Розподілена генерація у громадах: фокус на відновлювані джерела енергії

Розподілена генерація у громадах: фокус на відновлювані джерела енергії

Укрінформ
11 березня, 11:00 - круглий стіл на тему: «Розподілена генерація у громадах: фокус на ВДЕ».

Організатори: Асоціація малих міст України.

До участі запрошені: представники Асоціації малих міст України, GIZ Україна Global 100RE Ukraine, Біоенергетичної Асоціації України, Української вітроенергетичної асоціації, Асоціації сонячної енергетики України, команди підтримки відновлення та реформ при Міністерстві розвитку громад та територій, а також представники громад України.

Модератор: Юлія Усенко - експертка Асоціації малих міст України, голова ГО «Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку» (SDIA).

Питання до обговорення:

  • Найбільш затребувані види технологій
  • Вживане генеруюче обладнання для сонячних та вітрових станцій. Що переважає – доцільність чи ризики?
  • Перспективи розвитку технологій та супутніх послуг на українському ринку. Що для цього потрібно?
  • Особливості місцевого енергетичного планування
  • Баланс між дизель-генераторами, батарейками та іншими технологіями
  • Поєднання пріоритетів: декарбонізація та енергостійкість

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Бар'єром для розвитку розподіленої генерації у громадах є брак ресурсів - Асоціація малих міст України

Громади зацікавлені у розвитку розподіленої генерації для забезпечення потреб своєї інфраструктури, однак бар'єром для цього є брак фінансових ресурсів та людського капіталу на місцях.

Про це повідомила експертка Асоціації малих міст України Анжеліка Слободян під час круглого столу в Укрінформі.

Вона зазначила, що у межах проєкту з посилення енергетичної стійкості громад асоціація провела опитування у 87 громадах, 42 з яких уже мають досвід побудови власної генерації.

"Найбільше, що цікавило громади під час обговорень, та найбільший бар'єр, який вони виділяли, - це джерела фінансування проєктів. У громадах, що реалізовували проєкти розподіленої генерації, фінансування надходило переважно за рахунок грантів. Громади часто недооцінюють механізм ЕСКО", - сказала Слободян.

Водночас завдяки змінам до законодавства було усунено низку бар'єрів для впровадження ЕСКО. Тому, вважає експертка, громадам варто звернути більше уваги на цей механізм.

Слободян наголосила, що брак ресурсів стосується не лише фінансування, а й людського капіталу: на місцевому рівні не вистачає фахівців для реалізації проєктів та подальшої експлуатації станцій.

За результатами проведеного дослідження, пріоритетом для громад у розвитку розподіленої генерації є забезпечення потреб об'єктів критичної інфраструктури. Основні технології, яким надають перевагу, - це сонячна генерація, поєднання СЕС та систем накопичення енергії, когенерація, а також вітрові турбіни малої потужності.

"За результатами дослідження та виявлених бар'єрів ми плануємо адвокатувати зміни до законодавства, щоб зробити сприятливими умови для розвитку розподіленої генерації в Україні", - повідомила Слободян.

У межах проєкту планується також розробити пілотні техніко-економічні обґрунтування для розвитку розподіленої генерації у п'яти громадах.

Як повідомлялося, Укренерго планує провести конкурс на будівництво нових генеруючих потужностей.

Для сталого фінансування енергопроєктів у громадах потрібно підвищити податок на викиди вуглецю - експерт

Для забезпечення сталого фінансування проєктів зі скорочення витрат на енергоресурси у громадах необхідно збільшити податок на викиди вуглекислого газу до європейського рівня.

Таку думку висловив виконавчий директор Global 100% RЕ Ukraine Олексій Корчміт під час круглого столу в Укрінформі.

Він зазначив, що стимулювати громади скорочувати витрати на енергоресурси можуть два фактори: ринкові тарифи на тепло та газ, а також наявність фінансових інструментів, забезпечити які можна за рахунок "брудної" економіки.

"Підніміть податок на вуглекислий газ у 10 разів, зробіть надходження до Фонду декарбонізації 13 млрд грн замість 1,3 млрд грн, знизьте відсоткову ставку за кредитами - і надайте доступ усім громадам, інвесторам", - закликав Корчміт.

Він зазначив, що проблемою всіх українських програм із підтримки енергоефективності та декарбонізації є відсутність політичної волі продовжувати їх тривалий час.

"Потрібно "садити" це все на стале джерело фінансування. А таким джерелом є податок на вуглекислий газ. Тільки його потрібно підняти до європейського рівня і таким чином дати можливість для масштабної модернізації", - вважає експерт.

Він також звернув увагу на важливість розробки муніципальних енергетичних планів, програм розвитку енергоефективності громади.

Як повідомлялося, Держенергоефективності очікує, що у 2025 році АТ "Фонд декарбонізації" отримає 1,75 млрд грн надходжень від податку на викиди вуглецю.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-