Олександр Літуc, завідувач кафедри Нацуніверситету охорони здоров’я України
Щоб запобігти “маскне” – перед тим як надіти маску і після її зняття умийтеся й очистіть шкіру
03.09.2021 15:00

Вже майже два роки, як планета живе з пандемією COVID-19, викликаною розповсюдженням коронавірусу SARS-CoV-2. Станом на 1 вересня 2021 року в світі зареєстровано понад 219 млн випадків захворювання, більше як 4,5 млн людей померло. 

Щодня Міністерство охорони здоров’я фіксує поступове зростання випадків захворювання. За даними Центру громадського здоров’я, 2 вересня 2021 року в Україні зафіксовано 2693 нових підтверджених випадки коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей – 171, медпрацівників – 40).

І поки точаться суперечки вчених, як довго ще триватиме пандемія коронавірусу, людство вчиться жити в нових реаліях – дотримуватися соціальної дистанції, носити маски, постійно користуватися антисептиками, дотримуватися гігієнічного етикету кашлю та чхання тощо.

Всім необхідно чітко усвідомити, що без проведення щеплень та дотримання протиепідемічних заходів нам ніколи не вдасться подолати цю страшну недугу. Щоб уберегтися від коронавірусної хвороби, кожен з нас має пам’ятати, що елементарні протиепідемічні заходи допомагають запобігти розповсюдженню коронавірусу та рятують життя.

Найбільше суперечок точиться навколо того, чи так уже необхідно носити маску. На думку фахівців, відмовитися від них під час пандемії неможливо. Маски носити необхідно! Адже це ефективний спосіб захистити себе й оточуючих від ковіду. Однак постійне їх носіння все частіше призводить до появи подразнень.

Про те, які саме виникають проблеми зі шкірою обличчя у людей, які тривалий час перебувають у масках, що означає новий термін «маскне», а також на низку інших запитань фахово відповідає Олександр Літус – завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, заслужений лікар України.

- Чому шкіра реагує на носіння маски? Які проблеми зі шкірою обличчя можуть виникнути внаслідок носіння маски та протягом якого часу?

- Під час носіння маска щільно прилягає до обличчя, виникають тертя і здавлювання на ділянках особливо щільного контакту – зазвичай це перенісся і шкіра під очима. Якщо довго носити маску, на цих ділянках шкіри можуть з'являтися червоні смуги, потертості, подразнення і навіть невеликі ранки й садна. Якщо маску доводиться носити кожен день, то шкіра не встигає відновлюватися від пошкоджень і подразнення прогресують, займають все більшу поверхню й спричиняють дискомфорт.

Інша проблема – запалення. Тертя призводить до мікротравм, а через ці невеликі ушкодження легко проникають у шкіру мікроорганізми, утворюються гнійнички. Для такого запалення навіть новий термін з'явився – акне від механічного подразнення, або маскне. Зазвичай такі запальні елементи локалізовані в області підборіддя, носа і щік. Піт і волога, які особливо активно утворюються під маскою в теплу погоду, осідають на шкірі, закупорюючи пори. І навіть наше власне дихання може призвести до появи «маскне»: з кожним видихом вологість під маскою збільшується, створюючи ефект парника. Підвищена вологість впливає на pH шкіри, а це може призвести до більш активного розмноження бактерій і, знову ж, появи запалення.

- Які симптоми сигналізують, що вже час звертатися до фахівця-дерматолога?

- Поява вираженого запалення, набряку, явищ периорального дерматиту на шкірі обличчя свідчать про те, що наявне не лише подразнення від тертя, а й приєдналася вторинна інфекція. Також у теплому й вологому середовищі під маскою часто створюються сприятливі умови для розвитку кандидозної грибкової мікрофлори. В усіх цих випадках звичайні косметичні засоби по догляду за шкірою вже не допоможуть впоратися з проблемою, необхідно використовувати лікувальні засоби для місцевого застосування. Спроби самолікування часто призводять до необдуманого використання гормональних препаратів, які навіть при місцевому застосуванні можуть призводити до подальшого погіршення ситуації і виникнення нових ускладнень. Між тим використання місцевих стероїдів при бактеріальних і грибкових ускладненнях – протипоказане і призводить до поширення запального процесу. Отже, в таких випадках, коли місцеві засоби по догляду за шкірою вже не допомагають, необхідно звернутися до лікаря і використовувати лікувальні засоби для місцевого застосування лише за його призначенням.

- Яким має бути «карантинний» догляд за шкірою обличчя (очищення, зволожуючі маски, креми тощо) при носінні медичної маски, в тому числі, враховуючи пори року та температурні коливання?

Нову маску слід надягати лише на сухе обличчя. Перед тим, як надіти маску і після її зняття – умийтеся й очистіть шкіру

- Чим довше ви носите маску, тим більше під нею накопичуються волога, піт, шкірне сало і бруд. Коли ви знімаєте маску, необхідно вмити обличчя теплою водою. Нову маску слід надягати лише на сухе обличчя – впевніться, що шкіра обличчя висохла після вмивання.

Перед тим, як надіти маску і після її зняття умийтеся й очистіть шкіру.  Бажано зробити невелику перерву перед надяганням нової маски, дати шкірі «подихати».

Щоб запобігти тертю, бажано використовувати зволожуючий крем і лосьйони, які пом'якшують шкіру (емолієнти). Зволожуючий засіб наносять на шкіру обличчя більш тонким шаром – якщо у вас жирна шкіра або схильність до розвитку акне, більш щільним шаром – якщо ваша шкіра чутлива або схильна до розвитку екземи.

У літній період можна використовувати сонцезахисні креми, які містять цинк або титан – вони будуть виступати в якості бар'єра від будь-якого тертя і подразнення. Періодичне вмивання обличчя шампунем від лупи, який містить кетоконазол чи сульфід селену, також заспокоює шкіру і допомагає видалити надлишки дріжджового грибка, особливо навколо рота і в носощічній складці. До свого вечірнього догляду за шкірою можна додати засоби, до складу яких входять такі активні речовини, як саліцилова кислота та інші альфагідроксикислоти (для відлущення змертвілих ділянок шкіри), а також бензоїлпероксид, олія чайного дерева або екстракт ромашки (протизапальна і заспокійлива дія). Такі гелі, тоніки й пінки легко знайти в лінійках для проблемної шкіри. Під час нанесення варто бути обережними, особливо, якщо ваша шкіра значно подразнена. У такому випадку обирайте понижений рівень концентрації, або тимчасово перейдіть на делікатні, заспокійливі та зволожуючі засоби. Ексфоліанти бажано використовувати не дуже часто: 2-3 рази на тиждень. На самі запальні елементи можна застосовувати засоби для точкового нанесення – гідрогелеві патчі, мазі та лосьони.

- Чи залежить такий догляд від різновиду маски – медична (одноразова) чи багаторазова маска або самостійно виготовлена? Чи однаковий цей догляд для чоловіків і жінок?

- Останнім часом у наукових журналах з'являється багато досліджень на тему порівняння ефективності різних масок. Респіратори щільніше і навіть герметично прилягають до шкіри обличчя в порівнянні з масками. Відповідно – вірогідність виникнення подразнень і контактного дерматиту при носінні респіраторів вища. До того ж, у багатьох країнах не рекомендують постійно носити респіратори населенню, а в основному – рекомендують їх для медичних працівників. Також необхідно пам'ятати, що клапанні респіратори очищують повітря лише при вдиху, тобто людина в такому респіраторі захищає лише себе, але може заражати інших, якщо вона є носієм коронавірусної інфекції. При використанні багаторазової маски необхідно пам'ятати, що вона теж не вічна й ефективність її з часом зменшується, згодом її теж треба буде замінити на нову. Після кожного застосування її треба ретельно обробляти як для захисту від вірусу, так і для запобігання запаленню (шкірне сало і бруд накопичуються на масці й можуть призвести до маскне). Не обробляйте маску агресивними мийними засобами, бо їхні частки можуть залишитися на масці після обробки й призвести до розвитку контактного дерматиту. Тканинні маски необхідно прати та прасувати після кожного використання. 

У чоловіків і жінок у догляді за шкірою існують певні нюанси, на які варто звернути увагу. Жінки не відмовляються від нанесення косметики на обличчя, що може призводити до закупорки шкірних пор на ділянці обличчя під маскою і розвитку маскне. Чоловіки залишають бороду і вуса під час носіння маски, а густе волосся в теплому і вологому середовищі під маскою може слугувати додатковим сприятливим фактором для розвитку мікроорганізмів.

- З якого матеріалу краще обирати захисну маску?

- Тканинні маски виготовляють з текстильних матеріалів, таких як бавовна, поліестер або шовк. Через такі  маски легше проникає повітря і шкірі легше дихати при носінні цих різновидів масок. Маски із шовку або з шовковою прокладкою легше переносяться особами з чутливою шкірою, шовк має більшу гігроскопічність, тобто добре поглинає вологу, яка утворюється під маскою. Бавовняна маска краще моделей із неопрену, менше подразнює шкіру, але щільний матеріал гірше поглинає вологу, створює ефект парника. Тонкі неопренові моделі за рахунок більш щільного прилягання до шкіри частіше викликають механічне подразнення. Краще вибирати одноразові маски і не забувайте своєчасно їх міняти. Одну маску не носіть більш як 3-4 години.

- Чи можна користуватися косметикою під маску?

- На час носіння маски краще відмовитися від щільного тонального крему, або хоча би не наносити його на ділянку під маскою. Від вологи і тепла такі косметичні засоби будуть плавитися на шкірі, забруднювати маску. Треба пам'ятати, що підігріта й розпарена шкіра під маскою більш проникна, і через розширені пори можуть проникати часточки бруду і залишки косметичних засобів. Тобто, використання таких косметичних засобів збільшує ризик виникнення ускладнень у вигляді маскне. Отже, рекомендується відмовитися від макіяжу, а точніше від застосування тонального крему і пудри в середній і нижній третині обличчя. Краще обмежитися м'яким заспокійливим тоніком, зволожуючим кремом. При частому носінні маски добре зарекомендували себе креми з церамідами і гіалуроновою кислотою – вони створюють на шкірі захисний бар'єр і зменшують тертя.

- Чи існують певні застереження щодо проведення косметологічних процедур?

- Не бажано проводити глибокі пілінги. Скраби, глиняні маски і кислотні пілінги варто тимчасово припинити. Для відлущення сухої й нормальної шкіри можна застосовувати ензимні пілінги, для жирної – тонік або лосьйон з низьким вмістом кислот. Треба пам'ятати, що виникнення будь-яких інфекційних ускладнень (стафілококова або кандидозна інфекція), а також і алергічних ускладнень (алергічний контактний дерматит) є протипоказанням для проведення більшості косметичних процедур.

- Якими будуть ваші рекомендації по догляду за шкірою тим працівникам (медичні працівники, працівники супермаркетів та банків, аптек, водії громадського транспорту тощо), які використовують засоби індивідуального захисту (окуляри, респіратори, щитки, маски)?

- Дійсно, існують окремі групи працівників, які змушені використовувати засоби індивідуального захисту протягом тривалого часу (більш як чотири години) впродовж своєї робочої зміни. Як уже згадувалося вище, респіратори й хірургічні окуляри прилягають до шкіри значно щільніше, ніж звичайні маски, тому в першу чергу необхідно вжити заходів по запобіганню натирання шкіри в місцях контакту. Для цього використовуються лубриканти. Існують лубриканти різного походження: на основі силікону, гліцерину, мінеральних речовин. Британські дослідники із Imperial College London порівняли ефективність лубрикантів для зниження негативних ефектів від тривалого носіння засобів індивідуального захисту. Виявилося, що звичайна талькова присипка знижує тертя на 49% при нанесенні й на 59% – через 4 години; суміш кокосової олії, какао-олії й бджолиного воску знижувала тертя на 31% при нанесенні й на 53% через 4 години. Також ефективним виявилося використання індиферентних кремів із сумішшю вазеліну та ланоліну. В той же час звичайні зволожуючі креми можуть бути менш ефективними в даному випадку, бо вони швидко адсорбуються в шкіру і їхній протективний ефект не триває достатньо довго без повторного нанесення.

- Які б ви порадили щоденні процедури, аби зберегти шкіру обличчя здоровою?

Під час носіння маски не торкайтеся її брудними руками

- Дотримуйтеся правил особистої гігієни та стежте за чистотою шкіри обличчя. Якщо немає можливості використовувати одноразову маску, слідкуйте за чистотою багаторазової, регулярно очищайте її. Використовуйте некомедогенні косметичні засоби. Вмивайтеся делікатним засобом, який не буде підсушувати шкіру (наприклад, рідким милом), бажано, щоб pH наближався до природного фізіологічного значення 5,5. Зволожуючий крем необхідно наносити приблизно за 15 хвилин до надягання маски, щоб він устиг поглинутися шкірою, а не залишався на внутрішній поверхні маски. Раз на тиждень можна скористатися заспокійливою косметичною маскою, яка освіжить і відновить шкіру обличчя. Під час носіння маски не торкайтеся її брудними руками. В разі виникнення вугрів, не видавлюйте їх самостійно. Дотримуйтесь здорового способу життя, пийте достатньо рідини, уникайте стресу.

Інтерв'ю підготовлене за сприяння Міністерства охорони здоров'я України

Фото: Юлія Овсяннікова

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-