Проблемі курорту-гіганта “Свидовець” надали міжнародного розголосу

Проблемі курорту-гіганта “Свидовець” надали міжнародного розголосу

Укрінформ
Представники громадської групи Free Svydovets поінформували європарламентарів щодо проблем забудови Карпатського масиву гірськолижним курортом-гігантом “Свидовець”.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу з Брюсселя.

"Ми наразі маємо інформацію про те, що на Свидовці планується забудова гірськолижного курорту, розрахованого на 22 тисячі туристів на день. Це близько 6 тис. літрів зливних вод, які надійдуть до річки Тиси, що тече п’ятьма європейськими країнами. Ми вже маємо реакцію уряду Угорщини — вони вимагають від українського уряду включити європейських науковців до групи, яка проводитиме оцінку впливу на довкілля проекту”, - розповів Тимур Бедернічек, еколог, активіст руху Free Svydovets.

Карін Шютпельц
Карін Шютпельц

З його слів, цього документу достатньо, аби вимагати проведення міжнародного ОВД, але наразі його здійснюють тільки українські науковці. Також Бедернічек наголосив, що наразі масив Свидовець є ключовим місцем для збереження біорізноманіття для всіх Східних Карпат, тут є понад 100 видів рідкісних тварин і рослин. Крім того, ця територія входить до Смарагдової мережі Європи.

Нік Бел, представник французької еко-організції SOS Foret, додав, що проблемою Свидовця ще торік зацікавилася низка екологічних організацій у Європі. “Ми надіслали понад 5 тисяч листів — до різних офіційних інституцій України (профільних міністерств, уряду та президента), але усі вони залишилися без відповіді офіційних українських організацій, - сказав Нік Бел. - Влітку ми відвідали масив Свидовець із групою європейських науковців, ми бачили унікальність цього природного масиву, також бачили скрутний економічний стан того регіону — тому пропонували розвивати тут туризм із мінімальним природним впливом, тобто, зелений туризм”.

Як зауважив Тимур Бедернічек, попри те, що Україна наразі не є членом ЄС, наші природні території —взаємопов’язані, бо на рівні природних систем кордонів не існує. Саме тому, наголосив він активісти і звернулися до євродепутатів по допомогу — бо наразі не можуть вирішити цю проблему на національному рівні через потужне лобі з боку інвесторів проекту, які позиціонують його виключно як позитивний для розвитку регіону.

Член Європарламенту, член зеленої групи Ребека Хармс, зауважила, що добре знайома із Карпатським регіоном. З її слів, наразі в парламенті ЄС жваво обговорюються проблеми польських Карпат, тож очевидно, що треба вивчати проблеми і в інших регіонах. Разом із тим, євродепутатка зазначила, що на проблему треба дивитися з різних боків — зважаючи на депресивний економічний стан Карпатського регіону. Туризм — один із методів, який може допомогти його розвитку, але при цьому не слід завдавати шкоди довкіллю.

Мікаел Галер, член Європарламенту, постійний доповідач щодо угоди про Асоціацію між Україною та ЄС, наголосив на тому, що проблему Свидовця варто вирішувати на законодавчому рівні.

Остап Єднак, секретар комітету ВР з питань екологічної політики, зазначив, що перш ніж приймати рішення щодо втілення проекту такого масштабу, як курорт Свидовець, потрібно було провести відповідні екологічні дослідження.

“У цьому випадку відбулося все навпаки: спочатку місцева влада прийняла рішення збудувати цього монстра, а потім уже досліджує питання. Люди, які зацікавлені у будівництві курорту, також є членами парламенту, у них достатньо коштів і впливу для того, аби просувати цей проект. Тому у питанні Свидовця наразі потрібна політична підтримка з боку ЄС”, - зазначив Єднак.

Карін Шютпельц, представник комітету міжнародних відносин в Європарламенті, запевнила активістів у тому, що підтримає цю ініціативу.

“Те, що ви тут, показує, що в Україні визріло громадянське суспільство. Добре, що в Україні є розуміння, що треба діяти самим і ззовні ваші проблеми ніхто не вирішить. Хоча в цьому можна і допомогти. Ми видамо відповідні декларації та надішлемо офіційні листи до президента та уряду”, - зазначила вона.

Норберт Хагеман, політичний радник Гельмута Шольца, наголосив на конвенції ЕСПО, яка ратифікована Україною. З його слів, співжиття у сучасному світі — це як життя у родині, де кожен має виконувати взяті на себе зобов'язання, зокрема й Україна - стосовно екологічного законодавства.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-