Реабілітація військових в Україні: успіхи та виклики, пошук рішень

Реабілітація військових в Україні: успіхи та виклики, пошук рішень

Укрінформ
23 травня, 11:00 - круглий стіл на тему: «Успіхи та виклики реабілітації військових в Україні – пошук рішень».

Організатори: Медіацентр Україна – Укрінформ.

Учасники: Наталія Калмикова - заступниця міністра оборони України з питань соціального розвитку; Василь Стрілка - директор департаменту високотехнологічної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України; Ксенія Возніцина - директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів «Лісова поляна»; Валерія Павленко - журналістка Texty.org.ua, авторка циклу публікацій про успіхи та проблеми у реабілітації військових; Анастасія Пампуха - стратегічна радниця з розробки політик та юридичної підтримки ініціативи «Реабілітація травм війни»; Ігор Чернецький - голова ГО «Центр для учасників АТО та їхніх сімей «Бандерівський схрон»; Уляна Бах - директорка проєктів IREX.

Теми до обговорення:

  • Як організувати навчання фахівців з реабілітації військових і передачу напрацьованого досвіду? 
  • Як поширити передові методики на усі державні клініки, що займаються реабілітацією? 
  • Як держава може підтримувати волонтерські й приватні реабілітаційні центри?

Чому це цікаво?

Протягом 2023-2024 років аналітичне видання Texty.org.ua досліджувало десятки різних реабілітаційних центрів — як державних, так приватних і суто волонтерських. У ході дослідження було виявлено низку проблем.

Під час круглого столу журналісти Texty.org.ua, котрі досліджували цю тему, а також посадовці й представники громадськості обговорять пріоритети державної політики у сфері реабілітації військових на найближчі 5 років і розкажуть, яку роль у цьому процесі можуть відіграти приватні та волонтерські ініціативи.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Захід транслюватиметься на ютуб-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Реабілітаційні відділення створили у 198 кластерних і надкластерних медзакладах - МОЗ

В Україні створено реабілітаційні відділення у 198 кластерних і надкластерних медзакладах, також договори з НСЗУ на стаціонарну і реабілітаційну допомогу уклали 295 та 452 медзаклади відповідно.

Про це під час круглого столу в Медіацентрі "Україна - Укрінформ" на тему: "Успіхи та виклики реабілітації військових в Україні - пошук рішень" сказав директор департаменту високотехнологічної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я Василь Стрілка.

"Політика МОЗ полягає у тому, що у кожній кластерній і багатопрофільній надкластерній лікарні, це заклади, які приймають, наприклад, інсульт чи лікують травми, повинно бути створено реабілітаційне відділення. На сьогодні лікарень, де створено таке реабілітаційне відділення, 198, у 115 з них такі відділення вже функціонують. Тобто 58%, якщо ми кажемо про кластерні, надкластерні лікарні", - сказав Стрілка.

Водночас, за його словами, ще є заклади, які не входять в мережу кластерних і надкластерних, але теж мають реабілітаційні відділення. "І вся реабілітація оплачується через НСЗУ за стаціонарним і амбулаторним пакетами. Якщо ми кажемо про стаціонарний пакет, то зараз 295 закладів охорони здоровʼя мають із НСЗУ договір. На амбулаторний пакет 452 заклади", - зазначив він.

Як нагадав Стрілка, розвиток реабілітації в Україні триває лише кілька останніх років.

"Такі посади, як ерготерапевт, фізичний терапевт почали вводитися в охороні здоровʼя у 2016-2017 роках. Певний поштовх дало вторгнення у 2014 році, і повномасштабне вторгнення зараз каталізувало розвиток реабілітації. І те, що деякі країни проходять за десятки років, нам доводиться проходити зараз за короткий період часу", - зауважив Стрілка.

Водночас він наголосив на тому, що головну роль в реабілітації відіграють мультидисциплінарні команди.

"Реабілітують не стіни, реабілітують фахівці. Ми кажемо про затвердження єдиного алгоритму реабілітації: базова вимога - якщо пацієнт перебуває на стаціонарній реабілітації, він повинен отримувати 3 години реабілітації на день. Якщо цього немає, то про жодну доказову чи не доказову реабілітацію не йдеться. Якщо немає фахівців, які забезпечують три години (реабілітації - ред.), то немає бази. Тому ми оцінюємо пропускну спроможність системи загалом, рахуючи скільки у нас є фахівців у закладах, які законтрактовані на стаціонарний пакет, яку кількість годин реабілітації вони можуть забезпечити. І з цього рахуємо кількість пацієнтів, яким може буде надана реабілітаційна допомога на день. Наша система щодня може надати реабілітаційну допомогу більш ніж 9 тисячам пацієнтів", - розповів Стрілка.

З іншого боку, додав він, рівень фахівців може бути різним, враховуючи, що в сферу реабілітації прийшло багато нових спеціалістів, які не мають великого досвіду роботи. Відповідно, рівень, якість реабілітації у різних закладах може відрізнятися, але, за його словами, держава однаково сплачує кошти за реабілітаційним пакетом послуг.

"Тут питання до власників закладів охорони здоровʼя, до керівників лікарні - а що ви робите, щоб була хороша реабілітація?.. Наше завдання - зробити так, щоб власник закладу розумів, що це його відповідальність. МОЗ не може контролювати кожного фахівця", - сказав Стрілка.

Як додав він, зараз триває робота над тим, щоб впровадити в Україні відповідні шкали оцінки ефективності реабілітації. Водночас, за його словами, відгуки пацієнтів, їх звернення до керівників лікарень з приводу якості послуг також відіграють велику роль.

З боку МОЗ, як додав Стрілка, створено низку центрів досконалості в багатопрофільних лікарнях, на базі яких команди фахівців у сфері реабілітації можуть навчатися у своїх колег.

Як повідомлялося, мережа закладів охорони здоров’я поділена на надкластерні, кластерні та загальні лікарні.

Надкластерні – це лікарні, в яких є ресурси і технології для надання медичної допомоги у найбільш складних або рідкісних випадках захворювань; кластерні – багатопрофільні лікарні в межах госпітального округу, які мають забезпечити потребу населення в лікуванні найбільш поширених захворювання; загальні – багатопрофільні лікарні, які обслуговують населення територіальної громади або декількох громад. Вони забезпечують базові напрями лікування та у разі потреби спрямовують хворих до кластерних та надкластерних лікарень.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-