Вадим Лях, начальник Слов’янської міської військадміністрації
Щотижня через обстріли з громади виїжджає до тисячі мешканців із дітьми
27.04.2026 16:10
Вадим Лях, начальник Слов’янської міської військадміністрації
Щотижня через обстріли з громади виїжджає до тисячі мешканців із дітьми
27.04.2026 16:10

Слов'янськ – одне з найстаріших міст Донецької області, його історія сягає XVII століття, роком заснування вважається 1645 рік. Це також один із найстаріших грязелікувальних курортних центрів України, бо на території Слов'янська розташовані унікальні Торські солоні озера. А з квітня 2011 року місто має статус курорту державного значення.

У 2014 році Слов'янськ став першим містом в Україні, яке захопили російські диверсійні групи під час війни на сході України – це сталося 12 квітня. Місто було звільнене менш ніж за три місяці – в ніч на 5 липня 2014 року українські військові вибили проросійських окупантів.

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році ворог намагався просунутися до міста, але не зміг, українська армія стримала натиск.

На сьогодні військова ситуація значно ускладнилася, російська терористична армія ставить собі за мету повністю захопити Донецьку область.

Про те, як зараз живе Слов’янська громада, які проблеми вона вирішує, скільки втрат їй завдала російська агресія, на що місцева влада націлює мирних жителів та про багато іншого розповів Укрінформу начальник міської військової адміністрації Вадим Лях.

ПОПРИ ОБСТРІЛИ ВСЯ ІНФРАСТРУКТУРА ПРАЦЮЄ, ВСІ ПОСЛУГИ НАДАЮТЬСЯ

- Слов'янська міська громада – це місто Слов'янськ та прилеглі три селища і село. На сьогодні населення громади складає приблизно 47 тисяч, до повномасштабного вторгнення було 110 тисяч. Ворожі обстріли відбуваються кожного дня, іноді на день по декілька разів різною зброєю.

За цей час пошкоджено більше 50% багатоповерхівок, понад 10% приватних будинків, четверта частина інфраструктурних об’єктів, ідеться про лікарні, дитячі садочки, заклади освіти. Вони пошкоджені різною мірою, є і зруйновані.

- Як виживають люди в таких умовах?

- Попри таку складну ситуацію, вся інфраструктура в громаді працює, всі послуги надаються. Електрика, газ, водопостачання – все централізоване працює. І теплопостачання, безумовно, було, закінчили опалення місяць тому. Ми забезпечили об'єкти критичної енергетичної інфраструктури потужними генераторами.

Після ворожих обстрілів у нас об’єкти відновлюються постійно. Електрики виїжджають навіть за місто, на ті території, які наближені до бойових дій. Комунальники теж працюють у надскладних умовах. Наші водопостачальні об'єкти перебувають уже за п'ять-сім кілометрів від лінії зіткнення.

Працівники комунальної сфери після ворожих прильотів відновлюють людям житло, допомагають його законсервувати. Коли не вистачає вікон після вибухів, вставляють плити ОСП (орієнтовано-стружкові плити), доки люди не отримають гроші та зможуть відремонтувати свої домівки.

Ми самі закуповуємо необхідні матеріали, також нам допомагають різні міжнародні благодійні фонди. Крім того, отримуємо матеріали з резервів Донецької обласної адміністрації.

Основне, з чим люди звертаються до адміністрації міста – це питання, які стосуються пошкодженого або зруйнованого житла через ворожі обстріли.

ПО ПРОГРАМІ ЄВІДНОВЛЕННЯ НАДІЙШЛО 5209 ЗАЯВ ПРО ПОШКОДЖЕНЕ МАЙНО

- Як працює у вас державна програма єВідновлення?

- У нас вона добре працює, люди звертаються за компенсацією. Спеціальні комісії кожного дня допомагають мешканцям отримати державні кошти.

Станом на 24 квітня цього року по програмі єВідновлення на території Слов’янської міської територіальної громади надійшло 5209 заяв про пошкоджене майно. Було вже обстежено та складено актів на 4850 об’єктів, нараховано компенсацію згідно з 3860 заявами на загальну суму 350 596 281 грн 60 коп. Також надійшло з реєстру 375 заяв на знищене житло, сформовано 153 сертифіката, загальна сума по виданих сертифікатах тут складає 203 700 505 грн 72 коп. Люди отримують кошти та вирішують свої потреби, купляючи нове житло.

- Які справи в громаді з медичною та соціальною допомогами?

- Лікарні у нас працюють, діє пологовий будинок, він зараз єдиний в області. Там, звичайно, є альтернативне електроживлення, як і у всьому місті.

Взагалі всі соціальні послуги, які були і до війни, вчасно отримують – як пенсіонери, так і одинокі матері, інваліди, інші категорії громадян. Все виплачується. У нас працює ЦНАП, людям доступні всі послуги – можна отримати закордонний паспорт, якісь документи оновити. Зараз усе є. Як буде далі, ми не знаємо, але поки що так.

Співробітників у цих структурах працює не можна сказати, що достатньо, є дефіцит кадрів, але ж і кількість людей у громаді, які потребують послуг, зменшується.

Всі банки, які були – і Приватбанк, і Ощадбанк, всі їх відділення працюють, є банкомати, а в магазинах є термінали. До речі, кількість магазинів, торговельних точок теж достатня та їхнє забезпечення продуктами теж гарне.

- Як працює зв’язок у громаді?

- Зв’язок у нас є, оператори мобільного зв'язку забезпечені потужними генераторами. Безумовно, у громаді є інтернет, теле-, і радіооповіщення. У нас працюють і Нова Пошта, й Укрпошта.

ТРОЛЕЙБУСИ І МЕРЕЖА ВІДПРАВЛЕНІ В ЕВАКУАЦІЮ

- Що з пасажирським транспортом, чи є зміни у його роботі?

- У місті Слов’янськ у березні цього року були демонтовані тролейбусні контактні мережі, це для облаштування доріг антидроновими сітками. Тролейбуси і мережа відправлені в евакуацію, щоби зберегти дороговартісне обладнання і техніку цілими та неушкодженими. Це до того моменту, коли знову буде можливість відкрити тролейбусне сполучення по наших маршрутах. Так уже було у 2022 році.

Наразі на міських маршрутах працює лише автобусне сполучення. Організовані безкоштовні рейси для соціально-незахищених верств населення. Лише в один із мікрорайонів, де оголошена обовʼязкова евакуація, з 27 квітня пасажирський транспорт не їздить.

ТВАРИНАМ ЗООПАРКУ ТЕЖ ДОВЕЛОСЯ СТАВАТИ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМИ

- Чула, що ви і зоопарк із громади вивезли?

- На жаль, тваринам нашого зоопарку теж доводиться ставати внутрішньо переміщеними. Під час моєї робочої поїздки до Полтави було вирішене питання з переміщенням тварин із нашого зоопарку до екопарку в селі Ковалівка Полтавської області. Це великий екопарк, який уже прийняв чотирилапих і пернатих із Харківської, Донецької, Херсонської областей.

Тварин удалося евакуювати, я впевнений, що нашим птахам і тваринам там теж буде добре гостювати, поки не прийде час повертатися додому. Усі мешканці Словʼянської громади, які наразі перебувають на Полтавщині, можуть відвідати екопарк і підтримати тварин, які, як і люди, вимушені були тимчасово змінити домівку.

ЕВАКУАЦІЯ РЯТУЄ ЖИТТЯ

- Мешканці громади евакуюються у більш безпечні регіони. Як це зараз проходить?

- Евакуація, безумовно, триває. Вона не зупинялася з першого дня війни. Зараз ми констатуємо, що приблизно до тисячі людей із дітьми виїжджають зі Слов’янської громади щотижня.

В окремих районах оголошена обов’язкова евакуація дітей у примусовий спосіб із батьками чи особами, що їх замінюють, або іншими законними представниками. Нещодавно у цих районах було 96 дітей, зараз залишається 29. До цієї території входять три райони, які знаходяться вздовж траси «Київ–Довжанський».

І ми, безумовно, закликаємо населення виїжджати, бо евакуація рятує життя. У нас у 2022 році після повномасштабного вторгнення в місті залишалося приблизно 15 тисяч, у громаді – 18 тисяч. І саме це дало можливість людям вижити, тому що ворожі прильоти були страшні, але в домівках, у багатоповерхівках не проживало багато людей, тому і жертв було не багато.

- Чи є статистика втрат мирного населення з початку повномасштабної війни?

- Втрати мирного населення, у нас, на жаль, є. За весь військовий період (повномасштабної війни, – ред.) загинула 81 людина, із них 4 дитини. Також було поранено 402 людини, серед них теж є діти.

Тільки в квітні було поранено 22 цивільні особи і одна людина загинула.

У ГРОМАДІ Є ДО 200 СВЕРДЛОВИН І ЇХ КІЛЬКІСТЬ ЗБІЛЬШУЄТЬСЯ

- Якої допомоги потребує Слов’янська громада зараз?

- Всі питання, які виникають, ми вирішуємо за допомогою як фондів, так і державних програм, і обласної адміністрації, і за рахунок своїх коштів, свого бюджету.

Але безумовно, завжди хочеться, щоб було більше. Взагалі мені важко сказати. Все сезонно. Якщо це опалювальний сезон – тоді потрібні були генератори, ми працювали над цим питанням, нас забезпечували ними. Зараз працюємо над питанням альтернативного водопостачання. Тобто, вирішуємо поступово всі питання, які виникають.

Ми робимо свердловини, кожного тижня оновлюємо їх кількість, вона збільшується. Готуємося до того, що у зв’язку з тим, що у нас об’єкти водної інфраструктури знаходяться на річці Сіверський Донець, а вона зараз під обстрілами, може так статися, що буде припинене водопостачання. І тоді потрібно буде вже переходити до свердловин, як це було у 2022 році, коли ми три місяці були без води, але впоралися. Зараз у нас уже є до 200 свердловин, і це тільки ті, які ми зробили, але у людей ще є власні.

У громаді кожного дня працюють і поліція, і підрозділи ДСНС, і міська влада знаходиться у громаді.

Ми вже чотири роки надіємося, що війна закінчиться. Кожного року надіємося, але війна продовжується. Тому ми просто працюємо на нашу перемогу – кожного дня, кожен на своєму місці.

Олена Колгушева

Фото надала Слов'янська МВА та з Фейсбуку Вадима Ляха

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-