То бути чи не бути метро до Троєщини?

То бути чи не бути метро до Троєщини?

Аналітика
2118
Ukrinform
Мінекономрозвитку вже про все домовилось з китайцями, які, між іншим, будували “Пальмові острови” в Еміратах

Сага під назвою "метро на Троєщину" набирає нових обертів. Перший віце-прем'єр міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів повідомив, що його відомство домовилось з китайськими інвесторами, а саме — з міжнародною групою "Pacific Construction" стосовно будівництва четвертої гілки київського метрополітену. Чергова згадка про славнозвісне метро на Троєщину була сприйнята, м’яко кажучи, без ентузіазму. Тим більше при згадці майбутніх інвесторів - усюдисущих китайців. Адже впродовж 15 років плани будівництва нових гілок київського метрополітену з’являлись по кілька разів на рік, а результату як не було, так і нема. Тож і на заяву пана Кубіва особливих сподівань кияни не покладали. Проте придивившись детальніше до китайських компаній, з якими домовлялися цього разу, стає зрозуміло, що проект може виявитися цілком не вилами по воді. Бо ж запрошені - товариші зі світовим ім’ям. Це вони будували знамениті Пальмові острови в ОАЕ. А ще ледь не всю китайську залізницю та кільканадцять метрополітенів у китайських та азійських мегаполісах. Тож, є надія на те, що вони справляться і київською Троєщиною.

Подумаєш метро, якась «дрібничка»

Китайські гроші та ресурси в українській інфраструктурі – не новинка. Наразі вже є кілька будівельних проектів, які реалізуються в Україні не лише за китайські ресурси, а й під керівництвом китайських фірм. За такою ж схемою, як планують і “троєщинське” метро — фінансування, планування, закупівля йде через фірму-управителя, а саме будівництво здійснююється місцевими підрядниками. Яскравий приклад – траса Одеса–Миколаїв–Херсон, якою наразі займається китайська компанія China Road and Bridge Corporation, дочірня фірма згаданої China Pacific Construction Group.

Голова компанії China Pacific Construction Group
Голова компанії China Pacific Construction Group

Втім, в контексті фінансових і технічних можливостей нам цікава саме материнська структура. Станом на 2016 рік активи China Pacific Construction Group оцінювались у 112,6 млрд доларів (а це в 1,2 рази більше ніж ВВП України!). Компанія активно займається питаннями міжнародної інфраструктури — розвиває сполучення Китаю з країнами Європи. Наприклад, вони будують магістраль Європа — Західний Китай, що пролягає майже по всій території Росії. Також приглядаються до варіантів морського сполучення Китаю та Європи через порти України, маючи в планах побудувати магістраль Одеса — Ґданськ.

Серед відомих проектів China Pacific Construction Group — китайська залізниця, з усіма надсучасними і надшвидкісними ділянками. Наприклад, залізнична магістраль Шанхай — Гуанчжоу, поїзди по якій “літають” зі швидкістю 350 км/год. Найбільшого ж славу компанії принесла участь в проекті будівництва знаменитих “Пальмових островів” в ОАЕ – унікальних житлових кварталів, розташованих на рукотворних островах в Персидській затоці. Саме китайці займались залізничним сполученням штучних островів з материком.

Пальмові острови (Дубаї, ОАЕ)
Пальмові острови (Дубаї, ОАЕ)

А з метрополітеном у китайців взагалі «розмова коротка» — вони беруть і будують. При чому, із шаленими темпами. В себе на батьківщині вони здають по дві гілки (!) метро на рік. В місті Нанкін, наприклад в 2015 році було збудовано дві гілки, кожна з яких має більше 20 станцій. Є ще один приклад – у місті Чунцин метро почали будувати лише в 1999 році. І за 18 років збудували вже 7 гілок, а це – близько 170-ти станцій.

То як будемо домовлятися?

Як повідомив віце-прем’єр, вже наявні конкретні домовленості з китайським консорціумом — КМДА та Кабмін надали гарантії того, що проект обов’язково буде втілений в життя. "4-та гілка, 18 кілометрів, 13 станцій. Попередня вартість проекту 2 млрд доларів, 85% з них забезпечуватиме китайська сторона (кредит 20 років під 2% річних). 15% проекту фінансуватимуть коштом Київської міської державної адміністрації – КМДА" – зазначив чиновник. Меморандум про співпрацю щодо проекту будівництва четвертої лінії метро в Києві було підписано ще в травні цього року.

Зрештою, окрім рамкових параметрів, поки нічого не відомо. За словами міністра, потрібно скласти остаточний текст угоди, чим наразі займається робоча група у складі представників КП "Київський метрополітен", Мінекономрозвитку та інвесторів. Швидше за все, діятимуть за звичною схемою - китайці профінансують, спроектують, закуплять необхідні матеріали і опікуватимуться ходом будівництва. При цьому підрядниками виступатимуть українські компанії, припустимо той же КП «Київметробуд». Ця схема — дуже поширена в міжнародній практиці.

Чесно кажучи, в ситуації постійної нестачі коштів на такі масштабні проекти у міській казні, подібна співпраця чи не найкращий вихід. Аби тільки не сталося так, як у випадку провалу за часів Януковича «Повітряного експресу», проекту залізного сполучення столиці та міжнародного аеропорту Бориспіль, коли гроші китайських інвесторів просто розікрали. Цього разу нам точно не пробачать…

Микола Романюк, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>