А тепер і гроші будуть з Бандерою?

А тепер і гроші будуть з Бандерою?

Аналітика
5319
Ukrinform
Очікується, що в Україні скоро з’явиться 1000-гривнева купюра. Як виглядатиме нова «тисяча» – дізнавався Укрінформ

Голова Нацбанку Валерія Гонтарєва уміє підняти хвилю. Увечері 22 грудня, в ефірі «Радио Вести», вона натякнула, що в Україні з’явиться нова купюра номіналом в 1000 гривень. «Можу сказати, що Пантелеймона (Куліша, портрет якого нібито має бути на новій купюрі – Ред.) там немає, а решту давайте поки потримаємо в таємниці», - загадково сказала пані Гонтарєва.

Якою буде новенька «тисячна» гривня, досі невідомо, адже це – ВЕЛИКА «державна таємниця». Але народ наш зорієнтувався швидко. У Фейсбук-спільноти уже знайшлися варіанти: від Бандери, Мельника і Шухевича... до Кучми, Ляшка з вилами і Гонтарєвої на фоні Нацбанку.

Крім того, жартуни просять ввести купюру номіналом 3200, аби отримувати зарплату одним папірцем, зекономивши місце у гаманці.

Перші українські банкноти були без портретів, зате з орнаментами

Але давайте трохи серйозніше. Про таку купюру йшлося ще у березні 2015 року. Щоправда з «підтекстом»: на той час уже колишній перший віце-прем’єр і очільник НБУ Сергій Арбузов зі свого «емігрантського далеко» виклав навіть презентаційну купюру в Фейсбук, зауваживши, що економіка України об'єктивно потребує збільшення номіналу купюр через зміну масштабу цін.

Тепер же, коли у повітрі знову запахло новими грішми, Укрінформ звернувся по коментар до одних із перших розробників українських банкнот – братів художників Сергія і Олександра Харуків, аби дізнатися, як вирішується питання дизайну знакових купюр і на які традиції при цьому опираються?

«Коли ми працювали в 94-му над банкнотами, уже був заявлений дизайн найперших купюр із зображенням Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Шевченка, Франка... (їх зробили до нас художники Лопата і Максимов). Нам дали завдання лише модернізувати банкноти із зображеннями тих же діячів. Приміром, портрет Ярослава Мудрого на банкноті нам довелося попередньо зображувати і з бородою, і без бороди, і з шапкою – і без шапки. Потім збиралися історики і чухали свої світлі потилиці, аби вирішити остаточно, яким буде князь на гривнях. Після них банкноти мав затвердити банк, а також іще ряд чиновників.

Зараз, імовірно, все так і залишилося - історики розробляють список історичних постатей, а під цей список художники приступають до розроблення купюр, які врешті затверджуються «на горі».

У 1917-18 роках художник Георгій Нарбут розробив дуже цікаві орнаментальні українські банкноти (без портретів), які навіть на той час вважалися кращими у світі. Адже український національний декор славиться орнаментальним багатством.

Ще тоді, в 94-му, ми хотіли зробити більш сучасний і унікальний дизайн, орієнтуючись на стилістику Нарбута. На жаль, цю пропозицію не підтримали. Сьогодні дизайнери вітчизняних банкнот орієнтуються на світову манеру, але ми вважаємо, що захват можна викликати, тільки відрізняючись від інших».

Найбільша купюра, що нині в обігу - 500 000 в'єтнамських донгів

Купюра з номіналом у 1000 – далеко не найбільша в світі. У кореспондента Укрінформу від побаченої кількості нулів у переглянутих купюрах аж запаморочилося в голові! Відтак наводимо найбільші купюри, які нині використовуються у світі, по зростанню їхнього номіналу.

Росія: 5 000 рублів. На купюрі - пам'ятник російському державному діячу, в даному разі «смотрящему» по Сибіру 19 століття, Миколі Муравйову-Амурському.

Японія: 10 000 ієн. На купюрі: Фукудзава Юкічі – японський мислитель, просвітитель 19 століття.

Ірак: 25 000 динарів. На купюрі: селянин у національному курдському одязі, праворуч – трактор на ріллі.

Вірменія: 100 000 драм. На купюрі: цар Абгар V, який, згідно легенді, листувався з.... Ісусом Христом.

В’єтнам: 500 000 в'єтнамських донгів. На купюрі: Хо Ши Мін – перший президент Північного В’єтнаму в 1946 – 1969 роках.

Найбільший номінал в історії

Найбільшою купюрою за номіналом у світі за всю історію стала грошова одиниця Угорщини пенге (так тоді називалися угорські гроші. Ред.) під час інфляції 1945-1946 років. 3 липня 1946 року була випущена банкнота номіналом в 1 мільярд трильйонів (тобто 1021) пенге.

Особливий випадок: 0 рупій для корупціонера

У 2010 році індійська організація з боротьби з корупцією випустила символічні банкноти номіналом 0 (нуль) рупій. Антикорупціонери закликали індійців давати чиновникам-здирникам хабарі тільки такими купюрами. Тираж банкнот розійшовся дуже швидко завдяки сповіщенню про це населення серед ЗМІ. Нам зараз такі купюри теж були б дуже доречні!

Юлія Горбань, Київ.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-