Перемоги, виклики та можливості в забезпеченні доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС

Перемоги, виклики та можливості в забезпеченні доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС

Укрінформ
7 грудня, 10:00 - публічне обговорення на тему: «Перемоги, виклики та можливості в забезпеченні доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС»

Організатор: Шведсько-український проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні».

Учасники: Лариса Білозір - народний депутат України, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур; Олеся Цибулько - директорка Директорату Міністерства цифрової трансформації України; представник Міністерства юстиції України; Наталія Шамрай - голова асоціації ЦНАП; Вікторія Линник - заступниця керівниці ЦНАП міста Кременчуг; Олена Ференс - директорка Департаменту Міністерства юстиції України;Василь Сегін - полісі координатор шведсько-українського проєкту PROSTO, модератор.

Коротко. З моменту набуття чинності Законом України 1427-IX спрощується доступ громадянам  до отримання адміністративних послуг — державної реєстрації народження, шлюбу, смерті в умовах укрупнення територіальних громад. Проблема була пов’язана з відсутністю повноважень у сфері РАЦС у колишніх міст обласного значення. Відтоді як такі повноваження було отримано, в Україні вже з’явився перший обласний центр, що самостійно надав першу послугу РАЦС, мова йде про місто Луцьк. Це означає, що мешканці Луцька зможуть отримати окремі послуги РАЦС за один візит у ЦНАП, а також отримувати послуги за прикладом життєвих ситуацій.

Шведсько-український проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» ініціює публічне обговорення рекомендацій та механізмів упровадження швидких послуг РАЦС для жителів усіх територіальних громад.

Довідково. Шведсько-український проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» працює на місцевому та національному рівнях, щоб покращити надання послуг населенню. www.prosto.in.ua

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

У зв’язку з карантинними обмеженнями кількість місць обмежена.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

При вході в Укрінформ обов’язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Відповідно до Постанови МОЗ №-18 від 19 жовтня 2021 року присутність на заході лише за наявності в усіх його учасників Covid-cертифікату або негативного ПЛР-тесту (строк дії 72 години) та обов`язкової наявності засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів) за дотримання соціальної дистанції 1,5 м.

Підсумкові матеріали:

Мін’юсту слід прискорити ухвалення підзаконних актів щодо доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС - експерти

Експерти закликають Міністерство юстиції прискорити прийняття підзаконних актів на виконання Закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права громадян на доступ до державної реєстрації актів цивільного стану у зв’язку з укрупненням територіальних громад" (1427-IX), аби зробити якісним процес надання цих послуг.

На цьому наголосила народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Лариса Білозір під час публічного обговорення на тему: "Перемоги, виклики та можливості в забезпеченні доступу громадян до якісних послуг ДРАЦС", організованого в Укрінформі Шведсько-українським проєктом PROSTO "Підтримка доступності послуг в Україні".

“Мені здається, тут потрібна воля Мін'юсту, щоб все ж таки, згідно з законом підготувати підзаконні акти”, - сказала Білозір.

За її словами, попри те, що закон 1427-IX набув чинності, є певні проблеми, пов’язані з відсутністю повноважень у сфері РАЦС у колишніх міст обласного значення.

“Децентралізація цих послуг має бути реальною. Тому давайте не будемо створювати додаткові перепони, а будемо сприяти органам місцевого самоврядування та дотримуватися закону... Дійсно, нарікань дуже багато. І мені здається, тут вже навіть не питання колишніх міст обласного значення, а того, що старостинські округи мають зараз величезні проблеми, ускладнюється їх робота, не надається їм доступ до реєстрів. Думаю, нам треба разом попрацювати”, - сказала парламентарій.

Зі свого боку директор Департаменту приватного права Міністерства юстиції Олена Ференс запевнила, що Мін'юст бачить ці проблеми та працює над їх усуненням. “В цілому, що стосується надання послуг у сфері реєстрації актів цивільного стану, це є одним з пріоритетів роботи Міністерства юстиції. На сьогодні здійснюються заходи щодо розробки нової редакції закону про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян, в якому розглядаються такі питання, як децентралізація, цифровізація, покращення надання цієї послуги, удосконалення відповідних процедур, що стосуються реєстрації, так і питання скорочення відповідних строків надання послуг”, - сказала вона.

Ференс додала, що проводяться зустрічі із зацікавленими сторонами, а висловлені на них пропозиції враховуються.

Як наголосила директор директорату Міністерства цифрової трансформації Олеся Цибулько, анонімне опитування серед органів місцевого самоврядування засвідчило, що наявні проблеми можна розділити на три напрямки: доступ до реєстрів, взаємодія ЦНАП, ДРАЦ та Мін’юсту, а також проблеми органів місцевого самоврядування, пов'язані із нестачею коштів, неможливістю облаштувати умови відповідно до вимог Мін'юсту.

“Ми всі ці проблеми передамо Мін'юсту, тому що вони завжди із нами працюють в цьому напрямку”, - запевнила вона.

Загалом експерти пояснюють наявність проблем наявністю низки операційних проблем, які має вирішити Мін'юст. Зокрема, треба сунути вимоги, які ставить територіальним громадам ДП «НАІС» щодо реєстрації виконкомів або ж ЦНАП юридичними особами для надання їм доступу до реєстру РАЦС. Необхідно надати територіальним громадам доступ до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в режимі перегляду для здійснення перевірок відомостей, необхідних для проведення державної реєстрації.

Відомству радять посприяти наділенню повноваженнями РАЦС старост, а також врахувати потреби органів місцевого самоврядування у доступах до реєстрів РАЦС, щоб один адміністратор міг і приймати документи на послуги РАЦС, і безпосередньо надавати послуги РАЦС, адже така можливість передбачена в Законі «Про адміністративні послуги».

“Ми бачимо, що треба вносити ці зміни”, - заявила голова асоціації ЦНАП Наталія Шамрай, зазначивши, що без цього ситуацію навряд чи вдасться врегулювати.

Полісі-координатор проєкту PROSTO Василь Сегін нагадав, що першим обласним центром в Україні, який самостійно надав першу послугу РАЦС, став Луцьк. Це означає, що мешканці міста можуть отримати окремі послуги РАЦС за один візит у ЦНАП, а також отримувати послуги за прикладом життєвих ситуацій.

Водночас керівниця ЦНАП міста Луцька Леся Карп'як звернула увагу на те, що попри пряму норму закону щодо права органів місцевого самоврядування на отримання повноважень у сфері РАЦС, на практиці процедура є дуже складною. “Хочу сказати, що цей шлях нелегко ми проходили... І водночас буду звертатися, щоб ми спільно доопрацювали певний напрямок, адже у ході певних реєстраційних дій, які ми вчиняли, ми стикнулися з такими проблемами, що треба вносити ще певні зміни у нормативні акти”, - сказала вона.

Шведсько-український проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» ініціює публічне обговорення рекомендацій та механізмів упровадження швидких послуг РАЦС для жителів усіх територіальних громад.

Цей проєкт працює на місцевому та національному рівнях, щоб поліпшити надання послуг населенню.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-