Презентація моніторингу правозахисників про судочинство у справах щодо війни

Презентація моніторингу правозахисників про судочинство у справах щодо війни

Укрінформ
11 липня, 12:00 відбудеться презентація проміжних висновків моніторингу правозахисників про проблеми судочинства у справах щодо війни.

Організатори: Медіацентр Україна — Укрінформ.

Спікери: Ольга Решетилова — координаторка Медійної ініціативи за права людини; Андрій Яковлєв — адвокат і експерт Медійної ініціативи за права людини; Тетяна Козак — журналістка видання “Ґрати”; Марина Бондаренко - суддя Дарницького районного суду (м. Київ); представники експертного середовища, медіа, судової системи України.

Чому це цікаво?

Медійна ініціатива за права людини проаналізувала розгляд кримінальних проваджень за кількома аспектами:

  • відкритість процесів і доступ моніторів та журналістів до відкритих судових засідань;
  • наявність ознак змагального судового процесу;
  • повнота й ефективність судового розгляду;
  • обґрунтованість судових рішень;
  • прозорість і зрозумілість виконання рішень. 

У результаті аналізу монітори МІПЛ виокремили низку проблем, на які варто звернути увагу судам, учасникам судових процесів, експертам та медіа. У аналітичному документі описаний та проаналізований ускладнений доступ до судових процесів, висвітлені проблеми перевантаження судів і формального розгляду справ, а також описана складність процедури in absentia та виконання вироків.  

Презентація відбудеться у форматі дискусії.

Довідково. Медійна ініціатива за права людини аналізує, висвітлює і привертає увагу до ключових процесів в українських судах і проблем досудового слідства щодо злочинів, вчинених в умовах збройної агресії Російської Федерації.

Упродовж 2022-го та початку 2023 року монітори МІПЛ відстежували й анонсували для журналістів понад 90 справ про воєнні злочини. Відвідали судові засідання у 20 з цих справ ― були присутні в залах засідань, фіксували докази, позиції сторін і рішення суддів.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Контакт для ЗМІ: l.illarionova@mipl.org.ua, +38 068 590 74 20

Для участі в дискусії просимо зареєструватисяФОРМА РЕЄСТРАЦІЇ

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

Правозахисники відзначили ускладнений доступ до багатьох судових засідань

У Медійній ініціативі за права людини (МІПЛ) закликають звернути увагу на ускладнений доступ до багатьох судових засідань в умовах воєнного стану та надзвичайну завантаженість судів.

По це сказала координаторка МІПЛ Ольга Решетилова під час презентація проміжних висновків моніторингу про проблеми судочинства в Медіацентрі Україна-Укрінформ.

"Ми зіткнулися з тим, що є ускладнений доступ до багатьох судових засідань. Воєнний стан дозволяє голові суду обмежувати доступ до суду, і це викликає величезні проблеми. Наприклад, ми з французькими журналістами їздили на Котелевський суд Полтавської області, і на превеликий жаль, з п'яти засідань не потрапили на жодне. Було рішення самого суду про недоступ журналістів, і не допомогло звернення ні до Ради суддів, ні до судової адміністрації", - сказала Решетилова.

Крім того, за її словами, є надзвичайна завантаженість судів з аномально швидкими розглядами справ. Вона зазначила, що серед усіх справ губляться справи по міжнародних злочинах, вчинених в умовах збройної агресії.

"Іноді ми бачимо, як суди поспішають приймати рішення. Можливо, під тиском громадськості. Можливо, тому що і правда хочеться пошвидше вирішити справу. Можливо, десь там морально вони вже прийняли рішення, і їм не потрібен тривалий розгляд. Ми не можемо судити про всіх, але ми зафіксували такий швидкий розгляд справ", - додала Решетилова.

Крім того, правозахисники зафіксували такі проблеми в судах, як формальний розгляд справ та змагальність.

Адвокат і експерт Медійної ініціативи за права людини Андрій Яковлєв зазначив, що відкритість судових процесів є дуже важливою, бо громадськість має розуміти, що справа йде прозоро.

"Існують не лише психологічні перешкоди для обмеження доступу публічності, а й ще технічні. Фізичні справи розкидані по Україні, і активні журналісти не можуть постійно змінювати місцезнаходження, тим більше під постійними обстрілами. Для цього є така сучасна можливість - відеозв'язок. Однак навіть сторонам важко брати участь у відеоконференціях... Насправді, у суду є законна можливість відмовити в проведенні відеозв'язку, а що стосується журналістів та інших слухачів, то для них і технічної можливості немає", - сказав Яковлєв.

Він додав, що треба відкрити можливість для вільних слухачів долучатися до судових процесів онлайн.

Як повідомлялось, Україна спільно з партнерами просуває створення спеціального трибуналу для притягнення до кримінальної відповідальності керівництва Російської Федерації за скоєння злочину агресії проти України.

Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ та окремі держави.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-