Стратегія державної політики щодо наркотиків: обговорення проєкту

Стратегія державної політики щодо наркотиків: обговорення проєкту

Укрінформ
28 вересня, 12:30 - круглий стіл на тему: «Стратегія наркополітики: що планує влада?».

Організатор: Громадська організація "Міст".

До участі запрошені: Ігор Кузін - заступник міністра охорони здоров'я; Анна Шемет - головна спеціалістка відділу з питань профілактики неінфекційних захворювань та обігу наркотичних засобів Міністерства охорони здоров’я України; Ірина Іванчук - начальниця відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності Центру громадського здоров'я; Ганна Довбах виконавча директорка Євразійської асоціації зменшення шкоди (EHRA), заступниця голови Віденської комісії НУО (Vienna NGO Committee - VNGOC); Михайло Резнік - юрист, громадське об'єднання DRUGPOLICY.UA; Віктор Досенко - професор Інституту фізіології ім. Богомольця НАН України, ГО «Вища медична школа», ГО «Міст»; Енн Фордхем - виконавча директорка Міжнародного консорціуму з наркополітики (IDPC), членкиня та ексголова Стратегічної дорадчої групи ООН з питань вживання наркотиків, ВІЛ, охорони здоров'я і прав людини; Олена Кучерук - секретар Комісії з наркополітики Східної та Центральної Європи і Центральної Азії (ECECACD); Олег Димарецький - представник БО «ВОЛНА»; Тетяна Циба - народна депутатка України; Оксана Дмитрієва - народна депутатка України; Дмитро Гурін - народний депутат України; Інна Совсун - народна депутатка України; Сергій Рудий - Національний проєктний офіцер Офісу УНЗ ООН в Україні.

Коротко. Учасники заходу зосередяться на перших результатах та подальших кроках громадського обговорення проєкту державної стратегії щодо наркотиків до 2030 року.

Довідково. 31 липня 2023 року Міністерство охорони здоров’я оприлюднило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Державної стратегії наркополітики на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2023 – 2025 роки». 

Напередодні низка громадських організацій оголосили про створення відкритого громадського об’єднання DRUGPOLICY.UA. Мета об’єднання – втілення наступних принципів при формуванні стратегії державної політики щодо наркотиків:

  • Необхідно спочатку ухвалити стратегію, а вже потім операційний план з її реалізації, одночасно це зробити неможливо.
  • Нову стратегію з наркополітики можна ухвалювати лише після аналізу стану реалізації попередньої.
  • Текст стратегії повинен містити чіткі індикатори успішності її виконання.
  • Стратегія повинна відповідати кваліфікаційним критеріям вступу України до Євросоюзу.
  • Документ не може ігнорувати реалії воєнного стану та повномасштабної війни з Рociєю.

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація, інформаційні та організаційні питання -  Христина Морозова: +38 093 314 14 88, p.m.kristina@gmail.com.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.

Підсумкові матеріали:

У Стратегії наркополітики основний фокус буде на переорієнтацію від кримінально-карних до профілактичних сервісів - Кузін

У Стратегії наркополітики, оприлюдненій МОЗ для громадського обговорення, основний фокус буде на переорієнтацію від кримінально-карних до профілактичних сервісів.

Про це під час круглого столу в Укрінформі щодо державної стратегії у сфері наркополітики сказав заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

"Основний фокус - це переорієнтація від кримінально-карного до адміністративно-виправних, медичних, психосоціальних та профілактичних сервісів. Це було відображено як у минулій, так і в поточній стратегії. В поточній все більше і більше значення якраз надається саме цьому блоку переорієнтації", - сказав Кузін.

Як нагадав заступник міністра, попередня стратегія у сфері наркополітики діяла у 2013- 2020 роках, нова стратегія має бути її продовженням.

Зараз, як зауважив Кузін, завершився етап громадського обговорення, за результатами якого МОЗ отримало багато коментарів та зауважень.

"Стосовно обсягу коментарів - зараз близько 200 аркушів коментарів до тексту стратегії, де є пояснення позиції, наведення кращих практик або доведення доказових практик. Це великий обсяг, і ми проводимо роботу, щоб оцінити ці позиції на предмет узгодженості та реалістичності", - сказав Кузін.

Він додав, що більшість коментарів стосувалися стратегічної цілі № 3 (ціль сталого розвитку "Міцне здоров'я і благополуччя" - ред.), яка говорить про підходи до декриміналізації вживання та зберігання наркотичних речовин, до зменшення шкоди від їх вживання, забезпечення медичної, психосоціальної допомоги.

Після опрацювання всіх зауважень та пропозицій, за словами заступника міністра, Стратегія буде винесена на засідання міжвідомчої групи.

Як додав Кузін, за допомогою міжнародних партнерів держава з початку повномасштабного вторгнення не скоротила допомогу наркозалежним людям, зокрема програми замісної підтримувальної терапії.

"Завдяки спільним зусиллям, партнерам, особливо PEPFAR (Надзвичайна ініціатива Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД), Глобальному фонду, вдалося не допустити скорочення програм замісної підтримувальної терапії. Це дійсно перемога. Тому що в умовах ковіду у нас були ризики, в умовах війни - це подвійні ризики. Замісна підтримувальна терапія продовжилася", - сказав Кузін.

Також, за його словами, продовжилося надання профілактичних послуг, що було важко в умовах повномасштабної війни як для соціальних працівників, так і для представників неурядових організацій. Так само була продовжена робота параюридичної служби.

Окрім того, як додав Кузін, у 2023 році вдалося запровадити інноваційний препарат замісної підтримувальної терапії пролонгованої дії, продовжилася робота над оновлення нормативної бази щодо клінічних протоколів стандартів і настанов.

"У нас уже готові документи - це клінічна настанова і стандарт з лікування розладів при вживанні психоактивних речовин, стимуляторів. Сподіваємося, це стане базовим документом для наших наркологічних служб, лікарів первинки, щоб ця допомога була стандартизована", - сказав Кузін.

Також, за його словами, впроваджений електронний рецепт на лікарські препарати з наркотичними речовинами, зокрема, для паліативних, онкологічних пацієнтів. Це дозволяє моніторити кількість виданих рецептів, призначених ліків та мати упевненість у законності виписаних рецептів.

Як зазначила виконавча директорка Євразійської асоціації зменшення шкоди (EHRA), заступниця голови Віденської комісії НУО (Vienna NGO Committee - VNGOC) Ганна Довбах, стратегія щодо наркополітики пов'язана не тільки з відповіддю на виклики, які існують у країнах, а й з тим, що країни, суспільства, які декриміналізують вживання та зберігання наркотиків, в яких є дотримання прав людини, більш здорові та економічно успішні.

"У державах, в яких з популістських переконань криміналізують вживання та зберігання наркотиків, за наркотичними статтями сидять не ті, хто продають, а ті, хто вживає. І війна з наркотиками фактично є війною з людьми, які їх вживають. Ми бачимо, що держави готові платити від 2 до 15 разів більше коштів на те, щоб тримати людину у в'язниці, ніж давати кошти на зменшення шкоди (від вживання наркотиків - ред.), соціальне забезпечення, підтримку", - сказала Довбах.

За її словами, в Україні ця тенденція поки що зберігається.

Проєкт розпорядження Кабінету міністрів "Про схвалення Державної стратегії наркополітики на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2023-2025 роки" був оприлюднений на сайті МОЗ наприкінці липня 2023 року. У Стратегії прописуються 4 цілі: популяризація здорового способу життя, зниження попиту на наркотичні засоби тощо; забезпечення доступності замісної підтримувальної терапії; своєчасні послуги з діагностики, профілактики, медичної та соціальної допомоги особам з наркозалежністю; протидія незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин тощо, своєчасне їх вилучення.

Відео: 

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-