19 цікавих фактів до дня народження української Вікіпедії

19 цікавих фактів до дня народження української Вікіпедії

Укрінформ
30 січня відзначається 19 років від дня заснування україномовного розділу «Вікіпедії»

Так, термін в підзаголовку «україномовний розділ «Вікіпедії», вжитий цілком вірно, адже вікіпедії поділяються саме за мовами, а не за країнами. Проте  значно коротшим і частіше вживаним є термін "українська «Вікіпедія»", який теж можна вважати коректним, бо ця вікіпедія не лише містить статті саме українською мовою, але й наповнюється та переглядається переважно з території України. 

Датою заснування світової Вікіпедії – або загальнодоступної вільної багатомовної онлайн-енциклопедії  (як вона сама себе визначає) є - 15 січня 2001 року, а от трьома роками пізніше – 30 січня 2004 року народилася її україномовна версія. Тож, в переддень 19-ліття україномовної Вікіпедії, її неймовірними залаштунками мене провів Юрій Пероганич (генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України та співзасновник громадських організацій «Вікімедіа Україна» і «Творча еліта України»). Пан Пероганич редагує Вікіпедію з 2006 року, відтоді започаткував у ній майже чотири тисячі статей, редагував понад 30 тисяч статей, внісши понад 130 тисяч правок.

1. В 2022 році українська Вікіпедія вперше подолала річний рубіж в один мільярд переглядів!

За 2022 в українській Вікіпедії здійснено 1 мільярд 60 мільйонів переглядів сторінок проти 891 мільйону в 2021 році (+19 %). Абсолютне річне зростання становить 169 мільйонів переглядів. За шість років популярність української Вікіпедії зросла на 100%, тобто удвічі! 

Головна сторінка української
Головна сторінка української "Вікіпедії"

2. Груднева відвідуваність виросла на 5% рік до року і досягла 94 мільйонів переглядів

На цілком закономірне зараз питання, чи вплинули відключення електроенергії на кількість переглядів, експерт відповів, що перебої з електропостачанням на відвідуваність «Вікіпедії» впливали. Однак досить стійка робота операторів стільникового зв'язку, а також заходи з резервного енергозабезпечення забезпечили то, що спад відвідуваності був некритичним.

Груднева відвідуваність виросла на 5% рік до року і досягла 94 мільйонів переглядів, тобто, в середньому понад 3 мільйони щодоби. В перерахунку на годину це 126 тисяч, на хвилину 2 тисячі, або 35 переглядів щосекунди! Разючі показники.

3. На першому місці у 2022 році - стаття «Російське вторгнення в Україну (2022)», яку переглянуто майже 4 мільйони разів

Тож, які найпопулярніші статті україномовного розділу «Вікіпедії» в 2022 році?

За словами експерта, статей, які за рік набрали понад 200 тисяч переглядів, виявилося майже двісті. Сумарно ці дві сотні (із 1,2 млн) статей набрали за рік понад 80 мільйонів переглядів, або 7,5% від загального числа.

За 2022 в українській Вікіпедії здійснено 1060 млн переглядів сторінок проти 891 млн у 2021
За 2022 в українській Вікіпедії здійснено 1060 млн переглядів сторінок проти 891 млн у 2021

Загалом, за інформацією співзасновника «Вікімедіа Україна», у перших двох сотнях найпопулярніших статей майже кожна третя стосується воєнної тематики. Ось перша десятка:

 1. Російське вторгнення в Україну (2022), (3 715 590 переглядів за рік)
 2. Збройні сили України (984 729)
 3. Привид Києва (730 552)
 4. Іскандер (ОТРК) (701 736)
 5. НАТО (686 506)
 6. Калібр (крилаті ракети) (647 801)
 7. Російсько-українська війна (з 2014) (645 290)
 8. С-300 (611 747)
 9. Bayraktar TB2 (583 705)
 10. Окремий загін спеціального призначення НГУ «Азов» (577 299)

16-е і 17-місця серед "воєнних" статей зайняли статті Москва (ракетний крейсер) і HIMARS.

4. Кожна п’ята стаття серед найпопулярніших - це статті про людей

За словами Юрія Пероганича, друге місце у загальному списку і перше серед статей про людей зайняла стаття про Олексія Арестовича із понад 2 млн переглядів за рік. Піку популярності ця стаття досягла в березні, коли її переглянули 1,36 млн разів, що значно більше, ніж за всі інші 11 місяців разом узятих.

Перша десятка найпопулярніших статей про людей виглядає так:

 1. Арестович Олексій Миколайович (2 202 733 переглядів)
 2. Бандера Степан Андрійович (1 104 130)
 3. Путін Володимир Володимирович (843 719)
 4. Залужний Валерій Федорович (803 172)
 5. Шевченко Тарас Григорович (659 782)
 6. Зеленський Володимир Олександрович (651 997)
 7. Єлизавета II (581 827)
 8. Жириновський Володимир Вольфович (549 777)
 9. Поворознюк Олександр Григорович (480 721)
 10.  Леся Українка (380 903)

5. За підсумками грудня українська вікіпедія на 16 місці у світі за відвідуваністю

За показником розміру бази даних українська Вікіпедія 12-а серед усіх мовних версій. Це свого роду мірило спроможності мовців українською мовою творити інтелектуальний продукт. І це високий показник. 

За показником числа статей наша Вікіпедія 16-а з 1 225 547 статей станом на 25 січня.

6. В українській «Вікіпедії» поточної Російсько-української війни стосується 14 005 статей

У Вікіпедії статті групуються за категоріями. В українській «Вікіпедії» категорія «Російсько-українська війна (з 2014)» містить 201 статтю і 37 підкатегорій (майже кожна з цих підкатегорій також вміщує як статті, так і свої підкатегорії). Тобто є певне розгалужене дерево категорій.

Якщо рахувати три рівні підкатегорій, то поточної Російсько-української війни стосується 14 005 статей, з яких 12 281 хоча б раз редагувалася після 1 січня 2022 року. З них 3145 новостворених. 

7. Популярність російської Вікіпедії в Україні поступово знижується

Цікаво, чи російська «Вікіпедія» досі зберегла популярність в Україні? Експерт запевнив, що ні. Якщо шість років тому, у грудні 2016 на 100 сторінок, переглянутих з території України, припадало 266 сторінок, переглянутих з російської «Вікіпедії», то в грудні 2022 на 100 переглянутих «українських» сторінок було лише 116 російських. Маємо надію, що в поточному році станеться перелом на українську користь і в змаганні української і російської вікіпедій на українській території, а з часом і у світовому вимірі.

«Російське вторгнення в Україну (2022)» - найпопулярніша стаття
«Російське вторгнення в Україну (2022)» - найпопулярніша стаття

Тож, одним із найбільших стимулів для українських редакторів-волонтерів наповнювати українську «Вікіпедію» якраз і є намагання зменшити популярність російської Вікіпедії в Україні.

8. Україна створила сторінку про приспівку «путін - *уйло!», вигравши «війну правок»

Коли в 2014 році у Вікіпедії була створена сторінка про відому приспівку харківських вболівальників футбольного клубу «Металіст» «путін - *уйло» - почалася, так звана, «війна правок» - росіяни видаляли статтю купу разів, посилаючись на недостатність достовірних джерел (мовляв, конфлікт інтересів – українці пишуть самі про себе), що, спричинило «ефект Барбари Стрейзанд» та розійшлося по різних світових ЗМІ, зокрема, й таких поважних, як The Washington Post, The Wall Street Journal, The Atlantic, Time, Bloomberg View та інші. Які, врешті решт, і стали тими достовірними джерелами, на які змогли послатися українські редактори та виграти «війну правок».

«Така стаття справді з’явилася попри спротив великої частини редакторів російської «Вікіпедії». Поточна війна називається саме війною, а не спецоперацією і в російській «Вікіпедії», попри погрози Роскомнагляду закрити доступ до Вікіпедії в Росії. І якщо російська влада це зробить, то популярність української «Вікіпедії» виросте в рази. До речі, російська спільнота редакторів вирішила приховувати авторство всіх правок у статтях російської «Вікіпедії» про теперішню російсько-українську війну», - прокоментував пан Пероганич. 

9. В українській Вікіпедії можуть скасувати критерій «тест 100-та років»

У Вікіпедії існує критерій значущості під умовною назвою «тест ста років» - тобто кожен автор, який намагається створити статтю має поставити собі питання: чи буде це важливо через 100 років? Але, якщо коли Вікіпедія тільки з’явилася, цей параметр і був дієвим, то зараз він виглядає дещо абсурдно. Живий нерв Вікіпедії саме те, що є на зараз. Тож, напевно, має відбутися зміна парадигми, наприклад, англомовна Вікіпедія вже відмовилася від цього тесту.  

Співвідношення між тими хто редагує Вікіпедію, і тими хто нею лише користується приблизно 1:4000
Співвідношення між тими хто редагує Вікіпедію, і тими хто нею лише користується приблизно 1:4000

«Цей критерій значущості в українській «Вікіпедії» дійсно є, але стосується лише людей. Чи буде він надалі, залежатиме від того, чи поставить це питання хтось із учасників спільноти редакторів на обговорення і чи буде досягнутий консенсус», - пояснив експерт.

10. За помилку у Вікіпедії відповідає той, хто її помітив і не виправив

«Від себе зазначу, що є десятки тисяч статей, в яких ці правила досі діють і більшою чи меншою мірою порушені. Часто запитують «Хто відповідає за помилки у Вікіпедії»? Відповідь проста, хоч і жартівлива: той хто помітив помилку і її не виправив», - додав Юрій Пероганич. 

Якщо згадати про алгоритми пошуку в Google – то зараз він присвоює сайтам критерії надійності, і коли ти щось «гуглиш», то зазвичай першим видає статтю з Вікіпедії (якщо вона існує про об’єкт пошуку), тому що статті Вікіпедії відповідають критеріям Google - сайт дуже часто оновлюється, окремі сторінки пов'язані між собою, і на Вікіпедію дуже багато посилань з інших ресурсів Інтернету. Google також використовує базу знань Вікідані, яка є в екосистемі Вікіпедії. У  публічному просторі до Вікіпедії проскакують претензії, мовляв, я бачив якусь неточність у статті про умовного Аристотеля, і тепер в системі моєї свідомості - цей ресурс неправильний. Звідси – упередження, але все, що треба зробити, коли помітив неточність - зайти і виправити! Навіть без реєстрації. Ваша правка відразу з'явиться у Вікіпедії, хоча й не буде позначена як перевірена. В українській Вікіпедії є близько півтисячі редакторів зі статусом "патрульний", які мають права помічати статті і окремі правки як "перевірені". Правки, які вносять самі патрульні, вважаються перевіреними автоматично. Хоча Вікіпедія є свого роду "парканом", на якому будь-хто може начебто писати будь-що, на цей "паркан" дивляться мільйони очей, і кожен "шар фарби" зберігається окремо в історії редагувань. Тому хибні правки, особливо популярних статей, дуже швидко помічаються і виправляються, а вандали, якщо такі з'являються, ефективно блокуються редакторами із статусом  адміністраторів (їх в українській Вікіпедії близько 50).

11. У Вікіпедії існує «Пісочниця» - сторінка передбачена для тестування та навчання вікі-розмітці для тих, хто має час і натхнення щось створити.

Проект побудований на тому, що він самобалансований: я трішки знаю, я цим поділився, а хтось інший (більш грамотний) - прийшов і виправив мої помилки, далі хтось ще структуру виправив, хтось – картинки додав, і – дивишся «цеглинка на цеглинку» - і стаття вже є кандидатом у номінацію «Добрі статті». А «Добрі статті» вважаються поряд з «вибраними статтями» найкращими у Вікіпедії. Зазвичай «добра» стаття від «вибраної» відрізняється повнотою розкриття теми, розміром, ілюстрованістю тощо. Будь-яка добра стаття може згодом стати і вибраною, якщо її обере спільнота. Станом на 19 серпня 2022 року налічується 825 добрих статей з 1 225 653 статей Вікіпедії.

12. Співвідношення між тими хто редагує Вікіпедію, і тими хто нею лише користується приблизно 1:4000.

За минулий грудень хоч одне редагування зробили 3 тисячі 359 зареєстрованих користувачів. Це на 1,8 % більше ніж у грудні 2021 року.

795 користувачів за місяць здійснили 10 і більше редагувань (+0,5 % до минулого року), в тому числі 220 користувачів - 100 і більше редагувань (+18 до минулого року), а 32 користувачі – 1000 і більше редагувань (+5 до минулого року).

«Число редакторів зростає, хоча й повільно. У Вікіпедії є проблема утримання редакторів. Хоча ті, що подолали певний бар'єр, зазвичай залишаються в ній надовго. Загалом редагування Вікіпедії це заняття для середнього класу - людей, які мають вільний час і реалізовують через Вікіпедію свою потребу у самовираженні, творчості, впливі на суспільну свідомість.

Співвідношення між тими хто редагує Вікіпедію, і тими хто нею лише користується приблизно 1:4000. Це відповідає рівню Вікіпедійної пасіонарності мовців українською. Хоча в українськомовців рівень вікіпасіонарності удвічі вищий, ніж у мовців російською. Найвищий він у басків і каталонців», - розповів співзасновник «Вікімедіа Україна». 

13. В 2022 році щодоби в середньому створювалося 243 статті

У 2022 започатковано 88 тисяч 809 нових статей проти 65 тисяч 57 у 2021 (+36,5 %).

Щодоби в середньому створювалося 243 статті. Загальне число статей перевищило 1218 тисяч. Це 16-й показник у світі.

У 2022 році зроблено 3 тисячі 668 редагувань. Щодоби у 2022-му було в середньому 10 тисяч 49 редагувань, щогодини 418, або 1 редагування кожні 8,5 секунд.

14. Сегмент статей про сферу театру зростає

Перші статті про особистостей зі сфери культури, зокрема, театру, датовані 2004 роком. За словами театрального експерта Сергія Винниченка (засновник інтернет-порталу «Театральна риболовля»), першою такою статтею в українській Вікіпедії можна вважати статтю про київську режисерку Ірину Молостову, яка була створена 30 січня 2004-го. Є ще 7 сторінок того ж року «народження».

Співзасновник громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич
Співзасновник громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрій Пероганич

2005-го було розпочато роботу над статтею про народну артистку України Галину Яблонську (цього року відзначено її 95-річний ювілей), впродовж наступних двох років з’являлося ще по 5-6 таких статей. Ситуація стала проривною у 2007-2008 роках - кількість статей про театральних митців сягнула двох десятків на рік. І  з 2017-го – цей сегмент виходить на рівень півсотні статей кожного року.

15. Щороку проводяться Вікімарафони - як можливість подарувати суспільству власну статтю в українській Вікіпедії

Вікіфлешмоби (згодом - Вікімарафони) проводяться щорічно з 2014 року. Ідею проведення Вікіфлешмобів в українській Вікіпедії одним з перших висловив Ігор Костенко, дописувач Вікіпедії, воїн Небесної сотні (загинув 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській). Вікімарафон - це можливість подарувати суспільству власну статтю в українській Вікіпедії та отримати сувеніри з символікою Вікіпедії від громадської організації «Вікімедіа Україна».

До Вікімарафону можна долучитися з будь-якої точки світу, найсвіжіший - стартував 26 січня і триває до 1 лютого включно (детальніше - за посиланням).

16. Вікіпедія кілька разів добровільно закривала сама себе на знак протесту

А чи знали ви, що Вікіпедія декілька разів сама себе блокувала?

Мені відомі про чотири такі випадки, - говорить Юрій Пероганич. - 4-го та 5-го жовтня 2011 веб-сайт італійської Вікіпедії був добровільно закритий на знак протесту проти DDL intercettazioni, законопроекту про заборону прослуховування телефонних розмов, запропонованого в парламенті Італії.

18 січня 2012 року за згодою редакторів доступ до англійської Вікіпедії був закритий на одну добу на знак протесту проти законопроекту про зупинення онлайн-піратства (SOPA), який розглядавться Палатою представників Сполучених Штатів. 

В німецькій Вікіпедії доступ до вільних знань був заблокованим також на 24 години 21 березня 2019 року. Цією сенсаційною акцією волонтери Вікіпедії протестували проти реформи закону про авторське право, ухваленої Європарламентом 26 березня.

Найцікавішим з точки зору України був страйк російської Вікіпедії 10 липня 2012, викликаний поправками до закону «Про інформацію…», що на думку учасників проекту може призвести до створення в Росії аналога «великого китайського фаєрволу». Згідно з даними статистичного серверу того дня відвідуваність статей української Вікіпедії значно перевищила середньостатистичні показники. Так, головну сторінку в цей день було відвідано 103 886 разів, тоді як зазвичай відвідують 20 – 25 тисяч. Такі статті, наприклад, як Українська мова, Київ, Ялта, Шопен, Шекспір відвідували в 2-3 рази частіше, а Україна і Джастін Бібер – в 7 разів частіше, ніж в попередні дні липня. Тож страйк російськомовної Вікіпедії дав змогу побачити, що українська Вікіпедія має значний потенціал, що не розкривається через те, що багато українців віддавали перевагу російській». 

17. В світі вже існує «Друкована Вікіпедія»

Чи пробував хтось колись надрукувати Вікіпедію? Так. Уже існує «Друкована Вікіпедія» - паперове видання англійської Вікіпедії. Вона вмістилася у 5 мільйонів 244 тисячі 11 сторінок, які зайняли 7 тисяч 471 томів по 700 сторінок кожен.

Довжина полиці з видрукованою українською Вікіпедією становитиме 30,7 метра. І це лише текст, без ілюстрацій
Довжина полиці з видрукованою українською Вікіпедією становитиме 30,7 метра. І це лише текст, без ілюстрацій

Розмір бази даних основного простору англійської Вікіпедії на кінець травня 2015 становив 11,7 Гб, а української - 0,919 Гб.

Слід врахувати, що текст латинськими літерами у базі Вікіпедії займає менше місця, ніж видимий (друкований) текст кирилицею. Коефіцієнт становить приблизно 0,6.

18. Довжина полиці з видрукованою українською Вікіпедією становитиме понад 30 метрів (і це лише текст)

Розрахунки показують, що українська Вікіпедія станом на травень 2015 займала приблизно 247 200 сторінок, що становить 353 томів по 700 сторінок на один том. З урахуванням того, що станом на січень 2023 розмір бази даних основного простору української Вікіпедії становить 2,0 Гб, то ці показники слід перемножити на 2,176, отже в січні 2023 видрукована українська Вікіпедія займе 537 тисячі сторінок, або 768 томів по 700 сторінок.

10 аркушів, або 20 сторінок паперу щільністю 80 г/кв.м мають товщину 1 мм. Тобто товщина друкованого тому обсягом 700 сторінок становить 35 міліметрів без палітурок, або 40 міліметрів з палітурками.

Отже, довжина полиці з видрукованою українською Вікіпедією становитиме 30,7 метра. І це лише текст, без ілюстрацій.

Пачка паперу 500 листків формату A4 важить 2,5 кг і має об'єм 0,00383 м3, таких пачок для друку потрібно 537, таким чином без палітурок вага видрукованої української Вікіпедії становитиме 1345 кг, а об'єм займатиме 2,06 кубічних метрів.

19. Редагувати статті просто, а правила можна вивчити по ходу редагування

З боку видається, що Вікіпедія - дуже бюрократична у прийнятті рішень (правки, голосування, обговорення). Чи так це насправді?

«Бюрократії у Вікіпедії дійсно вистачає, існують десятки, якщо не сотні правил. – говорить Юрій Пероганич. - Однак редагувати статті справді просто, а правила можна вивчити по ходу редагування. Основне - це дотримуватися сухого академічного стилю, не порушувати авторських прав, зазначати джерела тверджень». 

Тож, основним є правило п'яти основ, чи п'яти стовпів, на яких "тримається" Вікіпедія. Воно однакове у всіх мовних версіях, і варте того, щоб його процитувати:

«1. Вікіпедія - це енциклопедія. Вона включає елементи загальних і спеціалізованих енциклопедій, довідників. Вікіпедія - не паперова енциклопедія, не словник, не трибуна, не колекція посилань, зображень чи мультимедійних файлів, не блог, не каталог, не путівник, не безладне зібрання інформації, не поле битви, не експеримент з анархії, демократії або законотворчості. Це не місце для викладу вашої особистої думки, особистого досвіду або особистих переконань, тому всі редактори Вікіпедії повинні дотримуватись правила про заборону оригінальних досліджень і прагнути бути точними.

2. Вікіпедія дотримується нейтральної точки зору. Вона прагне до того, щоб у статтях не переважала окрема точка зору. Іноді це вимагає представлення кількох точок зору, що слід робити якомога точніше, супроводжуючи кожну необхідним контекстом, щоб можна було чітко розуміти, чиї точки зору представлені. Не слід представляти жодну версію як «найкращу» або «істину в останній інстанції». Це передбачає скрізь, де це можливо - особливо при роботі над спірними темами, - проставлення посилань на авторитетні джерела, які можуть бути перевірені. При виникненні конфлікту щодо того, який варіант статті є найнейтральнішим, слід припинити правку тексту статті, позначити її як суперечливу і спробувати виробити рішення на сторінці обговорення (друга закладка), згідно з порадами щодо розв'язання конфліктів.

3. Матеріали Вікіпедії є вільними для використання. При цьому будь-хто може вносити до них зміни. Ваш текст доступний під ліцензією GNU Free Documentation License (GFDL), а також Creative Commons Attribution-ShareAlike License 3.0 і може розповсюджуватися або компонуватися відповідно до неї. Статті може редагувати будь-хто, проте при цьому жоден учасник не має права на одноосібний контроль за тією чи іншою статтею. Відповідно, усі внесені вами правки, у свою чергу, можуть бути відредаговані і реструктуровані співтовариством.

4. Етикет. У Вікіпедії існують зведені правила поведінки: виявляйте повагу до ваших колег, навіть якщо в чомусь не згодні з ними. Уникайте образ, погроз, агресії та широких узагальнень. Зберігайте холоднокровність при роботі над «гарячими» темами, уникайте війн правок. Дійте сумлінно, не випробовуйте правила Вікіпедії на міцність, припускайте добрі наміри з боку інших. Будьте відкритими, доброзичливими й привітними.

5. Вікіпедія не має незмінних правил - за винятком поданих п'яти загальних принципів. Сміливо правте, перейменовуйте, змінюйте статті - у цьому полягає задоволення від редагування, оскільки від вас не вимагають створення ідеальних текстів, хоча до цього слід прагнути. Не бійтеся щось зіпсувати, адже всі попередні версії статей зберігаються: ви ніяк не зможете випадково нашкодити Вікіпедії або безповоротно видалити текст. Але пам'ятайте: усе, що ви робите тут, збережеться для нащадків.».

Любов Базів. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-