6 лютого. Пам’ятні дати

6 лютого. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні виповнюється 65 років відтоді, як британський престол посіла Єлизавета ІІ.

Майбутня королева народилася в родині, що належала до правлячої Віндзорської королівської династії. Втім, ніщо не віщувало дівчинці королівства, аж поки у грудні 1936 року її дядько, король Едвард VІІІ не зрікся престолу заради жінки, яку кохав набагато сильніше за корону і владу. Отже, трон посів її батько – принц Альберт, герцог Йоркський, який став англійським королем Георгом VІ. У королівській родині було двійко дівчаток. Старша Єлизавета і молодша Маргарет. До уваги оточуючих і ЗМІ Лілібет (так у родині називали Єлизавету, яка досить довго не могла правильно вимовляти власне ім’я) звикла з дитинства. У квітні 1929 року портрет трирічної принцеси прикрасив обкладинку журналу «Тайм». Під час війни вона працювала механіком-водієм санітарного автомобіля у резервному батальйоні, отримала звання. У 1947 році Єлизавета одружилася з  26-річним Філіппом Маунтбеттеном – офіцером британського флоту, членом данської і грецької королівської сімей, праправнуком королеви Вікторії, ще й до всього чотириюрідним братом. Шлюб виявився навдивовижу щасливим і гармонійним – подружжя разом вже 70 років. Звістка про смерть батька короля Георга VІ наздогнала Єлизавету в Кенії де вона разом із чоловіком перебувала на відпочинку. Сталося це 6 лютого 1952 року. З трапа літака вона вже сходила як нова королева Великобританії. 2 червня 1953 року Єлизавета була коронована у Вестмінстерському абатстві. Відтоді протягом 65 років вона  знаходиться на престолі і є на сьогодні найстарішим правлячим монархом у світі. Ця почесна першість перейшла до неї 24 січня 2015 року, одразу після смерті короля Саудівської Аравії Абдалли ібн Абдул-Азіза Аль Сауда. Її величність любить коней і собак породи коргі, займається садівництвом. У неї фантастична витримка та самовладання. Вона вміє тримати удар, адже у Її величності є не тільки вірні піддані, але й недоброзичливці – ті, хто в розпалі демократичних віянь волів би позбутися всіляких там королів і принцес, вважаючи це рудиментом минулого. Попри скандали, що іноді виникають у монаршій родині, Єлизавета ІІ впевнена, що інститут конституційної монархії – один із наріжних каменів колись Британської імперії, а тепер просто – Сполученого Королівства. Прем’єри приходять і йдуть, а монархія залишається. Неординарна постать британської королеви дедалі більше приваблює кінематографістів. Одними з кращих фільмів про Єлизавету є кінострічка «Королева» 2006 року з Хелен Мірен у головній ролі, котра цілком заслужено отримала цілу низку нагород включно з «Оскаром», а іншим – минулорічний драматичний телесеріал «Корона». Виконавиця ролі Єлизавети ІІ Клер Фой блискуче впоралася з роллю, за що й була нагороджена «Золотим глобусом».

Цього дня, у 1996 році, Україна стала антарктичною державою. 6 лютого 1996 року відбулась передача британської антарктичної станції «Фарадей» Україні. Над станцією було піднято український прапор та присвоєно нове ім’я – «Академік Вернадський». Передали станцію на конкретних умовах – десять років українські дослідники надавали британцям всю інформацію, яку ті самі раніше отримували зі станції. Зараз співробітництво продовжується: британці допомагають з технікою, а українці діляться своїми дослідженнями. На сьогодні станція працює цілий рік і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Головне її призначення – проведення наукових досліджень (кліматичних, геологічних, біологічних) на Шостому континенті. Загалом від українських берегів до станції «Академік Вернадський» – 15 тис км. У березні 2011 року на станції зведено каплицю святого рівноапостольного князя Володимира, яка є найпівденнішою культовою спорудою у світі. Щороку «Академік Вернадський» відвідують більше 4 тисяч туристів. Завдяки цій антарктичній станції Україна входить до переліку 29 країн, які мають право голосу та вето при міжнародних рішеннях щодо Антарктиди.

Сьогодні у багатьох європейських країнах відзначається День бармена - професійне свято барменів і рестораторів. Приурочений до Дня святого Аманда, єпископа Маастрихтського, визнаного покровителем броварів і виноробів.

Ювілеї дня:

85 років від дня народження Франсуа Трюффо (1932–1984), французького кінорежисера, сценариста, одного з творців французької «нової хвилі». Кінокар’єру розпочинав як кінокритик, працював помічником режисера у Роберто Росселліні. Режисерським і акторським дебютом Трюффо став фільм «Шантрапа» (1957), а першою повнометражною картиною – «400 ударів», яка була відзначена на МКФ у Каннах і принесла авторові всесвітню славу. Франсуа Трюффо вважається найпопулярнішим і найуспішнішим режисером французького кіно за всю його історію. Серед найкращих робіт – «Американська шкіра», «Історія Аделі Г.», «Зелена кімната», «Останнє метро». В молодості Трюффо був сердитим і прискіпливим критиком, але згодом, ставши знаменитим кінорежисером, і сам, якось непомітно дрейфував у бік позбавленого будь-якого життя академізму. В одному з останніх інтерв’ю щотижневику «Ле нувель обсерватор» він казав: «Що таке судження кіномана? Достатньо ще раз переглянути розкритикований колись фільм, побачити акторів, яких вже немає на цьому світі, аби нас охопила ніжність, ностальгія. Повірте, настане день, коли високочолі інтелектуали, поціновувачі кіно полюблять Фюнеса». Сам він любив Фюнеса завжди, хоча й не зізнавався в цьому. Він не любив вестерни, натомість надавав перевагу детективам і мелодрамам. Не уявляв фільму без жінки. «Завжди вважав, що фабулу необхідно вибудовувати тільки навколо жінок, оскільки вони ведуть інтригу більш природно ніж чоловіки. Якби я ставив вестерни, то, не відміну від Форда, у якого, коли нападають індіанці, жінки ховаються по закуткам, а чоловіки б’ються, я б ніколи такого не зробив. Бо мені здається, що без жінок на екрані нічого не відбувається». Відомою є скандальна заява Трюффо, що, подібно Гітлеру і Сартру, він не витерплює чоловічого товариства після сьомої вечора. Він мав славу донжуана, хоча, як сам зізнавався, ставав спокусником лише під час зйомок. Дружиною Трюффо була Мадлен Моргенштер. Познайомились вони на Венеціанському кінофестивалі, одружилися всупереч волі його матері-антисемітки, у подружжя народилися дві доньки (незадовго до смерті у нього народиться і третя – від Фанні Ардан). Казали, що це був шлюб з розрахунку: батько Мадлен був продюсером і фінансував перші картини Трюффо. Втім, вони були комерційно успішними й окупилися, так само, як окупилася порада зятя звернути увагу на російський фільм «Летять журавлі» (куплений тестем за безцінь, він завоював у Канні Золоту пальмову гілку). Мадлен кохала Трюффо і страждала від його зрад. А він – від свого першого роману з героїнею «Жюля і Джима» (його третій фільм) Жанною Моро, яка залишила його заради П’єра Кардена.

72 роки тому народився Боб Марлі (справж. ім’я Роберт Неста Марлі; 1945-1981) – найвідоміший у світі виконавець музики регі, автор пісень «любові, віри і бунту» Боб Марлі народився на Ямайці – знаменитому острові в теплому Карибському морі неподалік від Куби і Домінікани. Райське місце, яке ще називають островом тисячі джерел, колишнє пристановище піратів з усього світу, батьківщина знаменитого рому. Його батьком був 50-річний офіцер флоту Британської армії, мати – 16-річна місцева дівчина. Звичайна любовна історія, щоправда, без гепі-енду: сивочолий моряк поїхав доживати віку до Альбіону, а молода мати з дитям залишилася на Ямайці. Чоловік згодом трохи допомагав, але всього за своє життя Боб Марлі бачив батька лише два рази. Хлопець виріс і обрав мирну професію зварювальника. То були часи, коли планетою ширився не якийсь зловісний і смертоносний вірус, а рок-н-рол – музика безтурботності та цілковитої релаксації. Подібні ритми не могли не зачепити і юного Боба. Він закидає в комірчину зварювальний апарат і бере в руки мікрофон і гітару, долучаючись, таким чином, до прекрасного. У 1963 році Боб разом із друзями в столиці Ямайки Кінгстоні створює гурт«The Wailers». Наступного року вони вже місцеві знаменитості – очолюють хіт-паради, виступають з концертами, у них беруть інтерв’ю. У 1966 році Боб Марлі одружується і разом із сім’єю переїздить до США. Втім, через півроку музикант повертається на батьківщину, відновлює The Wailers і стає голосом растафарянів, які саме тоді набирали популярності. Хто такі растафаряни? Представники доволі молодого релігійного руху, що виник у ХХ столітті і є своєрідним синтезом християнства, юдаїзму та африканських вірувань. Растафаряни вірують, що Христос був чорним, так само, як африканцями були і всі апостоли (дивного тут нічого немає – алеути, які прийняли християнство, зображують Ісуса подібним собі – з вузькими очима). У 1973 році гурт записує дебютний альбом «Catch a Fire» на студії  Island Recrords. Боб Марлі стає світовою знаменитістю, а його пісні – символом боротьби за расове рівноправ’я. За підсумками 1976 року авторитетний журнал «Rolling Stone» присуджує гурту Боба Марлі звання найкращої групи. У 1978 році  Боб Марлі був удостоєний Медалі Миру ООН. Він багато гастролює, часто виступає в бідних країнах, зокрема в Африці. Помер музикант 36-річним в одній із клінік Маямі від раку. Похований на Ямайці, де йому споруджено мавзолей. У склепі поряд із ним знаходяться гітара, футбольний м’яч, жмут маріхуани, Біблія і каблучка, яку він ніколи не знімав (подарунок ефіопського принца, старшого сина Хайле Селассіе). Багато хто на батьківщині музиканта вважає його одним із пророків. Нині на Ямайці діє меморіальний музей Боба Марлі. Крім свого неповторного і незабутнього образу та музики Боб Марлі залишив по собі 13 дітей, половина з яких – музиканти, виконавці музики регі.

55 років тому народився Эксл Роуз (Вільям Брюс Бейлі Молодший 1962), американський музикант, фронтмен і вокаліст гурту Guns N' Roses, а також концертний вокаліст гурту AC/DC. За свій надзвичайно потужний і широкий вокальний діапазон і енергійні концертні виступи Роуз був названий одним із найвидатніших вокалістів усіх часів різноманітними засобами масової інформації, включно з Rolling Stone и NME.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-