Віталій Уркевич
Обличчя нового Верховного Суду
14.11.2017 09:00 9772

Розповіді про тих, хто вперше надягне суддівські мантії вищого органу третьої гілки влади

Укрінформ продовжує проект, у рамках якого знайомить українців із новими обличчями Верховного Суду, розповідає про тих, хто вперше надягне суддівські мантії, хто прийшов до вищого судового органу країни з наукових і навчальних закладів, з адвокатури й інших сфер суспільної діяльності.

Доктор юридичних наук (2008 р.), професор (2014 р.), професор кафедри земельного та аграрного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого. Сфера наукових інтересів: проблеми аграрного й земельного права, правового регламентування аграрної реформи в Україні, правового становища сільськогосподарських товаровиробників, правового забезпечення гарантування продовольчої безпеки України, організаційно-правові питання здійснення антикризових заходів в аграрному секторі.

Народився 23 жовтня 1976 р. в м. Харкові. У 1998 р. закінчив з відзнакою Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого.

Віталій Уркевич про себе і свій науковий шлях

- Зацікавлення науковою діяльністю з'явилось якось мимоволі, напевне, ще у старших курсах юридичної академії. Спочатку займався у гуртку з аграрного права, потім на кафедрі аграрного права навчався в аспірантурі та захищав спочатку кандидатську, а потім докторську дисертації.

Верховний Суд в Україні має стати більш відкритим для суспільства

Аграрне право є чимось не дуже зрозумілим для пересічного громадянина, але з результатами сільськогосподарської діяльності ми стикаємося практичного кожного дня. Перш за все це земля, по якій ми ходимо щодня, обробляємо для наших потреб. І аграрне право як раз і спрямоване на те, щоб упорядкувати в правовому полі ті процеси, які відбуваються в сільському господарстві.

Думаю, що викладач вищого навчального закладу не може гідно викладати, якщо не веде наукових досліджень. Справа не тільки в тому, щоб вкласти знання в голову студентам, а в тому, щоб дати їм інструменти для пошуку інформації. У нас законодавство змінюється з неймовірною швидкістю, закони часто суперечливі, і завдання юриста вміти в цьому добре орієнтуватися.

Про своїх студентів

За студентами можна звіряти свій індивідуальний годинник, чи ти відповідаєш вимогам часу, чи ти вже безнадійно відстав

Робота з людьми чи робота з документами? Перше. Студенти – дуже цікаві люди, які завжди перебувають в центрі подій. За ними можна звіряти свій індивідуальний годинник, чи ти відповідаєш вимогам часу, чи ти вже безнадійно відстав. До того ж, вони завжди змушують тебе бути у тонусі.

Те, чому я намагаюся навчити студентів гідного ставлення до інших людей, тому що будь-хто має такі самі права, як і ти, і їх треба поважати.

Чому я взяв участь у конкурсі? Це шанс зробити щось справді гарне для країни

Про те, чому брав участь у конкурсі

Чому я взяв участь у конкурсі? Це шанс зробити щось справді гарне для країни, долучитися до здійснення реформи правової системи нашої держави. Я маю відповідні знання і вміння і впевнений, що можу бути корисним.  

Однією з місій науковців у складі Верховного Суду України є просвітницька функція

Однією з місій науковців у складі Верховного Суду є просвітницька функція. Круглі столи, наукові семінари, різні наукові методи можна застосовувати в роботі ВС. 

Верховний Суд в Україні має стати більш відкритим для суспільства. Треба пояснювати, чому було прийняте те чи інше рішення, навіть якщо це рішення болісне для суспільства.

Про головний виклик на новій посаді

Найбільший виклик для себе в цій роботі я бачу в тому, що не маю практики роботи в суді

Найбільший виклик для себе в цій роботі я бачу в тому, що не маю практики роботи в суді. Але я маю різноманітну юридичну практику в інших галузях, багатий досвід роботи з юридичного обслуговування підприємств, який знадобиться під час роботи. 

Коли я дізнався, що став першим у рейтингу суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, я не був здивований. Я впевнений у своїх знаннях, але розумію, що тепер доведеться докладати багато зусиль, щоб гідно їх застосувати на практиці.

Моє перше засідання суду, де я виступав як юрисконсульт, залишило незабутні враження. Я зрозумів, що суд є дуже поважною і дуже розважливою установою. Тут тобі поставлять купу запитань, на які ти маєш бути готовим швидко відповісти, але сам суддя не поспішатиме зі своїм рішенням. Жодних думок про те, що я і сам колись стану суддею, тоді в мене не виникало.

Чесно кажучи, коли я дізнався, що став першим в рейтингу суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, я не був здивований. Я впевнений у своїх знаннях, але розумію, що тепер доведеться докладати багато зусиль, щоб гідно їх застосувати на практиці.

Мене надихає позитивна оцінка моєї роботи, тоді я розумію, що все, що роблю правильно і роблю я це не марно. Найкращим маркером роботи є думка суспільства

Мене надихає позитивна оцінка моєї роботи, тоді я розумію, що все, що роблю правильно і роблю я це не марно. Адже найкращим маркером роботи є думка суспільства.

Моє кредо: жити так, щоб максимально використовувати свій потенціал. Тільки якщо ти на сто відсотків віддаєшся своїй справі, палаєш нею, можеш досягти бажаних результатів. Якщо ти цього не робиш – живеш марно. 

Суддя має завжди зважувати свої вчинки і дивитися на них з точки зору стороннього спостерігача

Про суддівські принципи

Суддя не має закритися в чотирьох стінах – це було б невірно, бо людина, яка вершить суд, не може бути відрізаною від суспільних процесів і не розуміти, чим живе соціум. Але існують Бангалорські принципи поведінки суддів, і згідно з ними суддя має завжди зважувати свої вчинки і дивитися на них з точки зору стороннього спостерігача. 

Я людина, яка майже все планує наперед

Я людина, яка все планує наперед. Часом сам від цього страждаю. З віком спонтанних рішень в моєму житті стає все менше.

Про активний спосіб життя

Загалом я надаю перевагу активному способу відпочинку. Відпочиваю навіть тоді, коли просто змінюю місце чи вид діяльності, наприклад  розумову діяльність на фізичну.   

Люблю велосипедний спорт, займаюся ним при нагоді, намагаюся робити довгі велосипедні прогулянки, кілометрів 20, інколи такі от вело марафони у нас відбуваються разом із сином. 

Моє кредо: жити так, щоб максимально використовувати свій потенціал

Я відповідальна людина, не люблю запізнюватися. Викладацька діяльність накладає свій відбиток – лекція має початися в призначений час за будь-яких обставин, навіть якщо у тебе стався форс-мажор.

Коли є можливість вирватись з міського ритму, залюбки ходжу гуляти в парку біля джерела (м. Харків – ред.). Тут неймовірна аура, яка допомагає зробити «перезавантаження» і упорядкувати свої думки. 

Хочу зізнатись, що інколи буває набагато цікавіше і корисніше поговорити з випадковим знайомим на вулиці, з тим, хто переживає зараз не найкращий час у своєму житті, аніж успішною людиною. 

Люблю подорожувати. Завдяки участі у різних наукових конференціях можу не тільки бути в центрі подій наукового життя, але й знайомитися з новими місцями.

Мрію побачити ті місця в світі, де ще не був. Люблю гори. Моя мати народилася в Закарпатті, тому дуже люблю бувати в тих краях, там чудові люди і неймовірна природа.  

Про наукові публікації

Тільки якщо ти на сто відсотків віддаєшся своїй справі, палаєш нею, можеш досягти бажаних результатів

Автор і співавтор понад 240 наукових праць, зокрема:

1. Уркевич В.Ю. Проблеми теорії аграрних правовідносин: монографія / В. Ю. Уркевич. - Х.: Харків юридичний, 2007. - 496 с.

2. Уркевич В.Ю. Загальна характеристика правового регулювання продовольчої безпеки / В. Ю. Уркевич // Актуальні проблеми правового забезпечення продовольчої безпеки України: монографія / за ред. В.Ю. Уркевича та М.В. Шульги. - Х.: ФОП Шевченко С. О., 2013. - С. 37-51.

3. Уркевич В.Ю. Новели правового регулювання сільськогосподарської кооперації в Україні / В. Ю. Уркевич // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія «Право» / Ред. кол.: Д.О. Мельничук (голова) та ін. - К., 2013. - Вип. 182. - Ч. 1. - С. 73-82.

4. Уркевич В.Ю. Правові проблеми функціонування агрохолдингів в Україні / В.Ю. Уркевич // Право та інновації. - 2013. - № 4. - С. 72-78.

5. Уркевич В. Про правові проблеми використання невитребуваних земельних часток (паїв) / В.Уркевич, О.Браніцький // Підприємництво, господарство і право. - 2014. - № 7. - С. 53-55.

6. Уркевич В.Ю. Актуальні правові проблеми використання земельних ділянок фермерських господарств / В. Ю. Уркевич // Право та інновації. - 2014. - № 3(7). - С. 113-117.

7. Уркевич В.Ю. Правове забезпечення інвестування сільського господарства / В.Ю. Уркевич // Теоретичні засади правового регулювання інвестування інноваційного розвитку в Україні: монографія / за ред. Р.П. Бойчука. - Х.: Право, 2014. - С. 244-286.

8. Уркевич В.Ю. Поняття та сутність державної аграрної політики України / В.Ю. Уркевич // Державна аграрна політика України : проблеми правового забезпечення : монографія / за ред. В.Ю. Уркевича та М.В. Шульги. - К. : Видавець О.М. Ешке, 2014. - С. 10-22.

9. Уркевич В.Ю. Про правове забезпечення кредитування сільськогосподарських товаровиробників під заставу сільськогосподарської продукції / В.Ю. Уркевич // Право та інновації. - 2015. - № 3 (11). - С. 9-14.

10. Уркевич В.Ю. Поняття та юридичні ознаки органічного виробництва сільськогосподарської продукції та сировини як складової сталого розвитку сільських територій / В.Ю. Уркевич // Проблеми правового забезпечення сталого розвитку сільських територій в Україні: моногр. / за ред. А.П. Гетьмана та М.В. Шульги. - Х.: Право, 2016. - С. 55-70.

11. Уркевич В.Ю. Правові аспекти створення та функціонування сімейних фермерських господарств / В.Ю. Уркевич // Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. Серія «Право» / редкол.: С.М. Ніколаєнко (відп. ред.) та ін. - К., 2016. - Вип. 243. - С. 67-75.

12. Уркевич В.Ю. Право власності на землю в Україні: соціально-правовий аспект / В.Ю. Уркевич // Право України. - 2016. - № 10. - С. 221-223.

Про участь у підготовці коментарів до Законів

Брав участь у підготовці наступних науково-практичних коментарів до Законів України:

- науково-практичний коментар до Закону України «Про фермерське господарство» / за ред. М.В. Шульги. - К.: ТОВ ЕЦ «Господар», 2004. - 92 с.

- науково-практичний коментар до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» / автори та упорядники В.М. Єрмоленко, А.М. Статівка, В.Ю. Уркевич // Бюлетень законодавства та юридичної практики України. - 2005. - № 10. - 352 с.

- науково-практичний коментар Закону України «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою» / за ред. А.М. Статівки. - Х.: Юрайт, 2013. - 432 с.

Підготовлено (у співавторстві) та оприлюднено у науковому фаховому виданні проект Закону України «Про сільське господарство України»: Статівка А., Уркевич В. Про проект Закону України «Про сільське господарство України» / А.Статівка, В.Уркевич // Підприємництво, господарство і право. - 2011. - № 8. - С. 104-110.

Під його науковим керівництвом було підготовлено й захищено 9 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук.

Отримував стипендію Харківської обласної державної адміністрації з правознавства імені Василя Пилиповича Маслова (2011 р.), нагороджений грамотою Харківської обласної ради (2015 р.).

Член редакційних колегій Вісника Національної академії правових наук України, Вісника Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (серія «Економічна теорія і право»), Наукового вісника Національного університету біоресурсів і природокористування України (серія «Право»), електронного наукового видання «Теорія і практика правознавства», наукового журналу «Право та інновації» Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку Національної академії правових наук України.

Юліта Ран. Харків.

Фото Артема Нестерова та з особистого архіву Віталія Уркевича

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>