Санітарними правилами в лісах України введено можливість контролю громадськості

Санітарними правилами в лісах України введено можливість контролю громадськості

Укрінформ
Знеліснення або збезлісіння є екологічною проблемою багатьох країн світу. Тому не тільки екологи, а й міжнародне співтовариство б’є на сполох, адже збереження лісів, їх багатства та різноманіття - одне з найважливіших завдань людства.

В Україні загальна площа лісів складає понад 10 млн га, що становить 15,9% території. Для порівняння: у Великобританії ліси покривають 11% території, а з поміж європейських країн найнижчим цей показник є лише в Нідерландах – 0,02 га і на Мальті – 0,001 га.

Майже рік тому був прийнятий Закон України від 23 травня 2017 року № 2063-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів згідно з Рамковою конвенцією про охорону та сталий розвиток Карпат». Документом визначаються поняття: «природні ліси», «праліси», «квазіпраліси» і встановлюється особливий правовий режим їх збереження та охорони. Законом забороняються всі види рубок, у тому числі санітарні, рубки формування і оздоровлення лісів (крім догляду за лінійними об’єктами та вирубування окремих дерев під час гасіння пожежі), будівництво споруд, прокладання шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, випасання худоби, промислова заготівля недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів (крім доріг загального користування та служби лісової охорони). Відповідні зміни щодо адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення правового режиму збереження лісів внесені до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу, Лісового кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд».

Отже, незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяла істотну шкоду, а також вчинення таких дій у заповідниках або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, чи в інших особливо охоронюваних лісах, карається штрафом або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Важливі зміни також були внесені 2015 року до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів». Згідно із законом, тимчасово, строком на 10 років, забороняється вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД), а саме: деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.

Нову редакцію Санітарних правил в лісах України було ухвалено Кабінетом Міністрів України, а відповідну постанову №756 прийнято 26 жовтня 2016 року. Цей нормативний акт Уряду жорстко регламентує проведення санітарних рубок, а їх дія поширюється на всіх лісокористувачів.

За коментарями Державного агентства лісових ресурсів, суцільні санітарні рубки забороняються у різних видах - заповідниках, заказниках та національних парках, навколо місць гніздування рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення хижих та інших птахів. Забороняється вирубування дуплястих, сухостійних, фаутних дерев для забезпечення представників фауни природним укриттям. Й уперше вводиться можливість контролю громадськості.

Зі свого боку, в Національному лісотехнічному університеті України підібрали низку цікавих фактів про ліс. Ось деякі з них:

- більшість поживних речовин дерева добувають в атмосфері, й лише одну десяту частину харчування вони отримують з ґрунту;

- близько чверті всіх лісів на планеті – тайга;

- в лісі частота пульсу людини зменшується на 15-20 ударів у хвилину, а дихання стає рівніше і спокійніше;

- в середньому одне дерево виробляє близько сотні кубометрів кисню щорічно;

- дерева зменшують парниковий ефект приблизно на 20%;

- дерева ростуть все своє довге життя.

Як повідомили Укрінформу в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру, на урядову «гарячу лінію» впродовж 2017 року надійшла значна кількість скарг, що були викликані недостатніми лісоохоронними заходами.

Головною проблемою звернень були численні незаконні вирубування лісових масивів. Навіть після введення заборони строком на 10 років на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді, аналіз отриманих звернень, зокрема від жителів Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Житомирської, Чернігівської областей, засвідчує факти незаконних оборудок із деревиною, попит на яку з роками лише зростає.

А з початку 2018 року питання охорони лісів склали більше чверті з усіх звернень з екологічної тематики. Скарги на несанкціоновані рубки найчастіше надходили від заявників з Житомирської (Попільнянський та Романівський райони), Львівської (Миколаївський та Турківський райони), Закарпатської (Хустський, Рахівський та Тячівський райони) областей.

У переважній більшості відповідей, що надавались обласними управліннями лісового та мисливського господарства, вказувалось на наявність у суб’єктів господарювання чи приватних осіб (зазначених у зверненнях, як порушники) необхідних дозвільних документів. Також у низці випадків результати проведених перевірок не підтверджували факти порушень чинного законодавства. Наприклад, Чернівецьке управління лісового та мисливського господарства, розглянувши звернення щодо здійснення невідомими особами вирубки лісу у селі Нижні Станівці Кіцманського району Чернівецької області, повідомило, що на території Держлісфонду, зазначеному у зверненні, рубки не проводяться.

Аналогічне звернення надійшло від жительки Кіцманського району Чернівецької області. Заявниця повідомила працівникам урядової «гарячої лінії», що на території Бергомецького лісового господарства, поблизу с. Брусенки здійснюють вирубку дерев для будівництва нової дороги. З даного питання жінка зверталася до Нижньостановецької сільської ради, проте безрезультатно. Заявниця просила допомоги, аби вирубку дерев припинили на території вказаного лісогосподарства.

Водночас, Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області надала інформацію щодо заходів, які вживаються. Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Держекоінспекція звернулася до Державної регуляторної служби з проханням надати погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), а саме перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Богородчанського спеціалізованого агролісгоспу. Зазначалося також , що на сайті Державної регуляторної служби відсутня будь-яка інформація щодо надання погодження чи відмови в наданні погодження на проведення позапланового заходу. Наразі питання з’ясовується, і за результатами розгляду заявницю буде додатково повідомлено.

Житель Фастівського району Київської області звернувся з приводу незаконної, на його погляд, вирубки дерев невідомими особами на лісосмузі біля садового товариства, в якому він має ділянку та будинок. Він просив вжити відповідних заходів для припинення вирубки дерев. Державна екологічна інспекція у Київській області провела перевірку зазначеного факту з виїздом на місце. За результатами було встановлено, що вирубку дерев у лісосмузі біля садового товариства здійснює Служба автомобільних доріг у Київській області відповідно до дозволу, а саме: лісорубного квитка, який видано на підставі акта спеціального лісопатологічного обстеження.

Також на урядову «гарячу лінію» зателефонував стурбований житель села Криворіжжя Добропільського району Донецької області. Він поскаржився, що біля села працівниками зеленбуду вирубується ліс. Заявник вважає, що дії лісівників неправомірні і відбуваються під приводом санітарного очищення лісу. Чоловік просив вжити заходів щодо негайного припинення вирубування лісу. Донецьке обласне управління лісового та мисливського господарства надало роз’яснення. За інформацією ДП «Покровське ЛГ», у кварталі 3 виділ 1, що знаходиться поблизу с. Криворіжжя Добропільського району, дійсно ведеться прохідна рубка, яка відноситься до рубок догляду. Дозвільним документом на проведення цієї рубки є лісорубний квиток.

За період з 13 по 19 квітня 2018 року на урядову «гарячу лінію» надійшло 32 тисячі 123 дзвінка, а також 923 звернення зареєстровано через Інтернет.

Отримати відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію можна, звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545 у цілодобовому режимі та безкоштовно з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл.

Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру за адресою: www.ukc.gov.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-