Талановиті діти України: шахи, музика, винахідництво та унікальна жага до знань

Талановиті діти України: шахи, музика, винахідництво та унікальна жага до знань

Аналітика
19006
Ukrinform
«У кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити»

Не існує безталанних дітей, - такої думки дотримуються відомі педагоги й філософи усіх часів і народів. "У кожній людині є сонце, тільки дайте йому світити", - вважав Сократ.

У світі з обдарованими дітьми займаються системно й цілеспрямовано, плекають їхні таланти. Чи відомо вам, що уже майже 40 років діє Всесвітня Рада для Обдарованих і Талановитих Дітей (WCGTC). Перша її Світова конференція відбулася в Лондоні у 1975 році, на ній зібралося понад п'ятсот учасників із п'ятдесяти трьох держав світу. Саме на цій конференції й було запропоновано створити організацію, що постійно опікувалася б розвитком обдарованої молоді в усьому світі. А вже у 1977 році на другій Світовій конференції у Сан-Франциско (США) і була створена Всесвітня Рада для Обдарованих і Талановитих Дітей, штаб якої нині розміщений у місті Вінніпег (Канада). У нас діє всеукраїнська громадська організація - Союз обдарованої молоді, - яка у 2007-му була прийнята до Всесвітньої Ради.

Але що ми знаємо про талановитих українських дітей? Їхні імена чуємо лише тоді, коли ЗМІ повідомляють про черговий рекорд або досягнення. Сьогодні, в День захисту дітей, Укрінформ пропонує хоч трохи змінити ситуацію. До вашої уваги - 5 історій про юні обдарування України.

1. ВІТАЛІЙ НЕЧАЄВ - НАЙМОЛОДШИЙ ЛАУРЕАТ МІЖНАРОДНОЇ ПРЕМІЇ ІМЕНІ ДЖУЗЕППЕ ШІАККА

Житель Звенигородки Черкаської області Віталій Нечаєв став наймолодшою в усьому світі дитиною, яка удостоїлася титулу абсолютного переможця XII Міжнародної премії імені Джузеппе Шіакка.

Премію за надприродний талант до навчання і феноменальну пам'ять дев'ятирічному хлопчикові вручили в 2013 році в Папському Урбаніанському університеті Ватикану.

Премія Джузеппе Шіакка була заснована у 2001 році, аби привернути увагу громадськості до видатних особистостей і для збору коштів на благодійність. У церемонії нагородження взяли участь близько 300 осіб: відомі кіноактори, представники італійської аристократії, високопоставлені чини армії та флоту, посли різних країн і представники духовенства.

На той час Віталік Нечаєв знав напам'ять Шевченкового "Кобзаря" і біографії всіх українських гетьманів, а настільними книгами для нього були енциклопедії.

Зараз Віталію 12 років, він учиться в 7 класі спеціалізованої школи №3 з поглибленим вивченням іноземних мов.

За словами заступника директора з навчально-виховної роботи Сергія Калюжного, інтереси їхнього учня не обмежуються тільки спецдисциплінами. Одним із улюблених предметів хлопчика залишається історія - він навіть пише свій підручник з історії України. Віталій небайдужий до літератури, географії, недавно став переможцем районної олімпіади з фізики.

"На обласну не поїхав, оскільки напередодні референдуму в Нідерландах, де вирішувалося "українське" питання, Віталік разом з іншими талановитими дітьми був делегований до Голландії, щоб розповісти там про Україну", - каже Калюжний.

При цьому хлопчик залишається не "книжковим хробаком", а живою дитиною, активно займається спортом, спілкується з дітьми.

Віталія виховує мати - Ольга.

2. ШЕСТИРІЧНИЙ ХАРКІВ'ЯНИН ЛЕВ БОНДАРЕНКО - ДВІЧІ РЕКОРДСМЕН НАЦІОНАЛЬНОЇ КНИГИ РЕКОРДІВ

Харків'янин Лев Бондаренко, 6 років, двічі рекордсмен Національної книги рекордів: у лютому 2016 року у конкурсі "Диво-дитина" перерахував 310 наукових назв живих істот і розповів про особливості їхньої поведінки. Рекорд досягнутий за 20 хвилин: хлопчик поспішав на екскурсію в океанаріум.

У 2015 році п'ятирічний Левко став "Чудо-дитиною", яка читає зі швидкістю 145 слів за хвилину, освоїв понад 200 енциклопедій, говорить українською, російською та англійською (з мамою) мовами, зараз хлопчик вивчає французьку, іспанську та японську. Мріє стати вченим - зоологом або хіміком, як Дмитро Менделєєв, полетіти в космос у якості репортера і розповісти світові про побачене.

За словами його матері Ольги Звянцевої, до двох років Лев не розмовляв, читати почав з 2,7 років: "У нього класне почуття гумору, з ним реально смішно. Було йому три рочки, він читав книжку про будову машини. Я проходила повз нього, а він каже: "Кішечко моя, ти хоч це знаєш?" Ольга вважає себе асистентом сина: "Народити дитину - не питання, питання в тому, щоб її ростити і розвивати". Ольга порівнює будь-яку дитину з супер-автомобілем, для водіння якого треба мати права.

Лев Бондаренко вчиться в першому класі приватної школи, де працюють і університетські викладачі. Зараз вирішується питання про те, чи дозволять йому скласти екстерном іспити за початкову школу.

3. ВІННИЧАНИН ВІТЯ МАТВІЇШЕН - ОДИН ІЗ НАЙТАЛАНОВИТІШИХ ЮНИХ ШАХІСТІВ УКРАЇНИ

Неодноразовий переможець національних змагань, свої "найсвіжіші" здобутки він завоював напровесні цього року, - у Вінниці відбулись два Чемпіонати України з шахів, у вікових категоріях до 14 та до 16 років. Змагання за шахівницями велись у трьох категоріях - класичні шахи, швидкі і бліц. Два чемпіонати - шість медалей: чотири золота і два срібла!

Він не тільки виборов звання майстра спорту з шахів в Україні, але після перемоги на Чемпіонаті Європи серед гравців до 12 років (2012 рік) став ще й майстром ФІДЕ. Загалом, на першості Європи з шахів Вітя у своїй віковій категорії тріумфував двічі, причому, два роки поспіль.

Мама юного чемпіона Тетяна Іванівна розповідає, що Вітя дуже цілеспрямований - грає у шахи з семи років. Спочатку шукав себе,- займався танцями, айкідо, але його хист до шахів виявився найсильнішим. Відтак, вони стали основою його життя. Без них він наразі себе не мислить. Щодня віддає шахівниці від трьох годин, а під час зборів проводить за дошкою часом і до семи годин на день.

Часом хлопчикові доводиться брати участь у двох-трьох змаганнях на місяць, а це, щонайменше, по 7-9 днів кожне. Отож, перейшов на індивідуальну форму навчання. Але це не заважає йому радувати батьків і вчителів гарними оцінками - восьмикласник здає усі шкільні предмети на відмінно.

Турніри, збори, тренування - шахи забирають чимало часу, але, як усі однолітки, Вітя любить комп'ютерні ігри, а нещодавно захопився ще й великим тенісом.

- Чи стануть шахи справою усього його життя? Це вирішувати самому Віті, - каже Тетяна Іванівна. - Саме зараз у нього перехідний вік, формуються вподобання і життєві плани. Загалом, як і всі батьки, хвилюємось, адже скоро вже й старші класи, збільшуватиметься навантаження. Тому доведеться обирати, на чому зосередитись, - на навчанні, чи на шахах. Потенціал у нього великий, є і злети, і спади. Ми стараємось, щоб він реалізував себе якнайповніше. Тому Вітя займається не тільки зі своїм тренером Миколою Боднарем, а ще й за кожної можливості, скажімо, на зборах, вчиться у наших іменитих тренерів Олександра Сулипи (тренує національну чоловічу збірну) та Адріана Михальчишина (наставник турецької жіночої).

Вітя набуває досвіду на національних та міжнародних змаганнях, - випробовував себе на Чемпіонаті світу в ОАЕ. А у ці дні саме відстоює спортивну честь Вінниччини на Чемпіонаті України серед клубних команд у Чорноморську (колишній Іллічівськ). Отож, цілком можливо, що його ім'я незабаром стане одним із найзначніших у світових шахах.

4. П'ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ МАРК ДРОБНІЧ З УЖГОРОДА ПРИДУМАВ СЕРІЮ РОБОТІВ

Зі своїми розумними машинами ELFі, які керуються голосом, хлопець не раз завойовував перші місця на світових наукових конкурсах. Востаннє про Марка як про юну зірку-винахідника говорив увесь світ 2 роки тому, коли він потрапив до фіналу Google Science Fair, престижного наукового конкурсу для молоді. Його проект, який називався "Шкільний презентаційний мікроскоп з дистанційним управлінням", увійшов до числа робіт 15-ти фіналістів, які відібрало журі Google в ході конкурсу. Мікроскоп для Google Science Fair хлопець зібрав самостійно, використовуючи запчастини конструктора LEGO.

Після того разом із компанією LEGO Марк об'їздив світ, побував на різних тематичних семінарах, зокрема в Америці та Арабських Еміратах.

Усі свої роботи Марк створює на основі конструктора LEGO. Докуповує для них плати та інші комплектуючі - навіть у Китаї.

Зараз хлопець працює над розробкою відеоуроків, які незабаром викладатиме для загального доступу в Інтернет - аби за його інструкціями інші діти теж могли створювати своїх роботів.

- Треба розвивати українські технології, багато дітей в Україні з радістю би цим займалися, але самому важко, коли будуть такі відеопосібники, кожен школяр за інструкцією зможе зібрати свого робота, а потім його вдосконалювати, як завгодно, - каже Марк.

Хлопець переймається і тим, щоби таке хобі зробити доступнішим для своїх однолітків.

- Базова ціна робота близько $100, а я хочу підібрати комплектуючі так, аби в результаті він коштував $30-40, і будь-хто зміг зробити свого робота, - каже ужгородський винахідник.

Зараз хлопець закінчив 10 клас гімназії, з нетерпінням чекає канікул. Адже крім спочинку від занять буде більше часу для улюбленої справи - конструювання та програмування. Цікаво, що допомагає у цьому Маркові його батько-програміст.

Мама Марка, пані Мирослава, каже, що хлопець не любить, коли його називають "маленьким генієм". Хоча у школі він відома особистість.

- У нього чимало інших уподобань, Марк має багато друзів, ходять разом у спортзал і басейн, добре грає на саксофоні - навіть у музичних конкурсах вигравав. Одним словом, не сидить увесь день за комп'ютером, - каже жінка. - Його успіхи - це результат таланту та наполегливості. Марк невпинний у самовдосконаленні. Навіть якщо він створить нового робота до своєї колекції, через тиждень почне його перепрограмовувати, щось переробляти, введе додаткові функції та напише нові програми…

5. ОДИНАДЦЯТИРІЧНОГО ЛЬВІВ'ЯНИНА ВИЗНАЛИ НАЙКРАЩИМ НА МІЖНАРОДНОМУ КОНКУРСІ СКРИПАЛІВ

Богдан Луц здобув гран-прі на міжнародному музичному конкурсі "Таланти для Європи" у Словаччині.

"Як стало відомо, що Богданчик здобув перше місце у своїй категорії, - від радості не знала, куди дітись. А коли повідомили, що він здобув гран-прі конкурсу, не могла стримати сліз, плакала всю ніч", - каже Тереза Луц, мати Богдана.

Конкурс скрипалів "Таланти для Європи" тривав із 27 квітня до 1 травня у словацькому місті Дольний Кубін. У ньому взяли участь музиканти з різних європейських країн, зокрема Польщі, Словенії, Великобританії, Австрії, Чехії.Учасників поділили на 4 категорії. Богдан Луц потрапив до другої - діти від 10 до 13 років. Крім нього в цій групі було ще 24 учасники.

Мати Богдана - Тереза Луц пригадує, як тепло зустрічали учасника з України конкурсанти з інших країн:

"Під час виступу обов'язково слід було одягнутися у білу сорочку і чорні штани. Такий дрес-код. Проте відразу після виступу Богдан перевдягнувся у вишиванку, і нагороду приймав уже в ній. Досі не можу забути, з яким захватом іноземці говорили про українську народну сорочку. Тоді я відчула, що дійсно пишаюся Україною".

Після повернення до Львова на Богдана чекає підготовка до концерту з симфонічним оркестром у Словаччині, який відбудеться в листопаді. Участь у концерті оплачують організатори. Туди львів'янина запросили після його перемоги в конкурсі.

Зараз Богдан Луц навчається у Львівській середній спеціалізованій музичній школі-інтернаті імені Соломії Крушельницької у класі викладача Марії Футорської-Гереги.

Хлопець щодня займається на скрипці не менше трьох годин. Готується до поїздки у Словаччину та до майстер-класів від швейцарських скрипалів, які вони проведуть у школі, де навчається Богдан.

Богдан уже брав участь у музичному конкурсі "Таланти для Європи". У травні 2014 року скрипаль здобув там другу премію. Крім цих, за плечима у юного скрипаля ще кілька нагород. Зокрема, у листопаді 2015 року львів'янин здобув перемогу на третьому Міжнародному конкурсі скрипалів "Буду віртуозом"у Кракові. У травні 2015- го став лауреатом другої премії 57-го Міжнародного конкурсу ім. Коціана в Усті над Орліце в Чехії. А в червні того ж року - володарем гран-прі одинадцятого Всеукраїнського конкурсу "Класичний Меридіан" у Києві.

Ольга Коростельова, Світлана Лігостаєва, Антоніна Мніх, Тетяна Когутич, Галина Дашкевич, Черкаси-Харків-Вінниця-Ужгород-Львів.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-