11 лютого. Пам’ятні дати

11 лютого. Пам’ятні дати

Укрінформ
Сьогодні у світі вперше відзначається Міжнародний день жінок та дівчат у науці

Проголошений Резолюцією 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року з метою досягнення повного і рівного доступу жінок і дівчат до науки і розширення їх прав і можливостей, а також забезпечення гендерної рівності. Наука і гендерна рівність - невід’ємні елементи процесу досягнення цілей розвитку, включаючи ті, які викладені в Порядку денному сталого розвитку до 2030 року. За останні 15 років світове співтовариство досягло значних успіхів у справі залучення жінок і дівчат у науку. Незважаючи на це, вони досі стикаються з обмеженнями у цій сфері. Згідно з дослідженнями, проведеними у 14 країнах, можливість отримання ступеня бакалавра, магістра та доктора для жінок у сфері науки становить 18%, 8% і 2% відповідно, у той час як для чоловіків ці показники становлять 37%, 18% і 6%. На честь першого святкування Міжнародного дня жінок та дівчат у науці 11 лютого 2016 року в штаб-квартирі ООН пройде форум високого рівня, який організовують Департамент з економічних і соціальних питань і Трастовий фонд Королівської академії наук.

Всесвітній день хворого. Дата заснована Папою Римським Іоанном Павлом ІІ 13 травня 1992 року. Відзначається католиками у день Лурдської Богоматері. Згідно з переказами, саме цього дня 158 років тому (1858) в гроті Массаб’єль поблизу Лурда відбулось перше чудесне видіння Діви Марії 14-річній Бернадетті Субіру. Це була квола, хвороблива дівчинка (на думку місцевих селян ще й трохи несповна розуму), донька збіднілого мірошника з Лурда, містечка в Піренеях, що на кордоні Іспанії й Франції. З 11 лютого по 16 липня 1858 року в печері під Лурдом вона 18 разів бачила чарівну молоду жінку, котра про себе сказала одне: «Я – Непорочне Зачаття». Деякі з видінь відбувалися при великому скупченні люду, але ніхто крім Бернадетти нікого не бачив і нічого не чув. З дівчинкою ж Божа Матір розмовляла, хоча й про зовсім прості речі: про покаяння, про молитву до Ісуса Христа, про любов до ближнього. Невдовзі на місці видінь забило джерело. Потім видіння припинилися і до кінця свого життя Бернадетта нічого більше не відчувала. У 22 роки її прийняли до монастиря в Невері, де вона за її власними словами, «працювала». Коли ж її запитували, у чому полягає ця праця, вона відповідала: «Я хворію». У неї була астма, від якої вона й померла у 35-річному віці. На сьогодні Лурд є одним з найбільших  центрів католицького паломництва. У 1933 році католицька церква канонізувала Бернадетту. У Всесвітній день хворого Католицька Церква традиційно закликає здорових згадати про хворих і стражденних, адже їх на нашій планеті мільйони, й надати посильну допомогу – фінансову, моральну, або просто помолитися за одужання ближнього. А хворим, калікам і немічним нагадує, що Бог всесильний і допоки в людині живуть віра й надія – можливе й зцілення. Цьогорічні урочистості з нагоди Всесвітнього дня хворого проходитимуть на Святій Землі у місті Назареті – саме тут згідно з Євангелієм, здійснилося Благовіщення і минули дитинство і юність Ісуса Христа.

День заснування держави в Японії. За японськими переказами, саме цього дня (660 р. до н. е.) престол посів легендарний перший монарх Дзімму, міфічний праправнук синтоїстської богині Аматерасу, котрий і започаткував відтоді безперервну династію. Свято почали відзначати наприкінці ХІХ ст., в епоху Мейдзі (1867-1912) як День заснування імперії, щоб підкреслити божественне походження японської імператорської сім’ї. Після катастрофічної поразки Японії у Другій світовій війні було скасоване; відновлене 1967 року.

Події дня:

190 років тому (1826) був заснований Університетський коледж Лондона (University College London, UCL) – університет міста Лондона, що входить до складу Лондонського університету. Став першим світським вищим навчальним закладом британської столиці, своєрідною альтернативою релігійних університетів Оксфорда і Кембриджа. Знаходиться у самісінькому центрі міста, на Gower Street. Згідно з одним із найвідоміших рейтингів університетів світу, «QS World University Rankings», UCL займає 2-е місце в Європі і Великобританії та 4-е місце у світі. У виші працювали або навчалися 26 лауреатів Нобелівської премії. UCL першим у Великій Британії почав приймати студентів незалежно від їхньої релігії чи статі; входить до так званого Золотого трикутника (Golden Triangle), який складають елітні британські виші: Оксфордський університет, Кембриджський університет і Університетський коледж Лондона.

60 років тому (1956) на авіазаводі АВІАНТ уперше в повітря піднявся військово-транспортний літак АН-8 з двома турбогвинтовими двигунами, який був розроблений у ДКБ ім. О.К. Антонова. Призначався для перевезення різних вантажів, посадкового і парашутного десантування військ разом із технікою і озброєнням, а також для перевезення поранених. Ан-8 серійно вироблявся на Ташкентському авіаційному заводі у 1958-1961 роках. Загалом був зібраний 151 літак. У 1959-1970 роках Ан-8 був на озброєнні військово-транспортної авіації. У 2004 році АНТК ім. О.К. Антонова відмовився від будь-якої відповідальності за стан літаків, які ще перебували в експлуатації, фактично припинивши їх легальне використання. Однак в Африці все ще здійснювалися комерційні рейси Ан-8 (у січні 2005 року в Конго зазнав аварії літак цього типу).

Ювілеї дня:

155 років від дня народження Василя Дмитровича Огієвського (1861–1921), українського вченого-лісівника, одного з основоположників лісової дослідної справи в Росії. З 1912 року - професор Петербурзького лісового інституту, з 1919 – професор Київського політехнічного інституту. Науково-дослідні роботи вчений проводив на організованих ним опорних пунктах, серед яких основні були у Собицькому і Микільському лісництвах колишньої Чернігівської губернії і в Тульських засіках. Вивчав плодоношення сосни й дуба. У Собицькому лісництві збереглися закладені Огієвським посадки сосни різного географічного походження. У лісовому господарстві застосовують розроблений ним гніздовий спосіб сівби дуба, так званий густий посів жолудів місцями. У 1909 році вчений організував у Петербурзі першу Контрольну і дослідну станцію лісового насіння.

80 років від дня народження Берта Рейнолдса (1936), американського кіноактора. Знімався у фільмах «Все, що ви хотіли дізнатися про секс, але боялися запитати», «Нікелодеон», «Смок і Бандит», «Вечірня тінь», (премія «Еммі», 1991), «Стриптиз», «Ніч у стилі бугі» (премія «Золотий глобус», 1998).

Роковини смерті:

4 роки тому в одному з номерів готелю Beverly Hilton у Беверлі-Гілз, напередодні 54-ї церемонії «Греммі» пішла з життя Вітні Х’юстон (1963-2012), американська поп-, соул- і ритм-н-блюзова співачка, актриса, продюсер, фотомодель. Одна з найуспішніших у комерційному плані виконавиць в історії світової музики, відома своїми музичними досягненнями, вокальними здібностями і скандальним особистим життям. Вітні народилася в місті Ньюарк, штат Нью-Джерсі. Була найменшою з трьох дітей у родині співаків. «Я навчена давати здачі, бо зростала з двома хлопцями. Битиму у відповідь усім, що потрапить під руку… А ще від братів я чула всі можливі розмови про жінок. Тому знаю абсолютно все лайно, яким хлопці можуть обкласти дівчат», - ділилася спогадами в одному з інтерв’ю Х’юстон. 11-річною вона починає виконувати соло в госпел-хорі баптистської «Церкви нової надії» в Ньюарку. 1983-го укладає контракт і дебютує в телепрограмі Merv Griffin’s Show з піснею Home. У лютому 1985 року виходить її перший альбом. 1992-го дебютує в головній ролі у фільмі «Охоронець», для якого записала шість пісень. Сингл «I Will Always Love You» став найуспішнішим у її кар’єрі. Альбом отримав 17-кратний платиновий сертифікат, став найпродаванішим саундтреком в історії звукозаписної індустрії – 43 мільйони копій – і здобув три премії «Греммі». Останній альбом співачки I Look to You вийшов 2009 року. 2001-го Вітні уклала одну з найбільших угод в історії музики – підписала контракт на шість альбомів з компанією Аrista/BMG вартістю 100 мільйонів доларів. Книга рекордів Гіннесса визнає її співачкою із найбільшою кількістю нагород – 415. Зокрема шість «Греммі», 30 Billboard Music Awards, 22 рази ставала лауреаткою американської музичної премії. Стосовно особистого життя, то Вітні була у шлюбі зі співаком Боббі Брауном. Подружжя не могло похвалитися зразковим життям – шлюб супроводжували скандали, наркотики, алкоголь, бійки. Навіть народження доньки Боббі Крістіни не могло врятувати ситуацію. У 2007 році пара розлучилася. «Боббі Крістіна – це світло в моєму житті. Це шалена любов. Я стояла на сцені перед мільйонами людей. Та коли вперше дали потримати дочку, подумала: я не відчувала нічого величнішого», - зізнавалася співачка. У липні минулого року єдина донька Вітні Х’юстон померла на 22 році життя після тривалого перебувння в комі. А саму Вітні згубила слава та кокаїн. Як виявилось, попри сильний голос, вона була дуже слабкою жінкою.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-