Як швидко та якісно побудувати команду під час кризи

Як швидко та якісно побудувати команду під час кризи

Укрінформ
Перше, що відчуваєш, коли приходить війна – ступор. 

У цей момент світ ніби зупиняється, залишається лише суцільна тривога. Світ ділиться на “до” та “після”, однак це не привід нічого не робити. Ось тому й було прийняте рішення значно розшити сферу діяльності Благодійного Фонду KSE Foundation, який я очолювала ще до війни. Було зрозуміло, що тепер нашої  допомоги потребуватимуть усі, - військові, цивільні, жінки та діти, пенсіонери.

Зараз команда KSE Foundation - це велика група сильних духом та небайдужих людей, адже займатися волонтерством - це іноді забувати про себе, про свої потреби та бажання заради допомоги іншим, тим, хто цього насправді потребує.

Спочатку, нас було три людини, але дуже швидко постало питання  розширення волонтерської команди. Тож, як шукати волонтерів, як мотивувати людей до нелегкої волонтерської праці? Усе це було в пріоритеті разом щоденною роботою, якої ставало все більше.

Небайдужість, відповідальність та проактивність – обовʼязкові якості кожного волонтера

І хоча з першого дня люди самі почали пропонували допомогу, ми зрозуміли, що не всі з них були готові працювати на результат.

Щоб команда працювала злагоджено, в ній потрібні дійсно небайдужі люди. Недарма кажуть, що саме байдужість вбиває. Вона може вбивати ідеї, ініціативи, як в організації, так і в державі.

Поруч із небайдужістю йде відповідальність. Мало вболівати за щось і докладати зусилля, важливо усвідомлювати й поділяти з командою відповідальність за кінцевий результат. У волонтерстві не можна розпочати справи і не довести до кінця, це важка та кропітка робота, тому важливо бачити в кандидатах не лише бажання допомагати, а й тверезо оцінювати їх можливості та серйозність намірів.

Наприклад в команді KSE Foundation кожна людина, будь-то лідер напрямку чи волонтер, що займається пошуком фінансування для   окремих категорій (наприклад, термінова закупівля газових горілок для жителів Бучі), ведуть свій проєкт від початку і до кінця. Зараз багато з них вже вийшли на фул-тайм роботу після відпусток, лікарняного чи довготривалих перерв у роботі. Люди включені в процес поки не доводять до кінця свій проєкт чи постачання. Волонтерство - це серйозно. З цим пов’язана ще одна важлива риса члена волонтерської команди – це проактивність.

Дуже важливо працювати в процесі чітко та структуровано, знаючи свою зону відповідальності. Однак, у роботі в кризових умовах дуже важливо вчасно побачити помилки та встигнути зреагувати. Важливо сигналізувати про проблему, поки її ще можна локалізувати або ж навпаки, про нову ідею – поки є вікно можливостей для її реалізації. Якщо у вашій команді люди, які небайдужі та максимально залучені до процесу, виникає організаційна синергія. До цього треба прагнути.

Гарний приклад такої синергії - знайомство та подальша співпраця з ініціативною групою українців, “людей бізнесу”, які запропонували KSE Foundation свою допомогу. Це були здебільшого працівники міжнародних топових фірм, які долучилися до процесів та одразу пропонували власні ідеї. Так   команда фонду виросла з трьох осіб до 33, а у певні пікові періоди у Фонді налічувалося 63 волонтери.

Можливо скажу непопулярну річ. Хтось може сказати, що у волонтерстві немає місця амбіціям чи власному его – є лише спільна мета. І я могла б погодитися, але, для більшої ефективності спільної роботи кожен член команди має дати  відповідь на запитання “для чого я це роблю?”.

Є результат – є натхнення до волонтерства

Оскільки KSE Foundation створено при Київській школі економіки, першими до нас здебільшого зверталися люди з бізнесу. Вони щиро прагнули підтримувати країну та людей, боротися з наслідками агресії. Їх життєвий та професійний досвід був надзвичайно цінним для нас. Окрім прямої фінансової допомоги, ці люди допомагали налаштовувати процеси. У мирний час таке налаштування коштувало б великих грошей.

Однак волонтерська робота є неймовірно енергозатратною. Вона часто емоційно випалює людей, що приходять сюди на голому ентузіазмі. Навіть найбільш вражаючі життєві історії стають звичними. Відчуття та сприйняття притупляються.

Як сказала одна колежанка: “...я розумію, що ми доставили 1000 жилетів на передову, це тисяча захищених життів, але я відчуваю “нічого”. І це нічого – поглинає мене”.

Щоб внутрішнього вигорання не трапилось, в першу чергу людина має окрім альтруїстичного відчуття отримувати певні «дивіденди» від своєї волонтерської роботи. Це може бути новий досвід, нові навички, знайомства, цінна інформація - щось, що мотивує продовжувати. Важливо спілкуватися всередині команди та давати кожному перспективу зростання, це допоможе втримати команду.

Ми у Фонді працюємо запобігаємо вигоранням двома ефективними способами – пропонуємо людині перемкнутися на щось інше або взяти паузу.

Наприклад, людині, що втомилася від постійної закупівлі аптечок, я раджу, наприклад, на пару днів перейти в команду комунікацій, щоб вона могла відчула зворотній звʼязок від наших жертводавців та вдячних отримувачів допомоги. Таким чином людина отримує позитивні емоції  й врешті повертається у команду закупівель.

Інший спосіб,  – взяти паузу. Інколи людям просто необхідно усамітнитися від усього й полежати рулетиком у ковдрочці.

Волонтерство - як можливість переключитися та бути корисним

З початком повномасштабної війни гуманітарна програма KSE Foundation особисто для мене стала порятунком від екзистенційної внутрішньої кризи та своєрідною точкою заземлення. Для деяких людей волонтерство - це своєрідний порятунок від внутрішньої порожнечі, можливість відчувати себе живим та корисним.

Майже всі мої друзі зараз волонтерять, або працюють для України. Бо “працювати” – це і про буденну роботу, яка не дозволяє економіці зупинятися. Тому ми в колективі завжди маємо, про що поговорити та чим поділитися. У складний час важливо бути в спільноті однодумців, це також мотивує.

Ми також раді, коли до Фонду долучаються нові обличчя. Якщо людина готова віддатися роботі на всі сто відсотків та знає, навіщо їй це у перспективі, пишіть нам на email KSE Foundation info@kse.org.ua, надсилайте коротке резюме. Важливо одразу зазначити свої сильні сторони, щоб оперативно залучити нового волонтера до потрібного напрямку. Уся наша команда Фонду працюватиме та допомагатиме доти, доки у цьому буде потреба, аби Україна виборола перемогу.

Світлана Денисенко, директорка благодійного фонду KSE Foundation

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-