Парк спортивної слави на Черепановій горі: щоби пам’ятали…

Парк спортивної слави на Черепановій горі: щоби пам’ятали…

Аналітика
2094
Ukrinform
До уваги мера-чемпіона: залишки історичного саду біля НСК «Олімпійський» обживають бомжі. А Парк спортивної слави там аж проситься!

Кілька старезних дубів Черепанової гори - історичного схилу, затиснутого між вулицями  Еспланадною, Анрі Барбюса та Госпітальною в Києві ще пам’ятають свого власника - київського цивільного губернатора Павла Черепанова, в честь якого гора і названа (тут розташовувалася губернаторська садиба). На початку ХХ століття частина Черепанової гори була засаджена садом, а потім сад переріс у парк, де відбувалися різноманітні культурні і виставкові заходи. Так склалося, що в наші дні гора та її підніжжя фактично повністю забудовані - переважно спортивними об’єктами. Сьогодні, це по суті, спортивний центр Києва та України. Незважаючи на постійну забудову та зміну ландшафту на частині схилу збереглися залишки куточку старого парку - «серпантин» алеї веде від Спортивної площі наверх до вулиці Госпітальної. Активісти пропонують об’єднати зусилля з нинішніми власниками земельної ділянки, не згаяти момент та створити на мальовничому схилі Київський парк спортивної слави. Для цього є всі необхідні передумови.

Як завязувався спортивний «пуп» Києва

Це місце дивовижненевелика за площею, але крута гірка, затиснута між Палацом спорту і НСК «Олімпійський». За нею, мальовничо зарослою акаціями, кленами та тополями, по серпантину можна підійматися до готелю «Русь», і упершись в сміттєві баки готелю (чому і на якій підставі вони тут опинилися – то окреме питання), повернути ліворуч, піти по доріжці вздовж сітки-огорожі, вийти на бульвар Лесі Українки. Весь шлях займає якихось 15-20 хвилин прогулянковим темпом. Але скільки тут цікавого!

В 1920-х роках минулого століття на Черепановій горі облаштували перший спортивний об’єкт – так званий Червоний стадіон.  В кінці 30-х - на початку 40-х тут звели новий стадіон, який після кількох реконструкцій став нинішнім НСК «Олімпійський». Потім поруч побудували Національний університет фізичного виховання та спорту України, критий басейн, готель «Спорт», Палац спорту. Були тут і численні спортивні поля для футболу та корти (зараз, на жаль, вже нема).

Тут встановлено безліч рекордів і засяяли спортивні зірки першої величини. У 1989 році проводився Олімпійський турнір з футболу і, зовсім недавно, у 2012-му, пройшов фінал Євро-2012.

«Ось, наприклад, дерева Макарова. Так, того самого Олега Олександровича Макарова - легендарного воротаря київського «Динамо» - першої «немосковської» команди, яка в 1961 році завоювала золото чемпіонату СРСР. З цієї перемоги і почалася київська епоха в радянському футболі. Як розповідав наш сусід Володимир Єрохін, динамівський захисник (а ми з сім’єю жили по сусідству на Лесі Українки), Олег перед грою забігав на гірку, упирався однією рукою в одне дерево, а іншою в сусіднє і закривав на секунду очі, набираючись енергії. А потім виходив на поле і діставав такі м'ячі, що стадіон ревів від захоплення!», - розповідає громадський активіст, прозаїк, публіцист Сергій Черепанов.

Сергій Черепанов, громадський активіст, прозаїк, публіцист
Сергій Черепанов, громадський активіст, прозаїк, публіцист

Ні, він не нащадок київського губернатора, який побудував тут в ХІХ столітті садибу, і по імені якого стали називати Черепанову гору (хоча збіг більш ніж фантастичний – Авт.). Пан Сергій - корінний киянин, з дитинства приходив грати сюди в футбол, і це чудове місце особливо йому дороге. Ми вирішили з ним прогулятися горою, ще раз оглянути історичну місцину, яку кияни хотіли би зберегти для історії.

 «Я вже тридцять п'ять років живу поруч і тут гуляю. Кого тільки на гірці не зустрічав! І знаменитих баскетболістів «Будівельника», і хокейних зірок «Сокола», і чемпіонів з гімнастики, і фехтувальників-олімпійців, і гросмейстерів. Повірте, ця гірка - пуп, інших слів не підберу, спортивної слави України, справжній її осередок», - переконує пан Черепанов. За його словами у невеликому будинку біля підніжжя Черепанової гори, де зараз розміщуються служби НСК «Олімпійський», можна було б організувати невеликий музей, а гірку прикрасити стендами, скульптурами і фантазійними лавками, як приміром в парку ім. Т.Г.Шевченка або на Пейзажній алеї.

«Хто відмовиться посидіти на «м'ячі» з автографами футболістів зі світовим ім’ям - Олега Блохіна чи Андрія Шевченка? Або посидіти на «колоді» славетної олімпійської чемпіонки, гімнастки Лариси Латиніної? Або, уявіть собі, закохані цілуються в альтанці імені великого тренера Турчина, стилізованій під гандбольні ворота. Я маю щастя бути знайомим з Володимиром Філатовим, прекрасним скульптором, який навіки «всадовив» на тренерську лаву перед стадіоном «Динамо» Валерія Васильовича Лобановського. Приголомшливо правдива і емоційно заряджена вийшла композиція. Якби наші великі спортивні та міські очільники підтримали нашу ідею про Парк спортивної слави, я би обов'язково його запросив допомогти з дизайн-проектом парку», - мріє Сергій Черепанов.

Тема альтанок до кінця ще не розкрита

Ідея з організацією тематичного парку на схилі Черепанової гори, на наш погляд, дійсно варта уваги. В останні роки територія заростає будяками і хащами. Приваблюючи наркоманів та безхатченків, що облаштовують тут свої «кімнати відпочинку» під густим кущами у «тихому» центрі столиці.

Після кожного футболу або концерту в спортивному комплексі на алеях колишнього Олексіївського парку виростають гори сміття. А як було соромно під час Євро-2012, коли за приміщеннями спортивних кас вболівальники організували «пристінний» туалет. Та й зараз охочих до цього сорому не меншає…

Влітку цього року на горі проводилися активні геодезичні і геологічні дослідження – схил у кількох місцях шурфували. Громадські активісти, що опікуються долею рекреаційної зони, яка залишилася поки вільною від забудови, турбуються аби мальовничий схил з його древніми дубами та багатою історією, не знищили при черговій «реконструкції».

Протестувати, можливо, і зарано, але потурбуватися, або ж підтримати – саме час. Як свідчать офіційні джерела, нинішні власники цієї земельної ділянки - ТОВ «Лота-МВН», зареєстрували декларацію про початок будівельних робіт на ділянці за адресою вул. Госпітальна 4 (КВ 08212046091). З намірами облаштувати там пішохідне сполучення та альтанки.

КВ 08212046091  

м.Київ  

декларація про початок будівельних робіт 

Благоустрій території з облаштуванням пішохідного сполучення та альтанок; м. Київ, вул. Госпітальна, 4 

ТОВ "Лота-МНВ"; м. Київ 

Але з 13 вересня власники ділянки начебто збиралися почати вирубку дерев. У Печерській РДА стурбованим активістам повідомили, що адміністрація не може втручатися в права землевласника. У розмові ж з представниками ініціативної групи директорка компанії «Лота-МВН» Оксана Сухенко підтвердила наміри про майбутнє облаштування території і погодилася на зустріч з активістами обговорити їх пропозиції. Хотілося б вірити, що бізнесмени і громада знайдуть спільну мову, поєднавши в проекті комерційні та соціально-значимі інтереси. Навіть не спеціалісту зрозуміло, що на залишках ландшафту Черепанової гори нічого, окрім парку вже не побудуєш.

Однак історія її сучасної забудови дає чимало приводів для хвилювання і пильності. Ласий шматочок землі в центрі столиці не дає декому спокійно спати. Міський туристичний ресурс «Цікавий Київ» раніше  писав, що починаючи з 2002 року на горі було знищено майже 60 вікових дубів, а підпірна стінка на території НСК "Олімпійський", зведена нібито для зміцнення схилів - поступово «приросла» хмарочосом на початку вулиці Анрі Барбюса.

Хмарочоси на вул. Анрі Барбюса
Хмарочоси на вул. Анрі Барбюса

На жаль, на останні заперечення Громадської Ради при Печерській РДА стосовно ігнорування місцевою владою рекреаційного призначення ландшафту Черепанової гори, ніхто не відреагував. Хоча мер Віталій Кличко та міністр молоді спорту Ігор Жданов зобов’язані дослухатися до аргументів та корисних ініціатив жителів столиці. Ще не пізно залучити громадськість до обговорення та розробки проекту облаштування тих невеличких зелених зон в центрі Києва, які ще не поглинули «кам’яні» джунглі. До того ж, активісти обіцяють знайти спонсорів, дизайнерів, та допомогти реалізувати насправді яскраві і корисні ідеї.

Ще одна туристична і комерційно приваблива «мекка» на кшталт Пейзажної алеї Києву не завадить.

Оксана Поліщук, Київ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-