2 липня. Пам’ятні дати

2 липня. Пам’ятні дати

1359
Ukrinform
Сьогодні День Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

День встановлений згідно з указом Президента від 12 червня 2015 року. Вперше День ВМС України був відзначений у Севастополі 1 серпня 1997 року. В цей день на колишніх кораблях Чорноморського флоту ВМФ СРСР, що перейшли до складу ВМС України, були урочисто підняті військово-морські прапори України. День ВМС ЗС України був установлений на прохання Військової Ради Військово-Морських Сил, на честь перших широкомасштабних навчань українського військового флоту «Море-96» (30 липня – 1 серпня 1996), указом Президента від 17 серпня 1996 року. Святкування дня ВМС стало всенародним оглядом бойової готовності українського флоту і визначенням його авторитету як у Севастополі, так і в Україні в цілому. Крім того, воно засвідчило перемогу не лише військових моряків, а всього українського народу у виснажливій боротьбі за флот, за право України бути морською державою. Згодом, згідно з указом президента Ющенка від 24 березня 2006 року День Військово-морських Сил Збройних Сил України відзначався щорічно в першу неділю липня. З 2012 року почали відзначати в останню неділю липня. У 2015 році ми знову повернулися до святкування Дня Військово-Морських Сил Збройних Сил України в першу неділю липня. Прикметно, що на липень припадають найзначущі дати в історії українського військового флоту. Так, 5 липня 1918 року був оприлюднений закон про уніформу для українського флоту; 18 липня 1918-го відбулось прийняття закону про Військово-морський прапор України; того ж таки липня 1918 було створено постійнодіюче з’єднання Військово-морського Флоту Української держави – бригада тральщиків. 21 липня 1992 року сторожовий корабель СКР-112 підняв український прапор і перейшов під юрисдикцію України, а 30 липня 1996 року відбулись перші оперативно-тактичні навчання ВМС України під прапором Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України «Море-96». А якщо дивитися в зовсім сиву давнину, то не можна не згадати морський похід і блискучу перемогу київського князя Олега під Константинополем у червні – липні 907 року. Нині, у зв’язку з російською окупацією Криму, штаб ВМС України знаходиться в Одесі. Разом з тим, сьогодні своє професійне свято відзначають і працівники морського та річкового флоту.

Ювілеї дня:

140 років від дня народження Германа Гессе (1877-1962), німецького письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури (1946), одного із найвидатніших письменників ХХ ст. Всю свою творчість він називав «затяжною спробою розповісти історію свого духовного розвитку», «біографією душі». З 1912 року Гессе жив у Швейцарії. Автор романів: «Степовий вовк», «Петер Каменцінд», численних повістей, оповідань, віршів, статей. Вершинний твір письменника – роман-утопія «Гра в бісер». Цікавим є той факт, що друга дружина Гессе – Нінон Гессе, уроджена Ауслендер, народилась і виросла в українських Чернівцях, що входили тоді до складу Австро-Угорщини. Вона була єврейкою, у неї була сестра Ліля, яка жила разом з чоловіком у Чернівцях. Під час 2-світової війни Гессе клопотався про видачу їм швейцарської візи: залишися вони у Чернівцях – не уникнули б депортації, концтабору, або й смерті.

95 років від дня народження П’єра Кардена (1922), французького художника-модельєра, підприємця. Карден вважається одним з найбагатших людей Франції та одним з найвідоміших кутюр’є. П’єр Карден народився в Італії, неподалік Венеції. Коли йому було три роки, родина переїхала до Франції. Батько П’єра був виноробом, але Карден не пішов по його стопах. В 14 років він стає помічником кравця. У роки Другої світової війни Карден працював в Червоному хресті, а також шив жіночі костюми на одній зі швейних фабрик в місті Віші. Після війни він переїжджає в Париж. І з 1946 року починає працювати в Будинку «Christian Dior». У 1950 році Карден відкриває своє ательє. Спочатку там шилися в основному костюми для театру. Але, в 1951 році, він показав свою першу колекцію жіночого одягу. І вже незабаром відкрив власний бутік. У світі моди П’єр Карден завжди був новатором і авангардистом. Він завжди був попереду. Так в 1959 Карден представляє колекцію готового одягу - прет-а-порте, створену для двох відомих магазинів - «Printemps» і «Herti». Власне за цю колекцію Кардена виключили із Синдикату високої моди. Там порахували, що він завдав своїми діями непоправної шкоди високій моді. Але вже незабаром за прикладом Кардена більшість модельєрів почали створювати власні колекції готового одягу. Водночас Карден одним з перших створив колекцію одягу в стилі «унісекс» (до речі, сам він ніколи не любив це слово), причому колекцію, як чоловічого, так і жіночого одягу. Саме він створив силует «балон» в пальто і сукнях для коктейлю, міні-сарафани, абсолютно не серйозні і фривольні краватки «у квіточку» та кольорові панчохи, саме в його колекціях з’являються перші високі чоботи. Загалом за свою кар’єру П’єр Карден запатентував понад 500 винаходів. Нині йому належать 24 підприємства, які виробляють готовий одяг, взуття, аксесуари, 11 марок парфумів, навіть електротовари. На думку оглядачів, широкий продаж Карденом ліцензій на свою марку, передусім китайським виробникам, призвів до занепаду цього колись прославленого бренду.

Роковини смерті:

День пам’яті Михайла Петровича Драгоманова (1841–1895), українського публіциста, історика, філософа, економіста, літературознавця, фольклориста, громадського діяча. Очолював ліве крило київської «Громади». У 1876 році емігрував. Заснував у Женеві вільну українську друкарню, видавав журнал «Громада». З 1889 року – професор Софійського університету. Як літературний критик обстоював принципи реалізму в літературі, боровся проти «хуторянського» етнографізму. Дядько Лесі Українки.

80 років тому при спробі облетіти земну кулю по лінії екватора загинула Амелія Ерхарт (1898-1937), американська льотчиця, перша жінка-пілот, котра перелетіла Атлантичний океан. Разом з Ерхарт був і американський пілот Фред Нуннан.

День пам’яті Ернеста Гемінґвея (1899–1961), американського письменника, журналіста, лауреата Нобелівської премії з літератури (1954), одного з найвідоміших американських письменників «загубленого покоління», кому вдалося надзвичайно вдало поєднати високу літературу з масовістю. Автор романів «Прощавай, зброє!», «По кому подзвін», збірок новел «Чоловіки без жінок», повісті-притчі «Старий і море».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-