Супрун розповіла, коли варто відмовитись від МРТ

Супрун розповіла, коли варто відмовитись від МРТ

3751
Ukrinform
В.о. міністра охорони здоров`я Уляна Супрун зазначила, що магнітно-резонансна томографія (МРТ) в Україні часто призначають невиправдано, і велику кількість проблем через біль в спині можна вирішити фізичною активністю.

Про це в.о. міністра охорони здоров`я Уляна Супрун написала на своїй сторінці у мережі Facebook.

"В Україні є поширена практика робити МРТ, коли пацієнт відчуває дискомфорт у спині. Це важлива процедура, проте часто вона не є виправданою. Якщо ви знатимете більше про те, навіщо вона потрібна, в яких випадках МРТ робити обов’язково, а коли краще уникнути - ви зможете зберегти більше часу, коштів, а подекуди й здоров’я", - написала Супрун.

Так фахівці стверджують, що МРТ призначається безпосередньо, якщо у пацієнта є ознаки серйозної патології хребта або виражений неврологічний дефіцит, що складає близько 1-2% від усіх випадків болю в спині. Для цього лікар насамперед має розуміти клінічну картину пацієнта, історію розвитку хвороби, а також визначити так звані "червоні прапорці" - симптоми наявності серйозної проблеми хребта.

Як приклад таких симптомів Супрун навела порушення чутливості кінцівок, слабкість в м’язах, порушення функції органів тазу, поява болю вночі, підвищення температури та невмотивована втрата ваги, онкологічні хвороби в анамнезі.

За її словами, в інших випадках, а це 98-99% звернень до лікаря зі скаргами на біль в спині, МРТ не призначається. В таких випадках, за міжнародними протоколами, пацієнтам дають прості рекомендації - збереження фізичної активності, за необхідності нестероїдні протизапальні препарати, спеціальні вправи, які можна комбінувати з масажем чи мануальною терапією.

Направлення на МРТ пацієнт отримує вже тоді, коли при повторному огляді лікар виявив "червоні прапорці", або больовий синдром не стихає протягом 4-6 тижнів.

Супрун наголосила, що рішення про проведення МРТ має приймати виключно фахівець, а не пацієнт. Втім якщо пацієнт все ж зробив це дослідження і воно засвідчило про якісь зміни в стані хребта, панікувати не варто.

Читайте також: Супрун оприлюднила список програм, корисних для очей

"Для того, щоби почати їх лікувати, окрім просто наявності, скажімо, протрузії, також мають бути виявлені клінічні прояви, в яких окрім скарг пацієнта також наявні неврологічні та ортопедичні симптоми певних хвороб. Тож будьте уважні! Необгрунтовано розширені показання до МРТ хребта і невірне трактування отриманих результатів можуть призвести до того, що почнеться лікування "результатів МРТ", а не справжньої проблеми. Як наслідок, призначення непотрібних, часом дорогих препаратів та процедур, інколи навіть хірургічного втручання", - написала Супрун.

Вона закликала пацієнтів не приймати самостійно рішення про обстеження, а лікарів - пояснювати пацієнтам, що саме очікувати від дослідження, і як воно допоможе у лікуванні. 

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>