Увосьме - Одеса, увосьме - "Шахтар"

803
На стадіоні «Чорноморець» гірники в боротьбі за Суперкубок України обіграли киян

Сезон-2017-2018 відкрився в Одесі матчем за Суперкубок, в якому за давньою традицією зустрічалися донецький «Шахтар» і київське «Динамо». Донецька команда, якою керує португальський тренер Паулу Фонсека, виявилася сильнішою. І тепер вступає в новий сезон в найкращому настрої.

ЧОМУ ОДЕСА?

З чотирнадцяти розіграшів Суперкубку України вісім пройшли в Одесі. Тобто, в інші місця країни цей престижний турнір, що складається з одного матчу, теж заїжджав (двічі був в Полтаві, по одному разу - в Сумах, Запоріжжі, Луганську та Львові). Але в Південній Пальмірі у нього прописка вже майже постійна.

Чому?

Тому що за законами футбольного календаря матч між чемпіоном і володарем Кубка України проводиться в міжсезоння - в розпал літа. А Одеса - найбільший курортний центр. Щоб ви знали, одеські театри на літо не закриваються. Стільки туристів, відпочиваючих, як же залишити їх без високого видовища? (Зізнатися, автор і сам напередодні Суперкубка сходив на «Сватання на Гончарівці» - зал був повний).

А такий футбол, матч двох грандів вітчизняного футболу, «українське класико» - це супервидовище (керівництво Української Прем'єр-ліги чесно каже, що для них зразок - фінальний матч американського футболу в США, Супербоул, який незмінно стає однією з головних подій року).

Новенький стадіон «Чорноморець» (місткість - більше 34 тисяч чоловік) в такому випадку гарантовано заповнений під зав'язку. Серед уболівальників приблизно в рівних частках представлені фанати двох граючих команд, одеські вболівальники та мешканці самих різних країв і куточків України, що приїхали в Одесу на відпочинок.

«Чорноморець» знаходиться в парку Шевченка, на схилі над морем. Звідси, до речі, можна помилуватися на причал, де стоять кораблі США, які прибули на навчання Sea Breeze-2017 (якщо не помиляюся це крейсер CG66 Hue City і есмінець DDG64 Carney). Фанати з задоволенням фотографувалися на їхньому фоні.

ПЛЯЖ І ФУТБОЛ

А якщо пройти трохи далі вздовж берега, то як раз вийдеш до добре облаштованого пляжу Ланжерон. Тапчани, матраци, парасольки, прісний душ, пахлава медова (за іншими даними карамельна); холодне пиво і в'ялена риба; вода теж, правда, досить холодна і до неї - водорості (але тільки біля пірсу). Все рознощики харчування - з номерами, щоб простіше було забезпечити контроль якості.

Ось тут, на Ланжероні, напередодні матчу і відпочивала більша частина динамівських і шахтеровскіх фанатів. Підійшов до двох різних групок уболівальників, розпитав, що очікується напередодні матчу, чи будуть якісь заходи, спільні марші. Хлопці, сказали, що ні, ніяких маршів: «Тільки літо, море і очікування класного футболу. Все - підкреслено мирно! ». Цікава деталь. З тих двох груп, до яких я підійшов навмання, динамівська розмовляла російською. Коли після цього підійшов до шахтарівської, мені відповіли українською...

А ще Одеса таке місто, що в ньому завжди чекаєш якихось жартів і шпильок. Потішило, що у Центрального входу на стадіон був поставлений невеликий щит зі словами «Грати в футбол заборонено!» та перекресленим м'ячем. Можна зрозуміти, що малося на увазі - на гладкій нещодавно покладеній плитці вболівальникам в очікуванні великої гри і самим приємно поперепасуватися. Але навколо - інші вболівальники, машини з биткими стеклами, так що й дійсно, не місце для футболу.

Однак з іншого боку в такому написі можна вбачити і невеликий тролінг суперкубкової пари з боку одеських уболівальників. Звичайно, їм би радісніше було побачити одним з учасників матчу рідний «Чорноморець». Але, на жаль, він грав в українському Суперкубку лише один раз - в 2013 році і програв тоді «Шахтарю» 3:1.

ГЕОМЕТРІЯ ГОЛА

Передувала матчу зовсім невелика, але симпатична церемонія відкриття. А також - оголошення лауреатів минулого сезону. Вийшло символічно: найкращим гравцем було оголошено киянина Андрій Ярмоленко, а кращим воротарем - донеччанина Андрія Пятова. Але, забігаючи вперед, можу сказати, що в ході гри такої символіки не склалося.

Воротар ФК

«Шахтар» відчував себе впевненіше. А динамівцям нелегко було прориватися до воріт суперники. Наче щоб «запалити» їх, динамівські фани з самого початку матчу почали кидати петарди.

На 8-й хвилині гри вони кинули на поле вже третє піротехнічний виріб, громихнувший з великим відлунням і... практично одночасно з цим «Шахтар» відкрив рахунок.

Бразильсько-аргентинське тріо Бернард-Ісмаїлі-Феррейра геометрично ідеально розіграло нескладну комбінацію: пас по флангу і переведення м'яча на інший фланг. З вигідного положення аргентинець не схибив.

Хвилин через п'ять кияни могли відігратися. Спочатку після дальнього удару м'яч небезпечно зрикошетив, але не влучив у ворота, а пішов на кутовий. Тут же після подачі Мбокані виграв другий поверх і непогано пробив головою. Однак, вдарившись об траву, м'яч пролетів вище воріт.

У першому таймі відчувалося, що гірники грають спокійніше і надійніше, із запасом. Однак при цьому найреальніший шанс для гола мав все ж киянин Гармаш. Він вийшов один на один з П'ятовим, але під дуже гострим кутом - і забити не зміг.

На 30-й хвилині матчу фанівські сектора влаштували патріотичну перекличку: «Слава Україні - Героям слава!», «Слава нації - Смерть ворогам!». По її закінченні трибуни ввічливо поплескали.

Але вже на 33-й хвилині така ідилія була порушена. Київські фани закидали штрафний майданчик суперника піротехнікою. Капітану команди Андрію Ярмоленко навіть довелося йти до кромки поля, щоб втихомирювати своїх.

ЗАКРІПЛЕННЯ УСПІХУ

У другому таймі Ісмаїлі і Фаррейра розіграли комбінацію, дуже схожу на ту, що була в першому таймі, і рахунок подвоївся. Динамівські фани відповіли на це новою порцією метання піротехніки. Після чого суддя навіть перервав матч на кілька хвилин (об'єктивності заради, треба сказати, що шахтерівські фани теж зуміли пронести на гру різних гуркітливих і димно палаючих штучок, але все ж вони не пускали свій арсенал в хід так часто).

До честі команди, що програвала, зазначу, що вона не здавалася і намагалася переламати невдалий для неї матч. Шанси з'явилися, коли на 80-й хвилині Степаненко невдало обробив м'яч і був змушений фолити на Бесєдіні. «Шахтар», втім, вельми впевнено відбивав наскоки суперників і завоював Суперкубок у восьмий раз (кияни володіли ним на два рази менше).

Такий результат матчу закономірний. Паулу Фонсека - тріумфатор минулого сезону і його команда «на ходу». А Олександр Хацкевич тільки став до роботи і йому ще потрібно налагоджувати гру своєї команди ...

Ну а Одеса дуже сподівається, що прийме Суперкубок і в наступному році. Подивимося, як воно буде.