Повоєнне відродження України. Візія відділення економіки Національної академії наук України

Повоєнне відродження України. Візія відділення економіки Національної академії наук України

Укрінформ
26 грудня, 15.00 - пресконференція на тему: «Повоєнне відродження України. Візія відділення економіки Національної академії наук України».

Організатор: Відділення економіки Національної академії наук України.

Учасники: Валерій  Геєць - академік НАН України; Володимир Устименко - член-кореспондент НАН України; Михайло Хвесик - академік НААН України; Микола Кизим  - член-кореспондент НАН України.

Модератор: Елла Лібанова  - академік НАН України.

Коротко. Відділення економіки Національної академії наук України спробувало зробити  екскурс у майбутнє країни. Використано як власні напрацювання, так і результати різноманітних соціологічних опитувань, позиції багатьох українських і закордонних експертів.

Візія є спільною працею всіх наукових установ Відділення економіки: Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, Інституту економіки та прогнозування, Науково-дослідного центру індустріальних проблем розвитку, Інституту економіки природокористування та сталого розвитку, Інституту ринку і економіко-екологічних досліджень, Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього, Інституту економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова, Інституту економки промисловості, Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ обов’язкова: anna@ukrinform.com

Акредитація триватиме до 14:30 26 грудня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

2023-ого на Україну чекає катастрофічне падіння народжуваності - Лібанова

Наступний рік буде роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризики, що до 2030-го населення України скоротиться до 35 мільйонів.

Такий прогноз це під час презентації в Укрінформі на тему “Повоєнне відродження України. Візія відділення економіки Національної академії наук України” сказала директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи академік НАН України Елла Лібанова.

Втрати населення через війну та пов’язані з нею міграційні процеси науковиця оцінює як катастрофічні. “Я мрію, щоб до 2030 року нас було 35 мільйонів. На жаль, цього може й не бути. Тому що війна триває, ми втрачаємо людей через надмірну смертність. Це не тільки загиблі, а й ті, хто вмирає через стреси, перевантаження, неякісне харчування, недостатність медичної допомоги”, - сказала вона.

Також, за словами Лібанової, дається взнаки низький рівень народжуваності. “Ми ще повною мірою цього не відчуваємо. Але 2023 рік буде роком катастрофічного падіння цього показника. Скажімо, для того, щоб мати просте відновлення поколінь, треба, аби одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13 - 2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року — ще менше, але скорочення ще не буде катастрофічним за рахунок дітей, які народилися в першій половині року. Дай Боже, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8”, - наголосила демограф.

Ще однією, кількісно найбільш болісною, але не такою страшною проблемою вона вважає міграцію. Адже люди, котрі втекли від війни за кордон, живі і є надія, що вони повернуться. А перспектива повернення, передусім, залежатиме від тривалості бойових дій та від умов, що формуватимуться після війни. “Чим довше люди перебуватимуть за кордоном, тим більше вони адаптуються й намагатимуться залишитися там назавжди. Крім того, що довше триватиме гаряча фаза війни, то сильніше буде зруйновано нашу інфраструктуру - як виробничу, так і соціальну, передовсім житлову. Якщо у людей зруйноване житло і якщо в них немає роботи, їм не буде куди і для чого повертатися”, - пояснила Лібанова.

Як повідомляв Укрінформ, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, з 1994-го року кількість населення в Україні щорічно скорочувалася, і зараз в країні живе приблизно 34-35 мільйонів людей. При цьому масова депортація російськими загарбниками жителів тимчасово окупованих територій України може свідчити про намір москви змінити демографічний склад цих регіонів.

План Маршалла для України, поміж іншого, зупинить трудову міграцію - Лібанова

План Маршалла від міжнародних партнерів допоможе зупинити міграційні процеси, зберегти трудові ресурси і стабілізувати ринок праці в Україні.

Про це під час презентації в Укрінформі на тему “Повоєнне відродження України. Візія Відділення економіки Національної академії наук України” сказала директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, академік НАН України Елла Лібанова.

Дослідниця покладає багато надій на План Маршалла для України, його роль у формуванні умов післявоєнного життя. Успішне втілення плану передовсім означає створення нових робочих місць. Причому, вони створюватимуться переважно під контролем західних партнерів, які не дозволять платити за відповідну роботу негідну заробітну плату.

“Це означає, що будуть робочі місця з нормальною оплатою праці і з перспективами. Тому люди принаймні не поїдуть звідси. Головне - не стільки думати про повернення жінок, які зараз перебувають за кордоном, скільки про запобігання виїзду туди чоловіків після припинення дії воєнного стану. Ризик цього шалений. Родини возз’єднаються. Питання - де”, - вважає Лібанова.

Ще однією важливою складовою формування майбутнього ринку праці й системи трудових відносин вона назвала переїзд мільйонів наших співвітчизників на відносно безпечні території - передовсім у західні області України.

“А це проблема. Ці райони завжди були трудонадлишковими, там перманентно не вистачало робочих місць. Тепер туди приїхала шалена маса людей, котрим потрібна робота. 750 релокованих підприємств - це крапля в морі. До того ж, вони переїхали значною мірою зі своїм штатом. Принаймні основних працівників вони вивезли, і лише технічних, допоміжних беруть на місці. А люди, які довго залишаються без роботи, хоча й не помирають з голоду, втрачають звичку працювати”, - підсумувала академік.

Вона зауважила, що людину, яка не працює понад рік, треба буде наново вчити відносин у колективі, поведінки та елементарних навичок суспільних комунікацій.

"І що довше триватиме війна, тим довше зберігатимуться відповідні ризики", - підсумувала директорка Інституту демографії.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні через війну залишилися без роботи до 40% працездатного населення. Нині продовжують працювати й отримувати зарплатню в повному обсязі менше 23% жителів країни. Такі висновки містяться в пресрелізі кадрового порталу grc.ua. А за даними НБУ, джерело заробітків нині втратили принаймні 5-6 млн людей.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-