Паспортний апокаліпсис скінчився

Паспортний апокаліпсис скінчився

Аналітика
Укрінформ
Черги за «біометрикою» практично зникли, проте отримати паспорт швидше, ніж за місяць, поки що не вдасться

Цьогорічне літо, окрім аномального похолодання на початку, запам’яталося багатьом українцям ще й величезними чергами за біометричними паспортами. Пік цього ажіотажу, спричинений отриманням Україною безвізу, припав на червень-липень. У той час, щоб подати документи на біометрику, біля відділень міграційної служби, паспортних сервісів та паспортних столів сотні людей починали збиратися ще з опівночі. Існувало дві черги: перша - перед початком прийому в установах, щоб визначити, хто за ким має заходити, (у паспортних столах чекати доводилося по кілька днів), друга – вже в самому відділенні під час прийому документів. За статистикою Державної міграційної служби, у цей період поліграфкомбінат «Україна» друкував рекордну кількість паспортів - 25 тисяч щодня. (Для порівняння, в аналогічний період минулого року у друк надходило 11 тисяч паспортів щодня). Зараз, коли період відпусток залишився позаду, паспортний апокаліпсис мав би потроху іти на спад. Відтак Укрінформ вирішив дізнатися, чи зменшилася кількість бажаючих оформити закордонний паспорт і коли очікувати повернення до звичного режиму оформлення паспортів.

За словами речника ДМСУ Сергія Гунька, ажіотаж на біометричні паспорти поступово вщухає. І хоча статистики щодо завантаженості відділень ДМСУ немає, але те, що поліграфкомбінат став друкувати близько 15 тисяч паспортів щодня, замість 25 тисяч, як це було влітку, саме і свідчить про зменшення попиту. Сергій Гунько говорить, що до кінця року можна розраховувати на подальше зменшення ажіотажу. Хоча, чого очікувати перед новорічними святами – наразі передбачити складно, адже на це впливає багато факторів, зокрема кількість новорічних вихідних, які має визначити Кабмін.

Укрінформ навідався до сусіднього відділення ДМСУ по вулиці Богдана Хмельницького, 10, аби пересвідчитися: чи насправді ажіотаж серед бажаючих оформити біометричні закордонні паспорти стихає. Учора, станом на 11 годину ранку, у відділенні була лише одна відвідувачка - пані Мар’яна Варшавська. Вона розповіла, що прийшла туди півгодини тому, і одразу взяла талончик для себе та чоловіка у поточну чергу. «Я чекаю на чоловіка, який уже зайшов до кабінету оформлювати паспорт, а після нього зайду й сама», - говорить пані Мар’яна.

Заступник начальника відділення на Богдана Хмельницького Людмила Циганок також підтверджує, що відвідувачів суттєво поменшало, і зараз без проблем можна потрапити на прийом одразу у день звернення. Щоправда на термінове виготовлення паспорта все одно доведеться почекати довше, ніж зазвичай, - місяць і тиждень, а на паспорт у загальному режимі – не менше двох місяців. Голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк в нещодавньому інтерв’ю газеті «Міграція» пояснив це тим, що протягом літа накопичилася певна черга на персоналізацію паспортів. «Коли зможемо вийти на чітке дотримання строків оформлення? Важко сказати точно, але дуже сподіваюся, що це станеться вже у жовтні-листопаді. Принаймні і ми, і поліграфкомбінат «Україна» робимо все можливе для цього. Поліграфкомбінат навіть здійснив закупівлю додаткового обладнання для того, щоб уникнути аналогічних ускладнень у майбутньому», - говорить Максим Соколюк. Якщо ж паспорт потрібен дуже терміново, в ДМСУ радять звертатися до громадської приймальні міграційної служби або писати чи телефонувати на «гарячу лінію».

Взагалі ж, починаючи з 1 січня 2017 року і дотепер біометричні закордонні паспорти отримали понад 2 мільйони 900 тисяч українців. Цифра доволі солідна, якщо врахувати, що всього біометричних паспортів оформлено близько 5 мільйонів 300 тисяч. (Нагадаємо, біометричні паспорти почали виготовляти з січня 2015 року, але тоді вони ще не були обов’язковими для безвізового виїзду в країни ЄС. З листопада 2016-го в Україні почали виготовляти тільки біометричні закордонні документи). Тобто всього лише за 9 місяців було видано 56% загальної кількості вже виданих біометричних паспортів.

В ДМСУ пояснюють, що ажіотаж довкола закордонних паспортів переважно зумовлений психологічною складовою, коли більшість громадян оформлюють біометричні документи «про всяк випадок», а не тому, що це їм потрібно саме зараз. Що тут скажеш, до цього наших громадян штовхає відсутність впевненості в завтрашньому дні, а перед цим, піддавшись загальній паніці, не можуть встояти навіть раціонально мислячі люди.

Юлія Горбань, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-