Перехід на професійну армію має стати ключовим чинником оборонного реформування в Україні - ЦДАКР

Перехід на професійну армію має стати ключовим чинником оборонного реформування в Україні - ЦДАКР

857
Укрінформ
Військово-політичне керівництво України має офіційно проголосити курс на створення в державі професійних Збройних сил, а також у найкоротші терміни розробити реалістичну програму переходу армії на професійну основу.

Про це йдеться в переданій Укрінформу заяві Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР).

 ЦДАКР вважає, що зволікання з переходом армії на професійну основу стане «фатальною помилкою» оборонного будівництва.

При цьому експерти ЦДАКР вважають, що професійне ядро в армії чисельністю близько 30 тисяч військових, необхідних для ведення бойових дій на Донбасі, можна підготувати протягом 2-3 років. До того ж, вказують в аналітичному центрі, для реалізації означеного завдання необхідно створити умови, аби мотивовані бійці з досвідом участі у бойових діях на сході країни мали бажання залишитись у складі майбутньої професійної армії, та укласти з ними контракти. В ЦДАКР вказують на необхідність формування для таких цілей «мотиваційного пакету», що включатиме низку пільг та преференцій для професійних військовослужбовців. Зокрема, «мотиваційний пакет» має передбачати привабливі умови виходу на пенсію солдатського та сержантського складу, пільгові умови отримання житла, освіти, якісне медичне забезпечення, страхування, монетизовану систему нагород та значно вищий рівень грошового забезпечення.

Фахівці неурядового центру переконані, що пропоновані державою 7 тисяч гривень для рядового солдата та, відповідно, 8 тисяч для молодшого сержанта - є недостатнім рівнем фінансування. У Центрі також вважають, що повідомлення Міноборони про велику кількість військових, які добровільно записуються на контрактну службу в Україні (за даними керівництва Міноборони України, в 2016 році кількість бажаючих зросла у 25 разів, порівняно з попереднім роком, і з початку року на службу за контрактом вдалося залучити 18 тисяч військових) не відображає реальної картини контрактизації.

Зокрема, експерти наполягають на необхідності повідомлень щодо статистики відпливу контрактників із ЗСУ, а також на інформуванні про кількість солдатів і сержантів, що прослужили на контракті понад три роки. В цілому ж, задовільним експерти ЦДАКР вважатимуть результат, коли більше половини сержантського та солдатського складу ЗСУ становитимуть бійці, що прослужили в армії щонайменше три роки. Нині, вказують аналітики, значна частина досвідчених, «обстріляних» вояків після демобілізації залишає лави ЗСУ, оскільки не бачить там необхідних реформ. Тому поки що українське військо, попри два роки бойових дій на Донбасі та певні позитивні зміни й досягнення, все ж залишається армією радянського типу, куди, серед іншого, внаслідок підвищення зарплат, починають іти з метою заробітку молоді люди, які не можуть знайти роботу.

«Професійна армія потрібна Україні ще й тому, щоб досягти соціальної рівності у суспільстві та створити адекватну формулу компенсації суспільства мотивованим захисникам Вітчизни за ризик життям і здоров'ям», - підкреслюють в ЦДАКР. Водночас у центрі допускають  наявність одразу двох складових в ЗСУ - призовної та професійної, під час перехідного періоду в 4-6 років. Однак участь у бойових діях на сході України можуть брати лише досвідчені та мотивовані контрактники.

У перспективі ж, після розробки та ухвалення закону про територіальну оборону мають вирішуватися й проблеми підготовки мобілізаційного ресурсу, при цьому основний фінансово-ресурсний тягар мають нести місцеві бюджети, переконані фахівці ЦДАКР.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-