Презентація документальних фільмів про українських шістдесятників

Презентація документальних фільмів про українських шістдесятників

Укрінформ
12 січня, 12:00 - презентація документальних фільмів про шістдесятників Івана Дзюбу, Надію Світличну та Михайлину Коцюбинську до Дня українського політв’язня та 50-річчя хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою у 1972 році 

Організатор: Український інститут національної пам’яті.

Учасники: Володимир Тиліщак - заступник голови Українського інституту національної пам'яті; Вахтанг Кіпіані - засновник та головний редактор «Історичної правди», ведучий документального циклу; Любов Крупник - авторка ідеї, керівниця проєкту, співробітниця Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, доцент; Олена Лодзинська - завідувачка Музею шістдесятництва; Микола Горбаль - політв’язень, член Української Гельсінської групи; Йосип Зісельс - політв’язень, член Української Гельсінської групи, виконавчий співпрезидент ВААД України, виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України; Юрій Шаповал - доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса Національної академії наук; Олег Бажан - кандидат історичних наук, доцент, старший науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук.

Коротко. 12 січня виповнюється 50 років від хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою у 1972 році, які у самвидаві назвали «великим погромом». А з 1975 року з ініціативи В’ячеслава Чорновола дисиденти почали відзначати 12 січня як День українського політв’язня. До пам’ятної дати Український інститут національної пам’яті спільно з  «Історичною правдою» презентує продовження документального циклу про українських дисидентів-політв’язнів. Цього року цикл поповниться стрічками про  Івана Дзюбу, Надію Світличну та Михайлину Коцюбинську. Усі вони опинилися в епіцентрі репресій у 1972 році. Фільми розповідають про долі трьох людей з одного середовища київських шістдесятників, які після «великого погрому» мали різні життєві траєкторії. Під час презентації відбудеться показ стрічок.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

У зв’язку з карантинними обмеженнями кількість місць обмежена.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов’язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Відповідно до Постанови МОЗ №-18 від 19 жовтня 2021 року присутність на заході лише за наявності в усіх його учасників Covid-cертифікату або негативного ПЛР-тесту (строк дії 72 години) та обов`язкової наявності засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів) за дотримання соціальної дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

У Києві презентували документальні фільми про шістдесятників Дзюбу, Світличну та Коцюбинську

У Києві презентували документальні фільми про шістдесятників Івана Дзюбу, Надію Світличну та Михайлину Коцюбинську - продовження циклу про українських дисидентів - політв'язнів.

Презентацію провели в Укрінформі Український інститут національної пам’яті спільно з «Історичною правдою» до Дня українського політв’язня та 50-річчя хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою.

“Звичайно, в цих коротких фільмах ми не змогли показати всі етичні та інші вибори, які постали перед цими людьми в житті, але ми намагаємося подати інформацію візуально. Бо зараз є час не тих, хто читає, а тих, хто дивиться. Відповідно, ми вкладаємо у відеоконтент інформацію про людей, які жили й боролися”, - сказав ведучий документального циклу, засновник і головний редактор «Історичної правди» Вахтанг Кіпіані.

До роботи над проєктом долучився і Музей шістдесятництва. “Для кожного з цих фільмів нам було що підказати й надати матеріали, які буквально заграли у відеоматеріалі. Аматорські чорно-білі знімки завдяки технологіям "оживають" у фільмах, і це ніби вириває цих людей з пітьми історії до нашого сьогодення. Це чудова художня знахідка”, - вважає завідувачка музею Олена Лодзинська.

Цю думку підтримав і доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса Національної академії наук Юрій Шаповал.

“Історичні знання без візуалізації в нашу епоху — нічого. Якщо ми не можемо бачити тих людей, події, ситуації, обставини й місця цих подій, то всі історичні знання з Академії наук є, по суті, мертві. Ідея цих фільмів та її втілення є абсолютно блискучими”, - переконаний він.

Заступник голови Українського інституту національної пам'яті Володимир Тиліщак зауважив, що і сьогодні українських громадян ув’язнює той же окупаційний режим.

“Цей день (День українских політв'язнів - ред.) є не лише приводом нагадати про минуле, на жаль, він не втрачає прикрої актуальності. Адже сьогодні близько 130 українців, кримських татар - громадян України є політв’язнями того ж окупаційного режиму. Пам’ятаючи історію, ми не повинні забувати, що ціна окупації й несвободи - це завжди тюрми, табори, ув’язнення”, - наголосив він.

Фільми про українських дисидентів-політв’язнів можна подивитись на сайті Українського інституту національної пам’яті. Про своїх побратимів-шістдесятників у документальному циклі згадують колишні політв’язні Микола Горбаль та Йосип Зісельс, а їхню роль в історії України оцінюють провідні історики.

12 січня виповнюється 50 років від хвилі масових арештів українських дисидентів радянською владою у 1972 році, які у самвидаві назвали «великим погромом». З 1975 року з ініціативи В’ячеслава Чорновола дисиденти почали відзначати 12 січня як День українського політв’язня. 

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-