Freedom House: Рівень свободи ЗМІ у світі є найнижчим за 12 років

Freedom House: Рівень свободи ЗМІ у світі є найнижчим за 12 років

992
Ukrinform
Рівень свободи ЗМІ у світі за 2015 рік є найнижчим за останні 12 років.

Про це йдеться в опублікованій 27 квітня щорічній доповіді міжнародної правозахисної організації Freedom House, повідомляє Радіо Свобода.

«Сили проти свободи преси були найбільш потужними на Близькому Сході та в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ з тим, щоб ті пристали на їхній бік, створюючи умови «з нами чи проти нас», - йдеться у документі.

За даними правозахисників, найбільше журналістів торік загинуло у Сирії, де зафіксовано щонайменше 14 смертей медійників. Ще троє сирійських журналістів були вбиті у Туреччині, ймовірно, бойовиками угруповання «Ісламська держава». Спостерігачі вказують на небезпечність роботи журналістів у Туреччині через дії уряду, виділяючи окремо позицію президента Реджепа Таїпа Ердогана через «переслідування журналістів, блогерів і користувачів соціальних медіа».

Росію у документі називають «новатором сучасної державної пропаганди». Російська влада посилила контроль за приватною інформацією й активізувала зусилля з маніпуляції ЗМІ у «геополітично значущих» питаннях щодо політики з сусідніми державами - Україною, Молдовою, країнами Балтії та Центральної Азії. Особливий вплив російська влада чинить передусім з «політичних мотивів» на сектор новини, заявила аналітик Freedom House Елен Агекян.

«Особливо глобальний характер це має в останні кілька років через контрольоване Росією інформагенство Sputnik, яке транслюється у багатьох країнах, а також через регулярні національні російськомовні компанії, що мають свої аудиторії в сусідніх країнах із російськими меншинами», - додала експерт.

У доповіді також ідеться про «переорієнтування дезінформаційної машини» в РФ з України на «новий подвиг Путіна за кордоном» - операцію в Сирії. Спостерігачі також зазначають, що влада Росії постійно чинить тиск на інтернет-журналістику і блогерів.

«Для вільного вираження лишається мало простору», - констатують правозахисники, говорячи про Росію.

Загалом у документі ситуацію зі свободою ЗМІ експерти оцінили в 199 країнах і територіях за шкалою від 0 до 100. Залежно від числа і визначається статус «вільних», «частково вільних» чи «абсолютно невільних» територій для преси.

Зокрема, згідно з оцінками Freedom House одними з найгірших країн і територій в контексті свободи преси є Білорусь - 192-а позиція, окупований Росією український Крим - 195, Іран - 190, водночас Узбекистан (197) та Туркменистан (198) перебувають на рівні, вищому хіба що за Північну Корею.

«У деяких країнах Центральної Азії, таких як Туркменистан, щороку все практично без змін. В інших країнах, як-от Таджикистан, ми бачили багато репресій щодо свободи вираження думок, пов'язаних з розгоном ісламських політичних партій», - зазначила Елен Агекян.

Порушення свободи слова Freedom House відзначає «не лише в репресивних суспільствах, а й у Європі», виокремлюючи Польщу, Сербію та інші країни, що «прагнули встановити більший контроль над національними засобами масової інформації».

Через міграційну кризу серед порушників свободи ЗМІ називають і Угорщину, де поліція атакувала кількох іноземних журналістів, що висвітлювали сутички між правоохоронцями та мігрантами.

У список країн, де за минулий рік суттєво погіршилась ситуація зі свободою преси, потрапили Сербія, яку визначили «частково вільною країною», та Македонія як «невільна» для преси держава.

Спостерігачі заявляють, що у Сербії деякі журналісти зазнають фізичних нападів. Напади і погрози вбивством мають місце також у Македонії та Боснії - там фіксується  чимало порушень щодо діяльності журналістів-розслідувачів.

«Регіон загалом дає нам досить багато причин для занепокоєння, оскільки, як видається, його старі проблеми залишаються», - йдеться у звіті.

Певне занепокоєння щодо насильства по відношенню до журналістів за минулий рік викликала у Freedom House також Хорватія і Чорногорія, чого раніше не було.

Міжнародна правозахисна організація Freedom House щороку публікує звіт про свободу преси у світі. Зазвичай це відбувається близько до дати 3 травня, коли відзначається Всесвітній день свободи преси.

Фото: Freedom House

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>