Громадяни бажають, щоб «Доступні ліки» стали дійсно доступними – Урядовий контактний центр

Громадяни бажають, щоб «Доступні ліки» стали дійсно доступними – Урядовий контактний центр

1175
Ukrinform
Здоров’я та безпека громадян є пріоритетом будь-якої цивілізованої держави. Отже, здорова та сильна нація має бути пріоритетом нашої держави. І урядова програма «Доступні ліки» є одним із кроків на шляху до європейського рівня життя.

Цьому передувала ухвалена у 2016 році Кабінетом Міністрів України постанова «Про затвердження Порядку відшкодування вартості препаратів інсуліну», що дозволила запровадити механізм відшкодування вартості препаратів інсуліну аптечним закладам за відпущені ними препарати. За даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України, понад 200 тисяч хворих на цукровий діабет пацієнтів є інсулінозалежними. Тож, починаючи з березня минулого року, діабетики мають можливість звернутися до аптечного закладу з відповідним рецептом на препарат інсуліну і отримати його безкоштовно.

У європейських країнах процедура реімбурсації (відшкодування вартості) лікарських засобів є загальноприйнятим явищем. Так, 17 березня 2017 року Кабінетом Міністрів України було затверджено постанову «Про забезпечення доступності лікарських засобів», а з 1 квітня стартувала урядова програма «Доступні ліки», на яку з державного бюджету було виділено майже 500 млн гривень. Мета цієї програми - забезпечити українців лікарськими засобами, які значно покращать якість їхнього життя і зможуть запобігти передчасній смерті. Отже, пацієнт, який приходить в аптеку по ліки, має вибір: отримати наявний дешевий лікарський засіб безкоштовно (при цьому діюча речовина залишається тією ж самою) або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на людей, які мають серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму чи діабет ІІ типу. Пріоритетність надано лікуванню саме цих хвороб, оскільки вони активно впливають на показники смертності в Україні, знижують якість життя пацієнта, але найчастіше лікуються на амбулаторному рівні.

Як повідомили Укрінформу в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру (Центр), з моменту запровадження програми «Доступні ліки», з 1.04.2017 р., на урядову «гарячу лінію» надійшло понад 3700 звернень з питань, пов’язаних з її реалізацією.

Заявники здебільшого скаржилися на відмову медпрацівників виписати потрібні рецепти, нарікали на відсутність необхідних препаратів в аптечних закладах у зв’язку із ажіотажним попитом на них, а також зверталися з пропозиціями щодо включення необхідних їм ліків до переліку лікарських засобів, на які розповсюджується дана урядова програма.

Так, заявник із с. Колки Рівненської області звернувся на урядову «гарячу лінію» стосовно отримання лікарських засобів згідно з програмою «Доступні ліки» для свого сина. Він повідомив, що неодноразово звертався до аптеки м. Дубровиця з рецептом від сімейного лікаря на медичні препарати «Вальпроком 500» та «Левіцитам 500», але щоразу отримував відмову. Таку ситуацію працівники аптеки пояснювали тим, що виділені кошти закінчилися. Заявник був обурений, що урядова програма не працює, і просить вжити необхідних заходів для отримання вказаних лікарських засобів. Управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації повідомило про те, що син заявника перебуває на диспансерному обліку в сімейного лікаря та дитячого невропатолога. В день звернення син заявника був забезпечений безоплатними рецептами на лікарські засоби «Вальпроком 500» та «Левіцитам 500» як постраждалий внаслідок аварії на ЧАЕС. Водночас, за програмою «Доступні ліки» отримання цих ліків неможливе, тому що лікарськими засобами, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню, забезпечуються лише ті хворі, які страждають на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу чи бронхіальну астму. Наступного дня заявникові були надані всі необхідні пояснення щодо принципів роботи програми «Доступні ліки».

Заявниця з м. Запоріжжя, 1938 р.н., звернулася зі скаргою на те, що з кінця квітня поточного року в усіх аптеках місцевої мережі «Народна аптека», яка є учасником програми «Доступні ліки», відсутні у продажу інгалятори, що є для неї життєво необхідними. Заявниця просить терміново забезпечити її необхідними медичними препаратами, оскільки коштів для їх придбання вона не має. Після розгляду звернення Департаментом охорони здоров’я Запорізької міської ради заявниці були видані потрібні їй ліки та надані всі необхідні роз’яснення щодо роботи програми.

Заявник з смт Олика Волинської області повідомив, що 18 квітня звернувся до лікаря-терапевта Оликської міської лікарні з проханням виписати рецепт на отримання лікарських засобів від серцево-судинних захворювань згідно з урядовою програмою «Доступні ліки». Проте лікар не виписав рецепт, пояснюючи це тим, що заявнику необхідно звернутися до Ківерцівської ЦРЛ, аби підтвердити, що він дійсно потребує ліків від тиску. Заявник просить сприяння в наданні йому рецепта на отримання препаратів від серцево-судинних захворювань згідно з програмою. Після розгляду даного прохання Ківерцівською райдержадміністрацією Волинської області 24 квітня хворому був виписаний рецепт на ліки від серцево-судинних захворювань.

Отже, дана програма перебуває під пильним контролем держави, а одним з головних завдань уряду є збільшення кількості аптек-учасників та розширення географії цієї програми по всій Україні. Станом на початок липня 2017 року програмою «Доступні ліки» скористалися вже близько 1,5 млн громадян, а участь в ній беруть понад 4 тисячі аптек.

За період з 7 по 13 липня 2017 року на урядову «гарячу лінію» надійшло 67 тисяч 911 дзвінків, а також 848 звернень зареєстровано через Інтернет.

Отримати оперативну відповідь, роз’яснення чи довідкову інформацію громадяни можуть, звернувшись на урядову «гарячу лінію» за номером телефону 1545 у цілодобовому режимі та безкоштовно як зі стаціонарних, так і з телефонів мобільних операторів (Київстар, Vodafone Україна, Lifecell).

      Для підприємців діє «гаряча лінія» за номером: 0-800-503-045.

      Для громадян України, які перебувають за кордоном, номер телефону урядової «гарячої лінії»: +38(044)284-19-15.

      Оформити звернення можна також через веб-сайт Урядового контактного центру за адресою: www.ukc.gov.ua

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-