Презентація результатів опитування щодо вживання тютюну та електронних сигарет серед населення України

Презентація результатів опитування щодо вживання тютюну та електронних сигарет серед населення України

Укрінформ
28 червня, 10:00 -  презентація результатів опитування КМІС щодо вживання тютюну та електронних сигарет серед населення України та ставлення до антитютюнових заходів.

Організатор: ГО “Житття”.

Учасники: Лада Булах – народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування; Олексій  Даниленко –  в.о. генерального директора директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ; Юрій Сахно – головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби України; Вікторія Захожа – заступниця директора КМІС; Дмитро Купира – виконавчий директор ГО «Життя».

Коротко. Дослідники КМІС розкажуть про особливості проведення дослідження в умовах воєнного стану, а представники Уряду проінформують про забезпечення високого рівня захисту громадського здоровʼя українців.

Учасники заходу зазначають, що більшість українців підтримують заборону куріння тютюнових виробів для електричного нагрівання у визначених громадських місцях та розширення громадських приміщень вільних від диму (наприклад, робочі місця, офіси, приміщення підприємств, готелі).

Із 11 липня в Україні заборонять паління електронних сигарет у громадських місцях.

Додаткова інформація за тел.: 063 344 12 69, e-mail: dmytro.p@center-life.org (Дмитро Полонський, медіакоординатор ГО «Життя»).

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за півгодини до заходу.  

Акредитація представників ЗМІ: pressroomu@gmail.com 

Акредитація триватиме до 09::30 28 червня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV 

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Із 11 липня в Україні заборонять паління електронних сигарет у громадських місцях

В Україні з 11 липня вступають в дію норми закону №1978, якими забороняється паління електронних сигарет у громадських місцях, а також надається право місцевим органам влади визначати місця, вільні від куріння.

Про це під час пресконференції в Укрінформі сказала народний депутат, член Комітету ВР з питань здоров’я нації Лада Булах.

“Новітні норми цього закону за своєю черговістю входять в дію. Зупинюсь на трьох з них , які 11 липня вже будуть де-юре імплементовані в життя і людей, і юридичних осіб в Україні. Перша, найголовніша ціль даного закону - зменшення шкідливого впливу тютюну, заборона куріння в громадських місцях, вживання будь-яких видів нікотиновмісних продуктів для куріння, або тих, які горять, або тих, які нагріваються. Друга норма, яка входить в дію — це заборона куріння та ліквідація курилок. Це рудиметарна, архаїчна норма, коли кожного підприємця держава зобов’язувала мати таке місце, навіть якщо в його колективі ніхто не курить. Ми цю норму анулюємо, тому що немає безпечного куріння. Третя норма — право для сільских, селищних, міських рад створювати вільні від місця куріння на постійній основі”, - розповіла Булах.

Такими місцями, за ії словами, наприклад, може бути пішохідна вулиця, де проводять час багато людей, сквер чи місце біля лікарні тощо.

Народна депутатка наголосила, що таке розширення переліку громадських місць, згідно з опитуванням КМІС від травня 2022 року, підтримало 85,6% громадян, а заборону використання ТВЕНів у громадських місцях - 80,1%. Також 91% опитаних підтримали заборону продажу електронних пристроїв для куріння неповнолітнім. Це, за словами Булах, свідить про підтримку в суспільстві політики вільного від тютюнового диму простору.

Так, згідно з законом № 1978, забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, спортивних і фізкультурно-оздровчих споруд, у приміщеннях закладів харчування, культурного призначення, готелів та аналогічних засобів розміщеннях громадян, гуртожитках, приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності, органів державної влади та місцевого самоврядування.

Також заборона поширюється на приміщення аеропортів, дитячі майданчики, вокзали та станції, зупинки громадського транспорту, місця загального користування у житлових будинках, підземні переходи, ліфти, таксофони, у транспорті загального користування та таксі.

За куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, та місцях, які визначені рішеннями місцевих рад, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі 51-170 грн. У разі повторного порушення протягом року — 170-340 грн згідно зі ст. 175-1 КУпАП.

Також, у громадських місцях, вільних від куріння, має бути розміщений відповідний графічний знак з текстом щодо заборони куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів. Нерозміщення цієї інформації суб’єктами господарювання передбачає штраф у розмірі 1000 грн.

Також для закладів ресторанного харчування розміщення попільничко, кальяну чи куріння передбачено штраф 3000 грн, у разі повторного порушення — 15 тис грн, для інших суб’єктів господарювання — 1000 грн, у разі повторного порушення — 10 тис грн.

Як повідомив на пресконференції в.о. генерального директора директорату громадського здоров’я та профілактики захворюваності МОЗ Олексій Даниленко, наразі для реалізації цього закону створено робочу групу, яка напрацьовує низку змін до нормативно-правових актів.

Зокрема, як сказав Даниленко, буде затверджено тексти та ілюстрації комбінованих медичних попереджень про шкоду тютюнопаління на тютюнових виробах, наказ про затвердження переліку шкідливих для здоров’я людей речовин, які входять до складу тютюнових виробів, будуть змінені уніфіковані форми актів державного нагляду з контролю за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері попередження та зменшення тютюнопаління, також йде робота над порядком оприлюдення інформації про тютюнові вироби.

Головний спеціаліст відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Держпродспоживслужби Юрій Сахно наголосив, що попри те, що з лютого 2022 року заборонені позапланові перевірки суб’єктів господарюваня, громадяни можуть звернутися зі скаргою, на підставі цих звернень суб’єкт господарювання буде внесений до річного плану планових перевірок на дотримання вимог законодавства. Подати скаргу на суб’єкта господарювання, який порушує ці норми законодавства, можна на сайті Держпродспоживслужби.

Як повідомлялося, закон № 1978 про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну був ухвалений 16 грудня 2021 року.

Понад 80% українців підтримують антитютюнові заходи - опитування

Більшість дорослого населення України висловилася за обмеження використання тютюнових виробів у громадських місцях, активної реклами, а також продажу електронних сигарет неповнолітнім.

Про це на пресконференції в Укрінформі заявив виконавчий директор ГО «Життя» Дмитро Купира під час презентації дослідження Київського міжнародного інституту соціології щодо вживання тютюну та електронних сигарет.

«У нас є однозначне суспільне рішення про те, що Україна звільняється як від тютюнового диму, так від будь-яких інших тютюнових викидів і викидів електронних сигарет», - сказав директор ГО «Життя».

За його словами, більшість українців підтримує заходи щодо витіснення куріння з буденного життя. Зокрема, громадяни підтримують розширення переліку громадських місць, вільних від куріння, заборону на куріння сигарет для нагрівання та продаж сигарет, рідин та пристроїв нагрівання тютюну неповнолітнім.

«86% респондентів підтримують розширення переліку громадських місць, вільних від куріння. 80% опитаних українців заявили про те, що вони підтримують заборону використання сигарет для нагрівання у громадських місцях. 92% дорослих українців виступили проти того, аби продавати сигарети, рідини та пристрої для нагрівання тютюну неповнолітнім», - охарактеризував результати дослідження КМІС Купира.

Він додав, що дослідження також свідчить про позитивне ставлення українців до посилення норм антитютюнового законодавства.

Зокрема, 74 % громадян висловилися за збільшення податків на тютюнові вироби, електронні сигарети та тютюнові вироби електричного нагрівання, аби зменшити їх використання насамперед серед дітей і молоді.

«74% дорослих українців підтримали те, аби податки на тютюнову та нікотинову продукціюпродовжували збільшуватися, розуміючи, що це шкідлива для людей продукція, яка не має суспільної користі. Разом із цим звертаємо увагу, що 21% не підтримали такої позиції», - сказав він.

Також, зауважив активіст, 81% опитаних підтримали заборону реклами та розміщення тютюнових виробів на видноті у магазинах, кіосках, точках продажу, «розуміючи, що таким чином відбудеться ліквідація маркетингового впливу на споживачів».

Натомість, за словами директора ГО «Життя», порівняно з аналогічним дослідженням у 2020 році, зараз спостерігається зростання щоденного куріння серед усіх вікових і гендерних категорій.

«Серед жінок віком «18+» із 2020 року поширеність куріння зросла з 10,8% до 14,9%, а серед чоловічого населення – із 38% до 44,4%», - зазначив він.

Купира пов’язав цю динаміку з війною в Україні та відсутністю обмежень у промоції сигарет для нагрівання та електронних пристроїв для куріння.

«Є дві гіпотези, чому це відбулося. Перша гіпотеза полягає в тому, що внаслідок повномасштабних бойових дій є тенденція до того, що люди починають більше вживати тютюнових виробів. Друга теза, про яку ми, громадська організація «Життя», попереджали останні 5 років: тютюнова індустрія впродовж багатьох років агресивно поширювала електронні пристрої для куріння. сигарети для нагрівання, не маючи жодних обмежень щодо маркетингу. Це стало каталізатором того, що динаміка куріння із динаміки зниження відновилася до динаміки зростання», - розповів він.

Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології з 13 до 18 травня 2022 року, було опитано 2 тис. респондентів.

Як повідомляв Укрінформ, з 11 липня в Україні набувають чинності норми закону №1978-IX, якими забороняється паління електронних сигарет у громадських місцях, надається право місцевим органам влади визначати місця, вільні від куріння.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-