ЕкоЗагроза поряд: де українці можуть дізнатися про небезпеку

ЕкоЗагроза поряд: де українці можуть дізнатися про небезпеку

Укрінформ
ЕкоЗагроза - кейс унікальний для світу. Ним цікавляться та його переглядають не лише в Україні.

Минуло більше двох місяців, як Міндовкілля запустило ресурс “ЕкоЗагроза” -  веб сайт  і мобільний додаток для Android та iOS

Він створений, щоб інформувати українців про стан довкілля у кожному куточку України, а також фіксувати всі екологічні загрози та злочини проти живої природи.

За цей час користувачі відвідали наш вебресурс 127 тисяч разів. Завантажили мобільний застосунок на смартфон понад 6 тисяч людей. За допомогою сервісу українці надіслали нам більше тисячі повідомлень про наслідки воєнних дій та виявлений негативний вплив на довкілля.

ЕкоЗагроза - кейс унікальний для світу. Ним цікавляться та його переглядають не лише в Україні. Як виявилося, серед наших користувачів - і мешканці США, Польщі, Німеччині, Франції, Сполученого Королівства, Нідерландів, Чехії, Італії та Швейцарії.

Чому Україні був потрібен цей сервіс? - Бо у воєнний час людям важливо мати перевірену актуальну інформацію з достовірних джерел.

Крім того, від початку війни міністерство цілодобово отримувало повідомлення про випадки воєнного екоциду. Окупанти нищили і продовжують руйнувати не лише нашу інфраструктуру, промисловість, домівки, калічать людей і їх долі, вони знищують і нашу природу. Лише у перші тижні війни нам надіслали більше 250 звернень про шкоду навколишньому середовищу.

На той час в Україні не було єдиного каналу для збору таких повідомлень. Аналогічно, як і не було єдиної платформи, де б кожен міг оперативно отримати інформацію про наявні екологічні загрози. А мабуть, кожному українцю знайома ситуація, коли побачивши у новинах про авіаудари по нафтобазам, підрив цистерн з азотною кислотою, обстріл промислових об’єктів, починаєш швидко шукати дані, чи немає небезпеки поряд.

Першою ідеєю було створити telegram-бот для збору інформації. Проте функціонал такої платформи обмежений. Скористайся ми ним, потрапили б в залежність від опцій, які надає месенджер. Тому прийняли рішення розробляти окремий самостійний програмний продукт.

Тож із березня ми розпочали роботу над “ЕкоЗагрозою”.

Крім того, перед міністерством стояло завдання не конкурувати з нашими партнерами, громадськими організаціями та іншими відомствами. Ми не хотіли дублювати створений ними інструментарій. Тому ЕкоЗагроза – це ресурс, який також дає доступ до гарячих ліній та сторонніх ботів, що можуть стати в нагоді людям.

Яку інформацію можна отримати на ЕкоЗагрозі?

Тут кожен може дізнатись достовірну інформацію про стан довкілля у своєму регіоні. Наприклад, якщо телеграм-канали лякають радіаційним забрудненням – перевірити, чи радіація зараз в нормі. Горять ліси неподалік – подивитися актуальні дані про якість повітря.

У режимі реального часу на дашборді ми даємо повну аналітику про шкоду, яка завдається українському довкіллю:

  • від горіння рашистської техніки,
  • підриву окупантами нафтобаз,
  • горіння лісів,
  • забруднення відходами тощо.

Також на інтерактивній мапі України відображаються дані з:

  • понад 1000 станцій моніторингу стану повітря;
  • понад 600 постів контролю радіаційного стану;
  • майже 400 станцій моніторингу та екологічної оцінки водних ресурсів.
  • усі повідомлені українцями факти завданої шкоди довкіллю - із описом кожного випадку, зазначенням місця події та, навіть, наданими нам фото.

На ЕкоЗагрозі можна знайти чіткі інструкції, як діяти у разі хімічної небезпеки, викидів хлору та азоту тощо.

Також є функція виклику екстрених служб та посилання на корисні ресурси.

Зараз працюємо над функцією сповіщення користувачів додатка щодо аномальних екологічних ситуацій. Умовно, у випадку відхилення показників радіації від норми, всі громадяни, які знаходяться в небезпечній зоні, отримуватимуть push-сповіщення на телефон з попередженням про екологічну загрозу.

Наразі найпопулярнішими серед користувачів є такі розділи ЕкоЗагрози:

-  «Показники радіації» – 41 тис. переглядів

-  «Лісові пожежі» – 23 тис. переглядів

-  «Загорання інших об’єктів» – більше 21 тис. переглядів

-  «Пожежі нафтопродукти» - 16 тис переглядів.

Ще одна особливість ЕкоЗагрози - можливість для небайдужих українців долучитися до боротьби з окупантами та стати на захист нашого довкілля. Для того, щоб вступити в “екологічний батальон”, достатньо мати лише смартфон. Це та зброя, на носіння якої не потрібен дозвіл, але вона дозволяє спільними зусиллями фіксувати всі екозлочини,  які чинить окупант на українській землі. Ці дані необхідні для швидкого усунення наслідків, а також будуть використані для стягнення з рф всіх завданих Україні збитків.

Як повідомити про екологічну загрозу?

Для цього на нашому вебресурсі ecozagroza.gov.ua або у мобільному застосунку потрібно заповнити заявку. У ній вказати категорію екологічного впливу (повітря, ліс, вода) та його місцезнаходження. Також можна додати фото події та текстовий коментар.

Оператори Міндовкілля перевіряють достовірність отриманих даних і після цього додають їх на мапу України. Після ліквідації екологічної загрози, інформація з мапи видаляється.

Система також передбачає визначення відповідального органу виконавчої влади за усунення наслідків екологічних загроз та відслідковування цього процесу у режимі реального часу (додавання фото відновленої території або ліквідованої загрози).

Що буде з ЕкоЗагрозою після перемоги України?

Навіть по завершенню війни ніхто не може бути певним, що  з екологічними загрозами ми більше не зіштовхнемося. І завдання ЕкоЗагрози – залишатися єдиною централізованою базою екологічної інформації і в мирний час. Додаватимуться нові дані. На інтерактивній мапі з’являтимуться нові інформаційні шари.

Після перемоги ми плануємо ребрендинг застосунку - з ЕкоЗагрози у вже відомий національний екологічний портал ЕкоСистема. Можливо, в застосунок перейдуть деякі онлайн-послуги Міндовкілля, чи навіть буде додана можливість спілкування з елементами гейміфікації.

Сказати, яким буде додаток в майбутньому, поки складно. Однак стовідсотково - він буде корисним та актуальним. Ми чекаємо на якнайшвидше завершення війни та перемогу України, і вже будуємо плани щодо мирного майбутнього, в якому все буде #ЕкоЛогічно.

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-