Юрій Педос, начальник ГУ Нацполіції у Вінницькій області

Юрій Педос, начальник ГУ Нацполіції у Вінницькій області

Укрінформ
Що це за поліцейський, якому важко працювати після шостої і розкривати злочини?  
Очолювати поліцію в президентсько-прем’єрській області непросто: у маркерному регіоні все й завжди має бути спокійно. Громадськість місцева також не дрімає – у разі чого може й зі службового кабінету «викурити». Принаймні, так сталося із попередником нинішнього начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Юрія Педоса. Тож чи доводиться йому працювати «під мікроскопом», як порозумітися з активістами, за рахунок чого робляться показники розкриття та про вінницькі ноу-хау полковник поліції розповів кореспондентові Укрінформу.

- Коли ви де-факто очолили Нацполіцію в області, ситуація у Вінниці була дуже непростою. Тоді пліткували, що ви людина - Гройсмана і призначені, щоб зберегти недоторканими «схеми» його команди. То як, зберегли?

- Відповім так: я - син для своїх батьків, батько для своїх дітей і чоловік для своєї дружини. Я не можу прислужувати тій чи іншій особі, бо роблю те, що повинен за законом, – це боротьба зі злочинністю.
До цього працював заступником керівника Головного слідчого управління МВС, і до Вінниці повернувся виключно у зв’язку з сімейними обставинами – у мене тут дружина, дві доньки, батьки. Ми майже рік жили окремо, це було дуже важко. Був призначений тут на посаду першого заступника начальника ГУ НП в області.
Після звільнення мого попередника не призначали іншого керівника, я виконував його обов’язки. І тільки в лютому 2017-го, через майже рік роботи у статусі в.о. з’явився наказ про моє призначення начальником.
- Ваш попередник Антон Шевцов пішов із посади з «подачі» активістів, які чи не вперше в історії країни домоглися звільнення з посади поліцейського керівника такого рангу. А вам вдалося знайти з ними контакт і завоювати довіру?
- І після повернення до Вінниці, і до роботи в Києві, ще коли я тут був першим заступником начальника міліції міста, коли починалися активні дії на Майдані, ми виходили до людей і спілкувалися з ними. Отоді зароджувалися наші відносини, а не після мого призначення на посаду в ГУ НП області. Я знаю багатьох активістів з 2013-го року, з багатьма разом були в зоні АТО. Особливо на початку, коли дуже багато активістів Вінниччини підтримували поліцію, Нацгвардію, добровольчі батальйони.
Ці люди мають свою позицію і намагаються її відстоювати, хочуть, щоб їх почули. Тому коли й востаннє вони виходили протестувати під ОДА і палили шини (вимагали від облради підтримати блокаду торгівлі з ОРДЛО, - авт.), ми шукали спільну мову. Нам це вдавалося, ми доносили їх позицію до керівництва області і держави.
Але якщо, звісно, це не провокатори чи злочинці, бо один із таких «активістів», що пікетував ОДА, вже заарештований. Він ніде не працює, але знайшов себе в тому, щоб принести шину і палити її перед адмінбудівлею. А потім пішов і обікрав храм.
Коли у натовпі з’являється хтось зацікавлений у дестабілізації і провокуванні насилля, активісти першими повідомляють про підозрілих.
А ще в нас є спільні проекти - активісти нас підштовхують до покращення роботи. Наприклад, ми підтримали проект ГО «Паросток» «Нова поліція + громада = безпека та розвиток Вінницького регіону», у рамках якого поліцейських навчають жестової мови, спілкуванню та толерантному поводженню з людьми, які мають інвалідність, та з іншими вразливими групами населення, які потребують підвищеної уваги та додаткового захисту своїх прав з боку поліції.
Налагодили й комунікацію дільничних з ОСББ - щодо питань безпеки – це проект «Сусідська варта». Він впроваджується МВС України за підтримки міжнародної організації IREX у рамках програми «Community police». Вінниця стала першим містом, де стартувала ця ініціатива стосовно впровадження належної комунікації між мешканцями та поліцією. Це коли дільничний інспектор не тільки реагує на «прояви» виключно «за дзвінком», а й ходить на збори членів ОСББ, чує, що один із жильців постійно п’є горілку і бешкетує, а інший весь час голосно вмикає музику. Це даватиме йому можливість працювати у превентивному режимі.
- Чи відповідає нинішнє законодавство умовам роботи і викликам, з якими стикаються поліцейські? Яких воно потребує змін?
- Насамперед треба негайно вносити зміни до так званого закону Савченко – щодо звільнення осіб, які вчинили особливо тяжкі злочини. Наша статистика дуже сумна: більше 70% із тих, хто вийшов на волю за цим законом, знову вчиняють умисні тяжкі злочини. Візьмімо хоча б минулорічний випадок у Ладижині, коли людина, яка вийшла на волю за цим законом, за добу вбила двох жінок.
По-друге, треба привести у відповідність до сьогодення КПК. Бо не може бути так, що норма закону виписана, але чомусь не спрацьовує. Я кажу про слідчих, які наразі мусять розслідувати усі заяви і повідомлення, що вносяться до ЄРДР. Хоча законом передбачено, що має бути створений орган дізнання, який розслідуватиме проступки – це злочини невеликої тяжкості. А слідчий має займатися тяжкими і особливо тяжкими. Дуже важко пояснити особовому складу, чому слідчий має одночасно до 300 проваджень. А його ж питають кожного дня: що ти зробив? Як свідчить досвід, слідчий не може допитувати за день більше 5 осіб, - це величезне психоемоційне навантаження. Як людина, яка працювала багато років у слідстві, кажу, що ситуацію треба змінювати негайно. Багато законопроектів Нацполіцією вже винесені у ВР, але вони поки що, на жаль, не розглядаються.
- Роботу очільника Нацполіції маркерного регіону земляки – прем’єр і президент - оцінюють дуже прискіпливо?
- Готовий посперечатися, що до мене хтось дуже прискіпливо ставиться, - персонально, чи до роботи ГУ НП як такого. Не думаю, що саме щодо поліцейських Вінниччини має бути особливе ставлення керівництва МВС чи перших осіб держави. Є області, де справді потрібна особлива увага і допомога, - як-от, прифронтові Луганщина і Донеччина. Робимо те, що повинні, і поліція Вінниччини має позитивну динаміку. Ми на п’ятому місці за всіма напрямками службової діяльності та розкриттям злочинів, а ще торік у серпні були на дванадцятому. Розкриття на кінець першого кварталу склало 34,8%, а торік же було 22%.
Минулий рік був важкий, бо місто тоді було відкритим. Злочинці ж теж читають пресу, дивляться телевізор. Знали, що атестують оперів і слідчих, що не всі патрульні виходять на дороги. Тому крали і грабували і вдень, і вночі, навіть коли господарі вдома. Було прийнято ряд управлінських рішень щодо виявлення квартирних злочинців, грабіжників, розбійників тощо. Торік у вересні провели у Вінниці та області низку відпрацювань і тільки за два місяці затримали 19 міжрегіональних груп!
Затримання були чи не через день, особливо гастролерів, які тут вчиняли квартирні крадіжки. Провели кілька таких операцій у Вінниці та області і змогли це зупинити. Особливу увагу звернули на спальні райони з багатоповерхівками, на мікрорайони приватної забудови.
Зараз злочинів, пов’язаних із привласненням майна, вже значно менше. Зростання – відсотків на 40% - маємо тільки по вбивствах, - це 15 з початку року. Але всі вони розкриті, а злочинців затримано.
Ми не зупинилися і проводимо такі відпрацювання й зараз. Буквально днями троє злочинців вчинили крадіжку в одній із квартир у Вінниці, то поліцейські затримали їх відразу на виході з квартири. 
- До речі, про відсотки: у соцмережі на сторінці одного з активістів було розміщено анонімний лист співробітника поліції Вінниччини. Він скаржився на складні умови роботи і те, що їх змушують «накручувати» показники. Зокрема, не приймати в людей заяви про злочини, а оформляти їх, як звернення громадян.
- Яких репресій, коли я найперший борюся з тими, хто укриває злочини?! У нас за такі речі багато керівників було покарано, а деяких навіть звільнено. Мною створена обліково-реєстраційна комісія, яка виявляє такі прояви, і комісії ці працюють у кожному районі.
Я уважно читав той пост: працівник скаржився, що його примушують працювати після 18.00, розкривати злочини. Пробачте, вам Кабмін дав зарплату - оперу, слідчому по 10 тисяч, працівнику превентивної діяльності – 8 тисяч. Ви присягнули служити народу України і розкривати злочини, наш графік ненормований! Хотів би я побачити, скільки він розкрив злочинів і що зробив на своїй посаді, окрім як надіслати анонімний лист?...
Якщо поліцейський заявляє, що йому важко працювати після шостої і розкривати злочини – хай іде на цивільну службу. Я, принаймні, з такими працювати точно не буду.
- Певно, той працівник не служив в АТО?
- У нас через АТО пройшли більше 2 тисяч працівників. Це не тільки батальйон «Вінниця», який уже третій рік там служить. Це дільничні, слідчі, опери, керівники, які відбували відрядження у зоні АТО. Дехто мав поранення. Один із наших колег загинув. Це дуже вплинуло на поліцейських, категорично змінило їх ставлення до служби. Бо коли бачиш, як там живуть люди, бачиш поранених військовослужбовців на межі життя і смерті, чуєш вибухи і постріли, - все це не пов’язане з роботою поліцейського, він із цим зіштовхується вперше. Я теж через це пройшов і погляд на багато речей у мене змінився.
Отакий зараз поліцейський, а не той, хто скаржиться, що йому треба додому після 18.00.
- Скільки з тих, хто служив у АТО, має статус УБД? Вони скористалися всіма належними пільгами, в тому числі – на безкоштовне отримання землі?
- Всі, хто брав участь у бойових діях, у тому числі я, мають такий статус. Наприклад, зведений загін, який я очолював, базувався поблизу Донецька, ми брали участь у різних операціях. І таких зведених загонів у нас було близько 80% від тих, хто побував в АТО. Щодо землі, ми клопочемо за наших хлопців і маємо підтримку голови ОДА і мера Вінниці. Багато хлопців уже отримали земельні ділянки. Зараз за підтримки депутатів облради будемо проектувати і, дуже сподіваюсь, що розпочнемо будівництво 260-квартирного будинку для поліцейських, насамперед – тих, хто був поранений в АТО і для родин наших загиблих колег. 
- А ви отримали землю?
- Так, у 2014 році, отримав 10 соток у Вінницькому районі. Поки що нічого там не робив.
- До речі, про підтримку місцевих рад. Місцева влада матеріально поліцію підтримує?
- У нас чудова співпраця. Наприклад, коли я торік запропонував Вінниці та області в усіх районах встановити камери відеоспостереження, ініціатива була підтримана: більше 200 камер уже встановлено в регіоні і 14 у Вінниці, - на в’їздах і виїздах із міст, на дорогах, які розгалужуються у кількох напрямах. На західному виїзді з Вінниці взагалі хочемо зробити пункт для патрульної поліції. Там буде комунікація всіх камер спостереження і в разі будь-якого правопорушення – кримінального, адміністративного – наряди зразу ж будуть виїжджати звідти. У разі введення плану «Перехоплення», якщо треба буде затримати злочинця, місто ефективніше перекриватиметься саме з пункту поліції. Упевнений, що це дасть гарний результат. Наприклад, групу квартирних крадіїв минулого року затримали саме завдяки своєчасному перекриттю міста Вінниці – затримали, коли вони втікали з міста.
- А є на чому злочинців наздоганяти?
- Поліції вистачає не всього, але провальної ситуації із забезпеченням транспортом немає. А облрада допомагає з тим, на що не вистачає коштів, - на форму та ремонт машин. Недостатньо забезпечені службовим транспортом дільничні в сільській місцевості. Але ті, хто обслуговує населенні пункти з найбільшим кілометражем, автомобілі вже отримали. Десь із 20 автомобілів торік ми видали дільничним, і робимо це потроху щомісяця. Цього року вже незабаром отримаємо від МВС автомобілі «Міцубіші Аутлендер» і вручимо їх групі реагування патрульної поліції. Загалом, відсотків на 90 маємо задовільний стан забезпечення, а де була ситуація критична – забрали автомобілі з обласного апарату і відправили їх на місця.
- Чи є якась особлива специфіка поліцейської роботи на Вінниччині?
- Насамперед, особливістю є те,що Вінниччина межує з двома державами і шістьма областями України. З Придністров’я до нас зазвичай ніхто не приїздить, а кордон з Молдовою зумовлює контрабанду. За минулий рік маємо дуже серйозні показники – вдалося зупинити деякі потоки. У Могилів-Подільському районі була припинена діяльність двох підпільних цехів з виготовлення фальсифікованої алкогольної продукції відомих світових брендів, проведено 25 результативних обшуків, внаслідок чого поліція вилучила 17 тонн готової алкогольної продукції, понад 600 л спирту, 2 тонни спиртової суміші та готового фальсифікату на суму майже 4 млн грн.
Транзитний статус зумовлює і наплив «гастролерів», але ми це ретельно відслідковуємо, спілкуємося з колегами з суміжних територій і в разі отримання інформації намагаємося негайно реагувати. Наприклад, шахраї, яких ми затримували нещодавно, під приводом працевлаштування водіїв-далекобійників видавали «дозволи» на право перевезення небезпечних вантажів, за що брали по 1500 грн з людини, були з Кривого Рогу. Обманули вінничан на 100 тисяч гривень. Зупинилися в нас – у нас були й затримані, хоча «гастролювали» по всій державі.
Утім, здебільшого в регіоні крадіжки й інші злочини вчиняють місцеві - на Вінниччині злочинець «домашній». Переконаний, що ми з ним впораємося.

- Якісь «вінницькі» новації у роботі поліції плануєте запровадити? 

- Хочу вже у травні місяці в ГУ НП впровадити цілодобову прозору варту з прийому громадян – люди матимуть змогу у будь-який зручний час звернутися зі скаргами та пропозиціями щодо роботи поліції. Відвідувачів хтось із керівництва ГУ НП і зараз приймає щодня, але у визначений час і тому не кожен може прийти саме у ці години. Але ж у людини може бути проблема, з якою вона не впоралася за місцем свого проживання, у віддаленому районі. При новому форматі їх прийматиме кваліфікований працівник поліції – слідчий, опер або працівник превентивної діяльності, який зможе оцінити заяву. Він перебуватиме на чергуванні в кімнаті прийому громадян з 8 ранку до 20.00, щодня, без вихідних, а як треба - то вийде туди й уночі. Тоді кожен вінничанин, що має питання до керівника ГУ НП, зможе прийти в зручний час, викласти заяву, і про неї буде поінформований негайно як керівник управління, так і заступники за відповідними напрямками. Я впевнений, що це буде дуже корисно для громадян.
Це буде пілотний проект, ми побачимо, як він працюватиме — принаймні, у тих районах, звідки надходить найбільше звернень.
Антоніна Мніх, ВІННИЦЯ
Фото Олександра Лапіна
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-