Буковинські науковці винайшли унікальний медичний прилад

Буковинські науковці винайшли унікальний медичний прилад

1017
Ukrinform
"Не хочемо здаватись хвальками, але аналогів нашому приладу у світі сьогодні нема"

Науковці Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук Чернівецького національного університету запатентували пристрій для діагностики теплових потоків внутрішніх органів людини. Винахідники переконують, що аналогів приладу досі нема у світі.

«Не хочемо здаватись хвальками, але аналогів нашому приладу «Термодин» у світі сьогодні нема, – розповідає один з авторів винаходу, доктор технічних наук Олександр Шайко-Шайковський. – Є, звичайно, різні прилади, якими визначають температуру внутрішніх органів людини. Але наш пристрій унікальний у своїй простоті та мобільності».

Буковинські винахідники розповіли і продемонстрували кореспонденту Укрінформу, як виглядає і працює прилад «Термодин».

ДАНІ ОБСТЕЖЕННЯ МОЖНА НАДІСЛАТИ ЧЕРЕЗ ІНТЕРНЕТ

На вигляд сам прилад – це прямокутна коробка трохи більша ніж звичайний смартфон, із невеличкою трубкою з лівого боку. Прилад під’єднаний через USB до ноутбука, на якому є спеціальна програма для діагностики, яку також розробили буковинські науковці. Не торкаючись тіла людини, його направляють тією трубкою до органа, температуру якого хочуть виміряти.

«Ми вимірюємо динаміку температури щитовидної залози з лівого та правого боків. Якщо є велика різниця у температурі, це перша ознака того, що є якесь відхилення в роботі «щитовидки», – коментує процес старший науковий співробітник кафедри професійної та технологічної освіти і загальної фізики Інституту Михайло Білов. – Ваша щитовидна залоза працює у звичному режимі», – повідомив він мені після проведеного дослідження.

За словами науковців, прилад готовий до застосування, адже проходив численні випробування в Одеському інституті медицини транспорту, на кораблях. І зараз його можна застосовувати в усіх медичних установах, він корисний для лікарів при визначенні діагнозів.

– Ним можна виміряти, наприклад, температуру нирок. І прослідкувати її динаміку під час звичних або посилених навантажень. Це дасть змогу лікарю визначити, наскільки якісно працює той чи інший орган людини, – продовжує свої пояснення Олександр Шайко-Шайковський. – Він може і повинен застосовуватись в усіх лікарняних установах, на будь-якому сестринському посту. Бо цей прилад дозволяє робити діагностику у будь-якому місці, не потрібно пацієнта відправляти у якісь спеціальні кабінети. Потрібен лише ноутбук і «касета». Він дуже мобільний. А через інтернет дані обстеження можна переслати у будь-яку точку світу, до будь-якого спеціаліста, який може допомогти у визначенні діагнозу, – сказав науковець.

«ШУКАЄМО ІНВЕСТОРА»

За словами вчених, фахівці допомогли їм підрахувати вартість цього приладу. Вона становить приблизно дві тисячі доларів. Проте, скаржаться науковці, інвестора, який би вклав кошти у їхню розробку, досі не знайшлося.

«Ми співпрацюємо з невеличким підприємством, яке нам виготовило зразок пристрою та вирахувало його вартість. Але потрібен якийсь крупний інвестор, який би не лише вклав кошти у серійне виробництво, а й займався його рекламою серед працівників медичних установ», – говорить доктор фізико-математичних наук, завідувач кафедри професійної та технологічної освіти і загальної фізики Інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук ЧНУ Валерій Крамар.

Науковці сподіваються, що найближчим часом такий інвестор знайдеться. Допомогти у його пошуку пообіцяв і голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук.

– Пристрої буковинських фізиків отримують українські патенти, які визнаються Європою. А це найвищий ступінь досягнення науковців, – сказав Фищук, і додав, що намагатиметься посприяти чернівецьким винахідникам у пошуку інвесторів.

ФІКСАТОРИ ДЛЯ СКРІПЛЕННЯ КІСТОК — НЕ ГІРШІ, ЯК АПАРАТ ІЛІЗАРОВА

Чернівецькі науковці розповіли нам і про інші свої дослідження, результати яких уже допомагають багатьом українським пацієнтам.

– Наші розробки не обмежуються приладом із діагностики. Інший напрямок нашої роботи – травматологія, – говорить доктор технічних наук Шайко-Шайковський. – Ми удосконалюємо розробку фіксаторів для лікування переломів – пластини, стержні тощо. У порівнянні з відомим апаратом Ілізарова, наші фіксатори спричиняють значно меншу кількість інфекційних запалень, захворювань, ускладнень переломів. А приладом «Термодин» ми можемо контролювати, наскільки ефективно проходить загоювання. Проводимо ним вздовж стегна і бачимо різницю температур, де температура підвищується, значить там іде запальний процес. Потрібно визначати, щось пішло не так, десь там є інфекція. Тобто, цим приладом ми можемо контролювати увесь процес загоювання після переломів.

Науковці розповідають, що їхні удосконалені розробки фіксаторів широко використовують у нашій медицині.

«Але зараз іде наплив в Україну шведських, польських, китайських фірм, - скаржиться науковець з Чернівців. – До прикладу, наші фіксатори ми могли б випускати за вартістю приблизно тисяча гривень. А шведський фіксатор коштує 8 тисяч євро, плюс операція за такою ж ціною, а післяопераційний період узагалі обходиться 16 тисяч євро. Тому ми зараз і працюємо над такими фіксаторами, удосконалюємо їх. І, повірте, наші за якістю не гірші за іноземні, а подекуди і кращі. Наприклад, буквально кілька місяців тому до нас звернулись чернівецькі лікарі. У їхнього пацієнта, який ставив таку шведську титанову пластину, вона зламалася. А він заплатив за неї тисячі євро. Ми виявили причину і запропонували покласти нашу пластину. Ускладнень ніяких не було, все добре загоюється і працює. А коштує вона в рази дешевше».

Пояснили науковці і те, чому їхні пластини не користуються високою популярністю серед пацієнтів і медиків, навіть попри хорошу якість і низьку ціну.

– До прикладу, заходить на наш ринок якась велика іноземна фірма, яка займається виготовленням таких фіксаторів, – пояснює Олександр Шайко-Шайковський. – Її представники ідуть до лікарів-травматологів і пропонують: «Ви рекламуєте своїм пацієнтам наші фіксатори, людина оплачує їх вартість у банку, ви робите операцію, все проходить добре». Потім лікар із тим чеком приходить на ту фірму, а вони перераховують половину вартості фіксатора лікарю, який допоміг їм його продати. Тобто, у його ціну вже закладена вартість відшкодування лікарям, які зацікавлені ставити фіксатори саме цієї фірми. Ось так це працює, а в нас такого немає. Ми нікому не можемо повертати частину коштів, тому лікарі про наші продукти і не розповідають. Але ж якби хтось підтримував наші розробки – то були б і додаткові робочі місця в Україні, і економіка би піднімалась наша, а не іноземна.

Віталій Олійник, Чернівці

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>