П’ять років Закону про правовий статус осіб зниклих безвісти: чи є прогрес?

П’ять років Закону про правовий статус осіб зниклих безвісти: чи є прогрес?

Укрінформ
12 липня, 10:00 - круглий стіл на тему: «П’ять років Закону про правовий статус осіб зниклих безвісти: чи є прогрес?».

Організатори: Коаліція “Україна. П’ята ранку”, Центр прав людини ZMINA, Медійна ініціатива за права людини.

Спікери: Олег Котенко - Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; Олександр Кононенко - представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони; Олена Бєлячкова - координатор груп родин полонених, Медійна ініціатива за права людини; Світлана Штанько - дружина зниклого безвісти Штанька Сергія Анатолійовича, старшого сержанта 72 бригади; Метью Холлідей - директор Європейських програм МКЗБ; Наталія Охотнікова - радниця з прав людини Центру прав людини ZMINA; Олег Кужелєв - керівник Національного інформаційного бюро; Євгеній Ярошенко - аналітик ГО «КримSOS»; Олена Добича - керівник ГО "Полігон 56".

Модераторка: Альона Луньова - директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA.

Коротко. З кожним днем війни кількість зниклих безвісти українців лише зростає. П’ять років тому було прийнято закон, який мав би врегулювати питання, пов’язані із соціальною допомогою родинам таких людей, процедурою пошуку та ідентифікації тіл, а також зменшити паперову тяганину між різними інстанціями, залученими у процес. Тим не менш, за цей час мало що змінилося у реальності – Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин не працює належним чином, а родичі зниклих безвісти потерпають від невизначеності та бюрократичних процедур, часто так і не досягаючи результату у пошуку близьких людей.

Коаліція “Україна. П’ята ранку” ініціює публічну дискусію про те, які перешкоди заважають належній реалізації Закону про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, що і на яких рівнях треба зробити для вирішення існуючих проблем.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.

Акредитація триватиме до 16:00, 11 липня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

У реєстр зниклих безвісти внесено вже 24 тис. осіб – Котенко

У Єдиному реєстрі зниклих безвісти наразі зафіксовано більше 24 тисяч людей, про долю семи тисяч із них нічого невідомо.

Про це розповів уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олег Котенко під час круглого столу в Укрінформі.

«У реєстрі безвісти зниклих, який був відкритий на початку травня, ми наразі маємо внесених людей туди більше 24 тисяч. Певні зрушення є, тому що більше восьми тисяч ми вже таких людей знайшли, десь 60% з них – це живі люди, які були в полоні», - сказав він.

За його словами, також про близько вісьмох тисяч є інформація про їх місце перебування чи загибелі.

«Чому я вважаю, що 60-65 % людей, яких ми розшукуємо, це дійсно живі люди? Тому що в нас є плюс-мінус розуміння у яких колоніях, місцях утримання знаходиться яка кількість наших полонених, і ми знаємо цифру розшукуваних людей, яких хочемо повернути додому», - додав уповноважений.

Водночас Котенко підкреслив, що даних про місцезнаходження близько семи тисяч людей немає жодних.

Він нагадав, що пошук зниклих безвісти тривав із 2014 року.

«Після 2014 року (до початку повномасштабної війни – ред.) ми розшукували військових, ... на зараз становить 65 людей - військових, які зникли безвісти і з яких у 28 є співпадіння ДНК. Рідні з цим не погоджуються, тому маємо певну проблему з цим. І в нас є ще більше 300 людей, яких ми розшукуємо, безвісти зниклі, ми не знаємо їх місце перебування. Це що стосується людей, які зникли безвісти з 2014 року», - пояснив він.

Як повідомлялося, родини зниклих безвісти для отримання безоплатної юридичної консультації можуть звертатися за телефоном: (066) 053-11-39. Гаряча лінія працює з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 18:00.

Пошук особи, навіть визнаної судом загиблою, триває до знаходження тіла або співпадіння ДНК – представник омбудсмена

Людина, яка перебуває у пошуку і розшуку, не може вважатися загиблою, і навіть у разі наявності судового рішення про визнання загибелі пошук триває до знаходження тіла або співпадіння ДНК.

Про це зазначив представник уповноваженого Верховної Ради з прав людини Олександр Кононенко під час круглого столу, присвяченого п’ятій річниці ухвалення закону про правовий статус осіб зниклих безвісти.

«Зникла безвісти особа – це особа, яка має такий статус, це не загибла особа. Це особа, яка знаходиться у розшуку, пошуку. І навіть у законі чітко прописано: якщо особа визнана загиблою за рішенням суду, розшук цієї особи продовжується до тих пір, поки не буде або знайдено тіло, або буде співпадіння аналізу ДНК», - розповів він.

За словами представника омбудсмена, нині Міноборони і ТЦК також змінюють свої підходи й тому рідні почали отримувати сповіщення щодо зниклих безвісти, а не загиблих, як було раніше.

Як повідомлялося, родини зниклих безвісти для отримання безоплатної юридичної консультації можуть звертатися за телефоном: (066) 053-11-39. Гаряча лінія працює з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 18:00.

У травні в України запрацював Єдиний реєстр зниклих безвісти.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-