
У Харкові протестують проти будівництва ресторану впритул до пам'ятки архітектури
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
Понад пів сотні містян зібралися біля об'єкта будівництва. Вони тримали плакати "Гігант - пам'ятка архітектури, ви - забудовна помилка", "Руїни від війни - трагедія, руїни від забудовників - злочин", "Бездія", "Я проти потвори біля Гіганту" та інші. Організатори збирали підписи під зверненням до прокуратури з вимогою зупинити будівництво.

Підтримав акцію Євген Володченко з гурту "Курган & Агрегат". "Ресторан, який будується, закриває вікна, зокрема, приміщенням, де розміщується лабораторія "ХПІ". Мені здається, якби кошти, які йдуть на будівництво ресторанів, виділялися на оборону, було б у місті набагато спокійніше жити, і військові набагато більше поважали б владу", - зауважив музикант.

Як зазначив архітектор Віктор Дворніков, крім порушень закону про охорону культурної спадщини, порушується пожежна безпека, оскільки відстань від нового об'єкта до пам'ятки лише півтора метра (замість восьми). Також пам'ятка використовується як гуртожиток, це означає, що у вікна мають потрапляти прямі промені світла.
"Тут ідеться про комплекс порушень, це для всіх очевидно. Ми зараз навіть не говоримо про естетичні і просторові якості будівлі, що зводиться, ми говоримо про порушені права громади. Територія Харкова поступово набувала капіталізації завдяки тому, що тут працювали видатні люди, історичні постаті, які творили це місто, і зараз невеличка купка людей хоче цим скористатися на свою користь. Це конструктивізм, якого у світі в такій кількості (як у Харкові, - ред.) немає. А він затуляється, зневажається і знецінюється", - сказав Дворніков.

Депутат Харківської міськради, співорганізатор акції Дмитро Булах повідомив, що раніше ініціативна група спрямувала звернення щодо будівництва до ОВА, міськради, ДСНС. "З відповідей, які отримали: жоден державний орган не підтвердив, що тут є щось законне. Це повне свавілля. Порушено десятки норм законодавства, і ні в кого немає повноважень це зупинити? Ми підписуємо звернення до прокуратури, яка повинна звернутися до суду щодо знесення", - сказав Булах.
Архітектор Віктор Дворніков додав, що будівля вже набуває ознак капітальності, там заливають конструкції бетоном.

Як повідомляв Укрінформ, будівництво ресторану впритул до пам’ятки архітектури в стилі конструктивізм на вул. Григорія Сковороди, 79, відомої в місті як “Гігант”, почалося у 2023 році. Після резонансу міська рада заявила, що зупинить роботи, водночас було підтверджено, що дозвіл видало “попереднє керівництво департаменту територіального контролю”. Зазначалося, що “юристи міськради вивчають правомірність погодження цього будівництва та підстави надання містобудівних умов та обмежень”.
Цієї зими роботи відновилися. Депутат Харківської міської ради, керівник ГО “Харківський антикорупційний центр” Дмитро Булах, архітектори групи SaveKharkiv та Платформи урбаністичного розвитку заявили, що будівництво прямо порушує пункти закону про охорону культурної спадщини та умови історико-архітектурного опорного плану міста.

Проти будівництва виступає керівництво НТУ “ХПІ”, гуртожиток якого розміщується в пам’ятці архітектури.
Департамент культури Харківської ОВА на початку року направив забудовнику припис щодо припинення робіт.
“Гігант” – це “Будинок пролетарського студентства №1”, який почали будувати у 1929 році за проєктом архітекторів Молокіна та Іконнікова. Споруда нового гуртожитку мала характерні для конструктивізму великі площини скління та горизонтальну розбивку фасадів. Конструкція складалася із чотирьох, зсунутих одна до одної п’яти- та шестиповерхових секцій, які було віддзеркалено та пов’язано між собою центральною, дев’ятою секцією. Будівля мала проїзди. У напівкруглих стиках корпусів розташовувалися сходи, а розбіжності об’ємів давали змогу освітлювати коридори природним світлом. У підвальних приміщеннях було запроєктовано лазні, пральні. Також у будинку були влаштовані кімнати санітарного обстеження, стаціонарного лікування, дезінфекції та ізоляції хворих. Будинок відкрили у 1931 році, практично відтоді він і має назву “Гігант” – за свій розмір.