Сумська Альтанка: гнана і кохана

Сумська Альтанка: гнана і кохана

Укрінформ
Фотографії цієї Альтанки є майже в кожному весільному альбомі мешканців Сум: кажуть, така світлина - на щастя

Якщо візитівкою Тростянця є Круглий двір, Кролевця – унікальні рушники та диво-яблуня, Путивльського краю – його собори і Спадщанський ліс, то головною пам’яткою обласного центру Сумщини називають Альтанку, розповіддю про яку ми й завершимо наші сім днів у цьому регіоні.

СТО РОКІВ БЕЗ ГВІЗДКА

Унікальністю Альтанки є те, що ця дерев’яна споруда диаметром близько 6 метрів, а висотою — 10 побудована без єдиного цвяха. При цьому це не просто відкрита тераса із хрестоподібним дахом та центральним куполом, а справжній витвір мистецтва з вісьмома гранями, різьбленими шпилями, мереживними карнизами та узорами, в яких, крім хрестів та сонця, кожен може побачити усе, що намалює йому особиста фантазія.

Неймовірним видається і те, що попри війни, революцію та нелюбов радянської влади до буржуазних символів ажурна прикраса міста вціліла і навіть відсвяткувала сторіччя!

Її вдале розташування - між двома музеями та неподалік двох театрів - зробило цю споруду одним із центральних місьць для відпочинку, проведення фестивалів і, звісно ж, фотосесій. Саме тут фотографуються молодята, випускники, діти, туристи. Чи треба казати, що біля Альтанки призначають зустрічі і чекають одне на одного закохані.

СПОЧАТКУ БУЛА МОДА

Як стверджує сумський історик та краєзнавець Михайло Манько, перші альтанки у Сумах почали будувати у 80-х роках ХІХ сторіччя. Їх зводили біля будинків, на присадибних ділянках. Вони призначалися для відпочинку та отримали назву „чайні альтанки”. Особливо багато їх на той час було в районі Нового міста. Ці споруди також з’являлися і в центрі Сум. Тут вони слугували місцями громадських зборів.

Перша така альтанка з’явилася у саду біля Олександрівської гімназії по нинішній вулиці Троїцькій. Споруджена вона була ще під час будівництва навчального закладу. У 1880-1913 рр. тут проводилося свято весни, а з 1915 р. альтанка стала місцем відпочинку поранених у Першій світовій війні солдат, які лікувалися у Сумах.

У 1917 р. тут збиралися члени об’єднання безробітних солдат. Однак наступного року чи то випадково, чи то цілеспрямовано альтанку було спалено.

Ще одна така споруда знаходилася навпроти будівлі Сумського банку, де нині розташований Художній музей. Там тоді постійно грав духовий оркестр. Вона була розібрана за вказівкою радянських органів влади після розгрому денікінських військ та повернення червоних у 1919 році.

А от Альтанка, побудована у міському парку Лещинських, збереглася й донині.

У ПОШУКАХ НАФТИ

За даними Михайла Манька, її було зведено у 1900-1901 роках. Вона знаходиться на тому самому місці, де з 1895 року за дозволом земської управи проводилися розвідки покладів нафти.

- Земство дозволило геологам шукати нафту та виділило їм місце для буріння свердловини в центрі міста, перед цією ж земською управою. Проте нафти геологи не знайшли. Згодом її поклади таки були знайдені на Сумщині, але не тут, а в Охтирці, - розповідає краєзнавець.

Про свердловину могли б і забути, якби не чоловік племінниці відомого цукрозаводчика Івана Харитоненка Йосип Лещинський. Він сподівався, що геологи помилилися і в майбутньому із цієї сверловини щось-таки вийде корисне. Тому швиденько купив цей шматочок землі, який розташовувався поруч із його садом (тепер це міський парк).

Лещинський розпорядився, щоб свердловину закрили залізною плитою, а на ній збудували альтанку на цегляному фундаменті.

За часів радянської влади альтанки вважалися проявами буржуазного міщанства, саме тому вони знищувалися, але ця споруда вціліла.

В ОЧІКУВАННІ РЕСТАВРАТОРІВ ТА НОВИХ ПОДІЙ

Символом міста, говорить Манько, вона стала з 1943 року, коли центральні газети колишнього Радянського Союзу надрукували фотографію: містяни біля Альтанки святкують визволення Сум від німецьких військ.

Фото: fotosergio
Фото: fotosergio

Зрозуміло, що зроблена з дерева Сумська Альтанка потребує уважного догляду. Її часто перефарбовують, міняють застарілі елементи.

Невдовзі на цю історичну пам’ятку чекає реконструкція. Відповідне розпорядження недавно дав міський голова Сум Олександр Лисенко.

Як розповів автору цих рядків головний архітектор міста Андрій Кривцов, наразі укладений договір з підрядною організацією, яка виготовляє проект реконструкції. Після цього проектна документація повинна пройти експертизу координаційної ради з культурної спадщини облдержадміністрації, і тільки після цього можна буде братися до роботи.

За словами архітектора, проект реконструкції має бути готовий до кінця нинішнього року.

Фото з сайту liveinternet.ru
Фото з сайту liveinternet.ru

В свою чергу, Олександр Лисенко дав завдання уточнити у підрядника, чи вони вже проводили подібні реставраційні роботи.

- Тому що тут треба подумати: або взагалі не чіпати, або справді зробити як належить. Залишаємо на контролі, до самого закінчення реставрації, - наголосив мер.

Допоки ж пам’ятка чекає на спеціалістів, вона, як і століття тому, продовжує збирати біля себе містян. Зокрема, біля неї останнім часом почали проводити зібрання, на яких обговорюється правомірність тарифів на проїзд, теплопостачання, тобто своєрідні міські віча.

Традиційно під час проведення у Сумах міжнародного фестивалю „Сурми Конституції” тут грають духові оркестри.

Величезні черги до цієї вишуканої споруди утворювалися, коли посеред неї стояв Кубок України з футболу, за який до Сум на фінальний матч у 2011 році приїхали грати київське „Динамо” і донецький „Шахтар”. Сфотографуватися на фоні цього призу виявили бажання тисячі містян.

Ну, а про весільні кортежі біля Альтанки годі й говорити. Кажуть, та пара, яка там побуває після укладання шлюбу, буде обов’язково міцною і щасливою, тож фотографії на фоні цієї пам’ятки є ледь не в кожному весільному альбомі мешканців Сум.

Сергій Ханін, Суми

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-