Презентація першого мистецького альбому художниці-шістдесятниці Любові Панченко

Презентація першого мистецького альбому художниці-шістдесятниці Любові Панченко

Укрінформ
15 вересня, 11:00 - презентація першого друкованого альбому мистецької спадщини художниці-шістдесятниці Любові Панченко «Любов Панченко: повернення».

Організатори: Український інститут національної пам’яті, Музей шістдесятництва та видавництво Олександра Савчука.

Учасники: Максим Ярмистий – перший заступник, в.о. голови Українського інституту національної пам’яті; Олена Лодзинська – упорядниця альбому, завідувачка Музею шістдесятництва; Олександр Савчук – видавець альбому; Любов Крупник – керівниця проєкту, упорядниця альбому, співробітниця Українського інституту національної пам’яті, модераторка; Василь Перевальський – автор передмови до альбому, академік Національної академії мистецтв України, народний художник України; Ольга Грабар – перекладачка альбому; Софія Розуменко – авторка проєкту «60-і. Втрачені скарби» про українських мисткинь Аллу Горську, Людмилу Семикіну, Любов Панченко, Галину Севрук та Галину Зубченко; Валентина Чорновіл – шістдесятниця.

Довідково. Альбом «Любов Панченко: повернення» – це перше та поки єдине видання творів художниці-шістдесятниці. Спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті, Музею шістдесятництва та видавництва Олександра Савчука покликаний повернути українській спільноті ім’я художниці, яка належала до когорти мисткинь-шістдесятниць, проте її творчість мало відома широкому загалу.

У творчому доробку Любові Панченко – ліричні акварелі, ліногравюри, фантазійні декоративні розписи та неповторні картини-колажі з пальтової тканини. Художниця створювала моделі одягу, зразки вишивок з елементами української автентики, а також графіку. Її творчість мала яскраво виражений український колорит, що в часи комуністичного застою вважалося проявом «буржуазного націоналізму» і, відповідно, гальмувалося, замовчувалося владою. На сьогодні більша частина творчого доробку художниці зберігається у Музеї шістдесятництва — філії Музею історії міста Києва.

Електронна версія альбому була створена ще до повномасштабного російського вторгнення. Її змогла переглянути 84-річна Любов Панченко у свій день народження 2 лютого 2022 року. Друковану версію планували видати до її 85-ліття. На жаль, після повномасштабного російського вторгнення мисткиня, яка мешкала в Бучі, стала однією з численних цивільних жертв російської агресії. Любові Панченко не стало 30 квітня 2022 року. Альбом виданий на кошти доброчинців, які підтримували художницю під час її перебування в київській лікарні після евакуації зі зруйнованого дому в Бучі.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: uinp.ua@gmail.com

Акредитація триватиме до 10:30 15 вересня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу:  https://www.youtube.com/c/UkrinformTV  

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали: 

У Києві презентували першу збірку творів художниці-шістдесятниці Панченко

Вийшла перша друкована збірка мистецьких творів "Любов Панченко: повернення".

Спільний проєкт Українського інституту національної пам'яті (УІНП), Музею шістдесятництва та видавництва Олександра Савчука презентували у пресцентрі Укрінформу.

"Творчість Любові Панченко, як і Марії Приймаченко, - це маркер, який може вирізняти українців. Після перемоги саме на основі таких маркерів формуватимуть суспільство", - зазначила співробітниця УІНП й модераторка Любов Крупник.

Під час заходу організатори повідомили, що надруковано 500 альбомів із різноманітними творами художниці - акварелями, аплікаціями, ліногравюрами. Водночас, як підкреслила завідувачка Музею шістдесятництва Олена Лодзинська, у збірці містяться й ескізи одягу, які виконала мисткиня, "сучасного для її доби, але завжди національно спрямованого". Фахівець зазначила, що за життя Панченко не була широко відомою - виставки творів не проводилися, роботи не друкувалися.

Видання вийшло двома мовами: переклад англійською виконала Ольга Грабар. Книга містить 5 розділів, це "Початок творчого шляху", "Акварелі", "Колажі", "Декоративні розписи", "Любов Панченко - вишивальниця та модельєр".

Також на сайті УІПН доступна електронна версія альбому, створеного до повномасштабного російського вторгнення і презентованого на 84 - річчя художниці, яка змогла переглянути його. Організатори зазначають, що друкованого видання Панченко не дочекалася - мисткиня померла 30 квітня 2022 року у київській лікарні № 5, куди її доправили волонтери після деокупації Бучі.

За словами першого заступника в.о. голови УІНП Максима Ярмистого, головним завданням проєкту було "повернути українському суспільству ім'я художниці, яка належала до когорти шістдесятниць". У зв'язку з цим, окрім видання альбому, планується назвати на її честь вулицю в Лісовій Бучі, де народилася Панченко.

Любов Панченко - художниця-шістдесятниця. Відома ескізами одягу, декоративним розписом, аплікаціями з тканини, графікою, живописними картинами. Схеми розроблених нею вишивок друкував головний жіночий журнал тодішньої України "Радянська жінка". Панченко також вишивала національні строї для хорів, збирала гроші для допомоги політв'язням, котрі відбували покарання "за антирадянську агітацію та пропаганду". За її участі в Києві відродилася традиція різдвяного колядування та вертепу.

Сьогодні роботи мисткині можна побачити у приватних колекціях її друзів, а також у фондах українського Музею шістдесятництва.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-