Як обирали суддів Вищого антикорупційного суду
38 нових суддів приступають до виконання обов’язку в абсолютно новому суді
11.04.2019 19:30
Боротьба з корупцією – проблема, до якої сьогодні прикута пильна увага всього українського суспільства. Від усіх антикорупційних органів чекають рішучих і ефективних дій. Великі сподівання при цьому покладаються на Антикорупційний суд, який, можна сказати, нарешті сформовано. 11 квітня судді Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду склали присягу на урочистій церемонії за участю Президента України Петра Порошенка.

Цьому передувала тривала та виснажлива робота, яка включала законотворчу діяльність, формування Громадської ради міжнародних експертів та власне сам конкурс. Голова Вищої кваліфікованої комісії суддів України Сергій Козяков неодноразово казав, що процедура з самого початку була заполітизованою, однак коли перейшли до самих конкурсних процедур, шквал емоцій зменшився і розпочалась конструктивна та плідна робота за участі міжнародних експертів. Укрінформ підготував стислий виклад хронології подій.

Власне про необхідність створення Антикорупційного суду говорили практично всі політики, та більшість міжнародних експертів, які пізніше спостерігали за проведенням конкурсу та не один раз коментували. Практично всі заяви несли схвальний характер.

«Засідання (засідання ВКССУ з відбору суддів – ред.) були публічними, і не просто публічними, а вони ще й транслювалися в Інтернеті, тобто були публічними абсолютно для всіх. Громадянське суспільство було запрошено та долучено до участі. Це – унікально, оскільки в жодній європейській системі не передбачені ці додаткові кроки із залучення громадянського суспільства. І я б хотів на цьому сфокусувати увагу, оскільки це могло б бути цікавим і для інших країн. Тобто, це –  процес, який, на нашу думку, працює. І це процес, який може бути заснований в інших європейських системах –  якщо вони будуть достатньо хоробрі, щоб запросити громадське суспільство до процесу відбору суддів»? – заявляв Георг Става, директор департаменту Міністерства юстиції Австрії, експерт Проекту ЄС «Право-Justice».

Нагадаємо, що запуск Антикорупційного суду –  одна з головних вимог МВФ для надання Україні чергового траншу кредиту. До цього також закликають Євросоюз, США та Світовий банк, котрий, як і МВФ, прив'язав фінансову допомогу Україні до створення антикорупційного суду. 

ЩО ПРОПИСАНО В ЗАКОНІ?

7 липня Верховна рада України ухвалила закон №7440 про Вищий антикорупційний суд України. «За» проголосували 315 народних депутатів.

В ухваленому законі, були прописані основні «правила гри»: ключову роль у доборі антикорупційних суддів мала Вища кваліфікаційна комісія суддів України, при якій була створена Громадська рада міжнародних експертів (ГРМЕ). До неї увійшли 6 осіб. Міжнародна рада експертів спільно із ВККС отримала право накладати вето на сумнівних кандидатів у судді.

КОНКУРС: 343 ПРЕТЕНДЕНТИ

2 серпня 2018 року в процес «включилась» ВККСУ, яка оголосила конкурс на зайняття 39 вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, з яких до:

● Вищого антикорупційного суду – 27 посад суддів;

● Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 12 посад суддів;

Із заявами про участь у конкурсі звернулися 343 особи (103 особи – до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду; 240 осіб – до Вищого антикорупційного суду). Після ретельних перевірок поданих документів, до участі у конкурсі та проходженні кваліфікаційного оцінювання допущено 269 осіб (88 – до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду; 181 – до Вищого антикорупційного суду).

Процедуру проводили за аналогією конкурсу до Верховного Суду, який уже позитивно зарекомендував себе і на міжнародній арені. Єдиною відмінністю було введення під час другого етапу конкурсу, відкритих співбесід, –  Громадської ради міжнародних експертів.

ЯК ФОРМУВАЛАСЯ ГРОМАДСЬКА РАДА МІЖНАРОДНИХ ЕКСПЕРТІВ

У липні 2018 року Вищою кваліфікаційною комісією судів України було направлено запрошення до п’ятнадцяти міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, стосовно надання пропозицій щодо персоналій кандидатур до складу ГРМЕ.

Комісією 19 вересня 2018 року отримано від п’яти міжнародних організацій інформацію стосовно 12 кандидатів для обрання до складу Громадської ради міжнародних експертів. Кандидатів рекомендували Рада Європи, Європейський Союз, Європейське бюро боротьби з шахрайством (OLAF), Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD).

У період з 18 жовтня 2018 до 05 листопада 2018 року Комісією проведено скайп-знайомства з усіма 12 кандидатами.

ВККСУ 06 листопада 2018 року схвалила рішення про призначення 6 членів ГРМЕ: Аурелійуса Гутаускаса, Флемінга Крістіана Денкера, Теда Зажечни, Мір’яни Лазарової Трайковської, Лорни Харріс, сера Ентоні Хупера. 

Це був новий досвід для Комісії й усі були в очікувані невідомого: як буде тривати сам процес процедурно, законодавство, яка техніка роботи в обраних членів. Також потрібно було вирішити інші важливі завдання, зокрема, забезпечення синхронного перекладу. Однак вже після всіх випробувань, голова ВККСУ Сергій Козяков неодноразово відзначав працьовитість та фаховість міжнародних експертів.

Таку ж саму думку має голова ГРМЕ сер Ентоні Хуппер: «Україна –  перша країна, яка запросила до себе групу міжнародних експертів для того, щоб допомогти з призначенням суддів. Наскільки мені відомо, жодна інша країна такого раніше не робила... Мені здається, що ми всі були у стані невідомості. Адже навіть члени ВККСУ не знали, що з цього вийде... Але, на мою думку, це була успішна співпраця. Я неодноразово про це говорив. У нас з ВККСУ була повна співпраця».

ЕТАП ПЕРШИЙ: ІСПИТ. АНОНІМНЕ ПИСЬМОВЕ ТЕСТУВАННЯ ТА ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ

Для складення анонімного письмового тестування на етапі іспиту під час кваліфікаційного оцінювання в межах конкурсу з’явилися 243 учасники.

Рішенням Комісії від 13 листопада 2018 року 156 учасників допущено до виконання практичного завдання.

До слова, члени ГРМЕ запросили у Комісії всі практичні роботи, які писали кандидати до Антикорупційного суду. Без жодних вагань, з дозволу авторів робіт, Комісія передала роботи.

Пізніше було призначено проведення тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей кандидатів до Антикорупційного суду.

СПЕЦІАЛЬНІ ЗАСІДАННЯ ЗА УЧАСТІ ГРМЕ

Перед наступним етапом «Дослідження досьє та проведення співбесіди» з 18 до 28 січня 2019 року члени ГРМЕ та ВККСУ провели шість спеціальних спільних засідань Комісії з Громадською радою міжнародних експертів. Такі засідання були призначені стосовно 49 кандидатів, яким викликали сумніви у членів ГРМЕ.

За підсумками засідань 39 кандидатів припинили участь в конкурсі, 7 кандидатів успішно пройшли засідання і братимуть участь у наступному етапі кваліфікаційного оцінювання – «Дослідження досьє та проведення співбесіди», 3 кандидати написали заяви про припинення участі в конкурсі до початку спеціальних спільних засідань.

До наступного етапу кваліфікаційного оцінювання «Дослідження досьє та проведення співбесіди» в межах конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду допущено 71 кандидата, з них до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду – 19.

ДРУГИЙ ЕТАП КОНКУРСУ «ДОСЛІДЖЕННЯ ДОСЬЄ ТА ПРОВЕДЕННЯ СПІВБЕСІДИ»

Комісією в межах конкурсу визначено графік проведення співбесід за результатами дослідження досьє кандидатів на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду, зокрема Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, з 30 січня до 13 лютого 2019 року.

6 березня 2019 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України підбила підсумки кваліфікаційного оцінювання та затвердила рейтинги кандидатів на зайняття вакантних посад суддів Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Конкурс на ці посади у новому суді, що створюється в межах судової реформи і є одним з найпрозоріших у світі за публічністю процедур. 

У прохідний рейтинг до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду увійшли 12 переможців конкурсу, серед яких 50% — судді, 50% — адвокати та науковці. У рейтинг до першої інстанції Вищого антикорупційного суду увійшло 27 переможців конкурсу, 40% з яких мають досвід роботи адвокатами та науковцями, 60% — суддями. 

«На мою думку, це була дуже успішна спільна робота і, як я неодноразово вже казав, у нас — членів ГРМЕ, була всебічна співпраця з членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Ми не могли отримати більше співпраці, розуміння і допомоги, ніж ми отримали від них», — зазначив сер Ентоні Хупер, британський суддя апеляційного суду у відставці, голова Громадської ради міжнародних експертів.

Громадська рада міжнародних експертів зіграла важливу роль під час конкурсу, який проводила Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Зокрема, за результатами спільних засідань, під час яких у ГРМЕ виникли сумніви щодо 49 кандидатів, 39 кандидатів припинили участь у конкурсі, 7 — успішно пройшли далі, а 3 звернулися з заявою про припинення участі до спільного засідання. 

«У визначенні доброчесності та професійності кандидатів Комісії сприяли висококласні фахівці з досвідом роботи суддями та прокурорами у своїх країнах. Їх вирішальна роль у процесі кваліфікаційного оцінювання майбутніх суддів Вищого антикорупційного суду буде мати важливе значення у подальшій роботі нового судового органу», — наголосив Сергій Козьяков.

ФІНАЛЬНИЙ РЕЙТИНГ

Усі кандидати на посади суддів Вищого антикорупційного суду та його апеляційної палати пройшли складні конкурсні випробування в публічному режимі. Зокрема, вони склали анонімне письмове тестування на знання норм права, виконали практичне завдання, пройшли психологічне тестування, їх досьє були проаналізовані членами ВККСУ та ГРМЕ на предмет доброчесності (моралі, чесності, непідкупності), а також наявності знань та практичних навичок для розгляду відповідних справ.

Важливо, що кожен етап конкурсу був побудований із забезпеченням максимальної публічності процедур для громадськості, на що звернули увагу міжнародні експерти.

«До фінального рейтингу потрапили найдостойніші кандидати, які успішно пройшли всі етапи конкурсу та до яких не було питань з боку ГРМЕ або вони змогли їх пояснити настільки переконливо, що всі питання були зняті. Це означає, що всі переможці конкурсу отримали «зелене світло» від міжнародних експертів, які ретельно перевірили деталі їх біографії, а Україна стала першою країною, яка запросила до добору суддів міжнародних експертів», — зазначив заступник Голови ВККСУ Станіслав Щотка. 

Більше того, Голова ГРМЕ бачить подальшу всю роль у підготовці суддів Вищого антикорупційного суду.

«Я сподіваюся, що мене залучать до підготовки тренінгів для суддів Вищого антикорупційного суду. За підтримки світового банку я розробив курс для суддів та прокурорів. Він називається «Сonvicting the corrupt» або «Засудження корумпованих і конфіскація їхнього майна». Це 4-денний курс, в якому практично немає лекцій, учасники лише виконують практичні завдання, для того щоб зрозуміти законодавство, пов’язане з корупцією, і законодавство пов’язане з розслідуванням цих злочинів. Я сподіваюся, що зможу провести цей курс для нових суддів Вищого антикорупційного суду, але також важливо, щоб цей курс відвідали і судді Касаційного кримінального суду, які розглядатимуть апеляції в таких справах. Я проводив цей курс в дуже багатьох країнах і остання країна, в якій це відбувалося, ‒Казахстан», –  повідомив сер Ентоні Хуппер.

18 березня ВРП ухвалила внести подання Президенту України про призначення до Вищого антикорупційного суду 35 суддів із 39, яких рекомендувала до призначення Вища кваліфікаційна комісія суддів України. А на засіданні 28 березня 2019 року ВРП ухвалила внести подання Президентові України Петру Порошенку про призначення ще двох суддів до Вищого антикорупційного суду та одного –  до апеляційної палати цього суду.

Водночас ВРП залишила без розгляду рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про призначення Володимира Цікала на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Цікало під час засідання Вищої ради правосуддя зняв свою кандидатуру та відкликав заяву щодо допуску його до конкурсу на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

11 квітня судді Вищого антикорупційного суду та Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду склали присягу на урочистій церемонії за участю Президента України Петра Порошенка.“38 нових суддів приступають до виконання обов’язку в абсолютно новому суді”, – сказав Президент під час церемонії складання присяги.

* * *

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-