Дитина має зростати в атмосфері щастя, любові та розуміння

Дитина має зростати в атмосфері щастя, любові та розуміння

Укрінформ
Найбільш незахищеною і вразливою частиною суспільства є діти, і всі вони повністю залежать від дорослих. Особливо це стосується дітей-сиріт, дітей з багатодітних та малозабезпечених родин, а також із неблагополучних сімей.

Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, перебувають у дитячих будинках і загальноосвітніх школах-інтернатах, що забезпечують умови для проживання, виховання, різнобічного розвитку, здобуття освіти, професійної орієнтації та підготовки, тобто готують дітей до самостійного життя. Проте, якими б прийнятними не були умови проживання, якими б уважними та турботливими не були вихователі, діти мріють повернутися у рідну сім’ю чи бути усиновленими.

Найбільше вражає усвідомлення факту, що батьки таких дітей ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають алкоголем, не працюють, навіть б’ють та знущаються над рідними дітьми, отже, не можуть забезпечити їм належне виховання та догляд.

Сучасна суспільна та юридична думка базується на тому, що дитина повинна виховуватись у сім’ї, і ніщо не може замінити дитині сім’ю. Так, відповідно до статті 5 Сімейного кодексу України держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини. Зі свого боку, батьки відповідно до статті 150 СКУ зобов’язані:

виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини;

піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток;

забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя;

поважати дитину.

Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння.

Альтернативою дитячим будинкам є прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» Міністерству соціальної політики передбачено видатки в загальному обсязі 517,7 млн грн. Виділені кошти будуть спрямовані як субвенція місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа. У 2018 році планується забезпечити житлом 763 дітей-сиріт та осіб з їх числа.

Під час Міжнародного форуму муніципалітетів, дружніх до дітей та молоді, що пройшов 1 червня у Києві, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман зазначив, що досконалість рішень і роботи влади та держави вимірюється рівнем розвитку середовища, в якому проживають діти. Якщо у дітей будуть сформовані хороші умови зростання, освіти, охорони здоров’я – то й батьки та люди похилого віку автоматично отримають такі ж якісні умови життя.

Як повідомили Укрінформу в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру, з початку 2018 року на урядовій «гарячій лінії» зареєстровано сотні звернень з питаннями стосовно невиконання батьківських обов’язків щодо виховання та розвитку дітей. Частіше такі звернення надходили із Дніпропетровської, Харківської, Запорізької, Львівської та Чернігівської областей.

У зверненнях повідомляється про жахливі факти поводження з дітьми, батьків яких інакше ніж «покидьки» назвати не можна. Серед іншого: погрози вбивством зі сторони батька та чоловіка, який регулярно завдає тілесних ушкоджень неповнолітньому сину та дружині; колишній чоловік або співмешканець виганяє колишню дружину або співмешканку з помешкання разом із дітьми; словесні погрози та образи до дітей, нанесення побоїв;антисанітарні умови проживання дітей і, водночас, використання соціальних виплат матір’ю на алкоголь, цигарки тощо.

Так, жителька Кременецького району Тернопільської області зателефонувала на урядову «гарячу лінію» та розповіла свою сумну історію, що схожа на десятки інших. Жінка проживає у цивільному шлюбі з громадянином, який ніде не працює, зловживає алкогольними напоями, неодноразово бив заявницю та її неповнолітню дитину, часто виганяє їх з дому. Також він висловлює погрози сусідам-односельцям, які заступаються за неї. У 2017 році жінка неодноразово подавала письмові заяви до райуправління ГУ НПУ у Тернопільській області. Заявниця просила вжити відповідних заходів щодо вказаних правопорушень та притягнути співмешканця до відповідальності.

У Кременецькому відділі поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області повідомили, що відносно вказаного громадянина складено адміністративний протокол за ч.1 ст.173-2 КУпАП; за рішенням районного суду накладено адміністративне стягнення у вигляді 30 годин громадських робіт; за частиною 2 ст.173-2 КУпАП – адміністративне стягнення у вигляді 60 годин громадських робіт. Також один протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.173-2 КУпАП перебуває на розгляді у районному суді.

Багатодітна мати з Рівненщини звернулася на урядову «гарячу лінію» та попросила захисту від чоловіка, який регулярно завдає тілесних ушкоджень їй та трьом неповнолітнім дітям (молодшій дитині всього 5 років). За словами заявниці, вона неодноразово зверталася до поліції за місцем проживання, а також до голови сільської ради, який викликав працівників поліції.

У відповіді ГУ Національної поліції в Рівненській області повідомили, що проведено перевірку відомостей, викладених у зверненні. За результатами перевірки, з чоловіком проведено бесіду виховного характеру про неприпустимість вчинення протиправних дій, та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Заявниця з Львівської області просила фахівців урядової «гарячої лінії» допомогти захистити життя та здоров’я сім’ї її доньки від домашнього насильства, яке безкарно вчиняє зять. Він регулярно завдає тілесних ушкоджень її онукам, погрожує вбивством, і ця історія розпочалася відразу після одруження доньки. Жінка неодноразово зверталася до працівників відділення поліції за місцем проживання, проте питання не вирішується.

За результатами розгляду звернення Слідче управління ГУ Національної поліції у Львівській області повідомило, що СВ Стрийського ВП ГУ НП проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні, розпочатому 14.12.2017 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.125 КК України, за фактом спричинення тілесних пошкоджень неповнолітньому онуку заявниці. Вказане звернення приєднано до матеріалів кримінального провадження, у межах якого проводиться перевірка фактів, викладених у зверненні заявниці.

За період з 25 травня по 3 червня 2018 року на урядову «гарячу лінію» надійшло 52 тисячі 262 дзвінка, а також 1298 звернень зареєстровано через Інтернет.

Отримати відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію можна звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545 у цілодобовому режимі та безкоштовно з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна та Lifecell.

Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру за адресою: www.ukc.gov.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-