу, то федерація докладає зусиль, привертає увагу до неадекватності головування Дворковича на посаді президента ФІДЕ. Дуже багато шахових федерацій по світу невдоволені цією ситуацією. Англійська федерація наприкінці квітня вийшла з офіційним оголошенням, що вона вважає неприйнятним за такої ситуації подальше перебування Дворковича на посаді президента. З того, що я бачив, багато федерацій теж категорично це не сприймають, але водночас вони не можуть публічно про це оголосити, оскільки вони дуже залежні від ФІДЕ і бояться будь-яких конфліктів, будь-якої конфронтації з менеджментом ФІДЕ. Англійська і українська федерації, натомість, великі та незалежні, тому для них цей вплив мінімальний.

ПІДТРИМКА ШЕРІПОВА – ЦЕ РІШЕННЯ ВИНЯТКОВО ПРЕЗИДЕНТА ФЕДЕРАЦІЇ КАПУСТІНА

- Наскільки я знаю, англійська федерація підтримала вашу кандидатуру?

- Так, вона підтримала мою номінацію на висування в кандидати. Для того, щоб стати кандидатом, мені потрібно було зібрати підписи щонайменше п’яти федерацій, і англійська федерація була однією з семи федерацій, яка дала мені підпис.

- Чому цього не зробила наша українська федерація?

- Тому що на той момент наша федерація віддала підпис іншому кандидату.

- Шеріпову?

- Іналу Шеріпову, він не є відомим у шахових колах.

- Він кінорежисер, наскільки я знаю.

- Так, наскільки це відомо з відкритих джерел, він кінорежисер.

- Ми всі розуміємо, що такі маловідомі особи,  як Шеріпов - це, фактично, технічні кандидати. Чому федерація обрала Шеріпова, а не вас?

- Я мав розмову з президентом федерації стосовно того, що західний світ потребує альтернативного кандидата. Багато федерацій теж хотіли би бачити цього кандидата, але при тому не докладають зусиль, щоб ця фігура з’явилася. Я зрозумів, оскільки немає бажання ні в кого брати всю відповідальність самому і висуватися, це доведеться робити мені.

На той момент ми не дійшли спільного розуміння, як має вибудовуватися пошук кандидата. Рішення про підтримку Шеріпова - це рішення винятково президента федерації Віктора Капустіна. Коли я дізнався, що у нас федерація офіційно підтримує Шеріпова, я, як і багато інших, був дуже здивований. Абстрагуючись від моєї постаті, мені все одно незрозуміло, чому саме він.

- Окрім того, він був у команді Ілюмжинова свого часу. 

- Так, це теж дуже дивно виглядає, правда.

ФЕДЕРАЦІЯ ЗМУШЕНА БУДЕ ПУБЛІЧНО КОМЕНТУВАТИ СВОЮ ПОЗИЦІЮ ВІДНОСНО ШЕРІПОВА

- Можливо, наш президент федерації сам грає якусь подвійну гру, адже логіку рішення пояснити складно. 

- Це запитання до нього. Як на мене, дивна навіть не позиція, а те, як вона подається, як вона обговорюється. Федерація шахів України не виступає з відкритим обговоренням цієї ситуації, незважаючи на те, що я висловлював прохання бути допущеним до виконкому федерації, поговорити. Більшість членів виконкому знають мене особисто, бо я з українських шахів. Дивною є не так підтримка Шеріпова, як те, що це було прийнято Капустіним одноосібно, без будь-яких обговорень навесні. Зараз, коли вже літо і відомі всі кандидати, федерація шахів публічно не комунікує жодним чином стосовно мотивації цього рішення.

- Враховуючи той факт, що у нас в Україні війна зараз.

- Тут потрібне публічне розуміння, що взагалі відбувається. Можливо, це правильне рішення, але ніхто про це не знає, наприклад, я не знаю. З точки зору логіки людини, яка не перебуває у світі шахів, то це зовсім незрозуміло.

Федерація вимушена буде публічно якось коментувати і свою позицію, і своє рішення про подальшу мою публічну підтримку або непідтримку. Мені приємно те, що мене підтримали багато інших федерацій.

- І вони потенційно проголосують за вас.

- Так, безперечно. Більше того, оскільки голосування закрите, ми не будемо знати, за кого яка федерація голосує. Для мене важливіша підтримка, скажу теж відверто, не своєї федерації, а підтримка всіх федерацій. Моя кінцева мета - виграти вибори і  очистити шаховий світ від тієї ганьби, яку ми маємо багато років з Ілюмжиновим, Дворковичем, від їхніх  російських залаштункових ігор. А українська федерація… Це вже на їхній совісті, кого вони збираються підтримати. 

ТІ ПОВНОВАЖЕННЯ, ЯКІ Є НАРАЗІ У ПРЕЗИДЕНТА ФІДЕ, НЕ Є АДЕКВАТНИМИ, ЦЕ -  АВТОКРАТІЯ 

- Як ви оцінюєте свої шанси на перемогу?

- Вважаю, що у мене дуже високі шанси виграти. Я просто хочу, щоб шахи розвивалися і були престижними у світі. І для мене важливо, щоб ФІДЕ була прозорою організацією, побудованою на демократичних засадах, а не так, як це відбувається зараз. Я також переконаний в тому, що федерація має бути повністю відкритою, вона має бути побудована на ліберальних, демократичних принципах. І мені здається, що оці прості речі резонують з точкою зору більшості федерацій.

-  У разі перемоги, якими будуть ваші перші кроки на посаді президента ФІДЕ?

- Ну, найперший і найважливіший крок - це взагалі розібратися в тому, що відбувається. Має бути проведено загальний аудит всього того, що ми маємо. Йдеться про фінансовий стан ФІДЕ: як працює менеджмент, чому він так працює, чому документи, якими б мав керувати менеджмент, не є публічно доступними. На це піде час - розібратися в тому, що взагалі відбувається всередині. Далі - це побудова тієї візії, про яку я говорив. Запропонувати для генеральної асамблеї варіант переробки і внесення правок до Статуту ФІДЕ щодо повноважень президента. Ті повноваження, які є наразі, не є адекватними, це - автократія. 

- А можна на прикладах пояснити, в чому автократичність?

- Президент призначає фактично весь менеджмент ФІДЕ, який отримує зарплатню і керує всіма процесами повсякденного життя організації. Так само президент одноосібно призначає голів і від 3-х членів для кожної так званої невиборної комісії. У нас їх 16 і всі вони призначені президентом. Сам принцип, що у нас отак все відбувається, є неправильним, це треба змінювати.

ФІДЕ ФІНАНСУЄТЬСЯ РОСІЙСЬКИМИ ГРОШИМА

- Чи підкріплюється такий уклад у ФІДЕ російськими грошима?

- Фактично ФІДЕ і спонсорується російськими грошима, хоч вони відстоюють думку про те, що залежність від російських грошей істотно впала,  починаючи з 2021 року. Це кумедна маніпуляція. Коли Дворкович у 2018 році став президентом, ФІДЕ одразу почала отримувати великі кошти у вигляді донорських контрактів (за два роки - 3,5 млн євро). З цих 3,5 млн євро всього 120 тисяч - від марокканської шахти, а всі інші – це російські компанії, приватні або державні, Росатом, Касперський тощо. Інформація є на офіційному сайті ФІДЕ. 

- Якщо ви станете президентом, де будете брати гроші?

- У нас, у шахах, особливо у федерації, укорінилася думка, що ми не можемо самі створювати цінності. Тому ми думаємо, що повинен бути хтось із валізою грошей, як Ілюмжинов чи Дворкович. Насправді, як я це бачу і як це працює адекватно в західному світі, ситуація така. Якщо ми робимо ФІДЕ прозорою, зрозумілою і повністю відмежованою від будь-якого політичного впливу, то одразу виникає ситуація, що ФІДЕ стає привабливою для спонсорів, інвесторів і партнерів з усього світу. ФІДЕ має покриття всіх країн світу, у нас 199 федерацій. Для великих західних компаній асоціювати свій бренд з турнірами ФІДЕ - це дуже привабливо.

- Чому Дворкович не використовував цього?

- Так виходить, що в нас просто немає продукту. У нас є просто корумпована, заангажована федерація, яка нікому не потрібна, окрім росіян. Це проблема багаторічна.

ДІЇ КАРЯКІНА МАЮТЬ БУТИ РОЗГЛЯНУТІ В СУДАХ

- Якби зараз до вашої оселі чи кімнати зайшов пан Карякін (шахіст, який мав українське громадянство і підтримує війну росії в Україні – ред.), що ви йому сказали б?

- Ні, я б Карякіна ніколи б не запросив до своєї оселі. Я одразу скажу, що в мене немає жодної поваги до Карякіна як до особистості, як до людини, до його висловлювань. У мене, як у шахіста, є повага до його шахового таланту, але це зовсім не головне. А що йому казати? Висловлювання Карякіна, його публічна позиція, його дії мають бути розглянуті в судах. Безперечно, ми теж маємо це обговорити публічно всередині нашої шахової спільноти, щоб розуміти, що взагалі відбувається.

- Як ви вважаєте, скільки подібних "карякіних" криється у світі шахів? Він має фінансову підтримку від рф? 

- Так. Він дуже непогано фінансово почувається з огляду на те, яку підтримку він отримує від російського керівництва, від російської шахової федерації, спонсорів. Очевидно, що тут не тільки ідейна мотивація.

- Як ви вважаєте, чи багато окремих представників у кожній федерації, хто міг би купитися на російські гроші?

- Таке може бути і, найвірогідніше, все воно так і є, бо російський вплив поширюється далеко за межі міжнародної федерації.

КІНЦЕВИЙ РЕЗУЛЬТАТ ОЧЕВИДНИЙ – ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ

- Як шаховий гросмейстер, якби ви могли перенести воєнні дії на шахову дошку, на вашу думку, який хід стане для України переможним?

- Це складне запитання. З одного боку, ми вже перемогли завдяки своїй боротьбі. Ми довели самі собі і всьому світові, що український дух не зламати, це щось особливе. Перемога настала в той момент, коли ми зрозуміли, що боремося, як ніхто у світі.  Якщо з точки зору війни, бо вона все ж таки не закінчилася, і вона дуже важка, з великими втратами, то чим і як це завершиться, не дуже зрозуміло. Хоча для мене дуже швидко стало очевидно, що кінцева точка незворотна. Очевидно, буде повна перемога здорового глузду, демократії, свободи, повна перемога України. Очевидною є кончина цього безумного режиму путінського, який насправді почав всі ці жахіття не 24 лютого, навіть не в 2014-му, а значно раніше.

А з точки зору війни, який хід, не знаю… Багато ходів хороших ми робимо. Ну, і, на жаль, як і в шахах, без помилок не обходиться. Попри це, кінцевий результат очевидний.

- Як ви вважаєте, буде мат королю чи противник здасться?

- Це хороше запитання. Не знаю. Взагалі в шахах здаються, не очікуючи, коли буде мат на дошці, бо це традиційний вияв поваги до суперника. Тут же ми маємо, очевидно, гру не в шахи, а щось зовсім інше і я, з огляду на те, який у нас противник, не бачу в нього проявів честі, адекватності тощо. Скажімо так, якщо давати конкретний прогноз, то, найімовірніше, це буде мат.

Віталій Ткачук

Фото - з особистого архіву Андрія Баришпольця

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-