Загроза нових тютюнових та нікотинових виробів: захист дітей та молоді
Організатор: ГО «Життя».
До участі запрошені: Отто Стойка - кандидат медичних наук, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, експерт з контролю над тютюном; Антон Шкіряк - лікар нейрохірург-онколог, амбасадор антитютюнового руху України; Ірина Волошина - сімейна лікарка, докторка медичних наук, членкиня правління ГО «Академія сімейної медицини України»; Юрій Фломін - доктор медичних наук, заслужений лікар України, завідувач Інсультного центру МЦ «Універсальна клініка "Оберіг"»; Андрій Конторщиков - в.о. начальника відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Чому це важливо?
Тютюнова індустрія позиціонує нові тютюнові та нікотинові вироби як «менш шкідливі», що створює хибне уявлення про їхню безпечність і сприяє зростанню споживання цієї продукції, насамперед серед дітей та молоді.
Усі тютюнові та нікотинові вироби, які не мають статусу лікарських засобів, становлять ризик для здоров’я. Вони негативно впливають на роботу центральної нервової системи, спричиняють формування залежності та призводять до руйнівних наслідків для організму.
Спільнота лікарів у партнерстві з ГО «Життя» представить відкритий лист до Комітету з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України щодо необхідності захисту дітей та молоді від нових тютюнових та нікотинових виробів та неприпустимості втручання тютюнових компаній у формування політик контролю над тютюном.
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників медіа: olha.masna@center-life.org (Ольга Масна, медіакоординаторка ГО «Життя», 073 089 65 70)
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformPressCenter
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформу можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Підсумкові матеріали:
Лікарі закликали депутатів до рішучих дій на захист дітей і молоді від тютюну та нікотину
Спільнота лікарів у партнерстві з ГО «Життя» представила відкритий лист до Комітету з питань здоровʼя нації, медичної допомоги та медичного страхування Верховної Ради України щодо необхідності захисту дітей та молоді від нових тютюнових та нікотинових виробів, а також неприпустимості втручання тютюнових компаній у формування політик контролю над тютюном.
Лист представили на пресконференції в Укрінформі.
Автори звернення зазначають, що тютюнова індустрія позиціонує нові тютюнові та нікотинові вироби як «менш шкідливі», що створює хибне уявлення про їхню «безпечність» і сприяє зростанню споживання цієї продукції, насамперед серед дітей та молоді.
«Ми спостерігаємо появу великої кількості нових тютюнових та нікотинових виробів, які просувають з оманливими повідомленнями про меншу шкоду. Внаслідок цього зростає споживання тютюну та нікотину серед населення, особливо серед дітей та молоді. Окрім того, зростає таке явище як множинне споживання – люди вживають кілька виробів одночасно, що призводить до потрапляння неконтрольованих доз нікотину в організм», – сказав Отто Стойка, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, експерт з контролю над тютюном.
Лікарі застерігають, що всі тютюнові та нікотинові вироби, які не мають статусу лікарських засобів, становлять ризик для здоров’я. Вони негативно впливають на роботу центральної нервової системи, спричиняють формування залежності та призводять до руйнівних наслідків для організму.
«Як нейрохірург-онколог я добре знаю, що вживання тютюну та нікотину – один із найпотужніших чинників, які запускають хвороби, несумісні з повноцінним життям. Сьогодні тютюнова індустрія просуває нові нікотинові й так звані «менш шкідливі» вироби, але це лише зміна форми, а не суті. Усі вони містять токсичні речовини, впливають на судини, мозок та імунну систему, підвищують ризики онкологічних та серцево-судинних захворювань. Безпечного нікотину не існує – незалежно від технології, смаку чи дизайну», – наголосив Антон Шкіряк, лікар нейрохірург-онколог, амбасадор антитютюнового руху України.
Як зазначено у листі, в Україні щороку близько 100 тисяч українців помирають від хвороб, спричинених вживанням тютюну. На заміну їм індустрія шукає нових споживачів і націлюється на найбільш вразливі групи – дітей та молодь. Серед дітей віком 13-15 років вже 20% вживають електронні сигарети, 18% – тютюнові вироби, з них 7% – тютюнові вироби для нагрівання, 3% – нікотинові снюси. Для порівняння: серед дорослого населення вживання нікотинових снюсів становить 0,3%, ТВЕН – 3%, електронних сигарет – 5,3%.
«Нікотинові снюси необхідно забороняти превентивно, поки ринок не встиг сформуватися й не перетворився на масштабну епідемію, як це сталося з е-сигаретами. Це рішення не матиме жодних негативних економічних наслідків, адже продукт ще не зайняв частку ринку. Натомість ми отримаємо шанс зупинити хвилю залежності, захистити дітей і не допустити появи тисяч нових нікотинозалежних», – вважає Андрій Конторщиков, в.о. начальника відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.
Ініціатори звернення вважають, що для забезпечення ефективної та доказової політики у сфері охорони здоров’я необхідно гарантувати її повний захист від впливу та втручання тютюнової індустрії. Цей принцип закріплено у Законі №2899 та Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну.
«Як лікар я вболіваю за тривале здоров’я українців і переконана, що на медичній спільноті лежить велика відповідальність за здорове майбутнє нашої нації. Йдеться не лише про лікування, а й про донесення до пацієнтів важливої правдивої інформації – адже лікарі є для них авторитетом. Саме тому найбільше обурює, коли інші колеги починають співпрацювати з тютюновими компаніями та поширювати їхні неправдиві маніпулятивні меседжі. Це — зрада професійних і моральних принципів та підрив довіри до лікарів», — зазначила Ірина Волошина, сімейна лікарка, докторка медичних наук, членкиня правління ГО «Академія сімейної медицини України».
Автори звернення вважають, що держава має захищати своє населення від залежності, передчасних хвороб і смертності, а попередити в рази легше і дешевше, ніж лікувати. Лікарі вимагають рішень, які реально захищають людей, особливо дітей і молодь.
Відкритий лист до народних депутатів із закликом до рішучих дій на захист дітей та молоді від нікотинової залежності та захист політики охорони здоровʼя від втручання тютюнової індустрії підписали понад 70 лікарів, а також громадська організація «Академія сімейної медицини України».
Як повідомляв Укрінформ, член наглядової ради Національного українського молодіжного об’єднання Олег Слабоспицький заявив, що попри те, що виробники нікотинових та тютюнових снюсів позиціонують свою продукцію як виріб для дорослих, маркетинг та реклама цього продукту націлені насамперед на підліткову та молодіжну авдиторію.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк