Як Україна і світ вшановують  пам'ять жертв Голодомору

Як Україна і світ вшановують пам'ять жертв Голодомору

Укрінформ
13 листопада 13:00 - Як Україна і світ відзначають 85-ті роковини Голодомору

Організатор: Український інститут національної пам'яті.

Учасники:  Володимир В'ятрович - голова Українського інституту національної пам'яті; Микола Княжицький - народний депутат, голова Комітету з питань культури і духовності;  Артем Біденко -  державний секретар Міністерства інформаційної політики України;  Сергій Касянчук -  директор представництва Світового конресу українців; Лариса Дір - начальник управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС.

Коротко.  З 1 вересня 2018 року по всьому світу стартувала кампанія, яка має на меті поширення інформації про трагедію українського народу та визнання  світовою спільнотою Голодомору актом геноциду.

Учасники прес-конференції розкажуть про  події в рамках міжнародної акції «Запали свічку пам'яті», гасла та візуальні матеріали цьогорічної інформаційної кампанії, Міжнародний форум «Україна пам'ятає, світ визнає», меморіальне засідання Верховної ради України та інші заходи, що відбуватимуться в Україні та світі до вшанування 85-тих роковин  Голодомору.

Довідково. Цього року День пам'яті жертв Голодомору (1932-1933 років) припадає на 24 листопада. Офіційні державні заходи відбудуться о 14:30 біля Національного музею «Меморіал жертв Голодомору». О 16:00 після загальнонаціональної хвилини мовчання розпочнеться Всеукраїнська акція «Запали свічку пам'яті».

Підсумкові матеріали:

До акції "Запали свічку пам'яті" вже долучилося 70 країн

До акції "Запали свічку пам'яті" на честь 85-их роковин Голодомору вже долучилося 70 країн, а загалом акція пройде у 85 країнах на всіх континентах.

Про це розповів директор представництва Світового конгресу українців Сергій Касянчук на прес-конференції в Укрінформі.

"Цього року Світовий конгрес українців спільно з МЗС України, Українським інститутом національної памяті та Меморіалом жертв Голодомору висунули інціативу провести акцію "Запали свічку памяті". Вона розпочалася 1 вересня і проходить щоденно, 85 днів, до 24 листопада, до дня національного відзначення 85-их роковин Голодомору. Запалення свічки проходить у різних містах в інших країнах, на різних контитентах. Саме цим ми підкреслюємо: це - єднання українців по цілому світу, поширення інформації по цілому світу. ... На сьогодні ця акція пройшла у 70 країнах світу", - сказав Касянчук.

За словами начальника управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва МЗС Лариси Дір, Міністерство закордонних справ також веде активну роботу з поширення у світі інформації про Голодомор та визнання його геноцидом. Зокрема, зовнішньополітичне відомство поширило серед демократичних держав Звернення Верховної Ради України щодо визнання Голодомору 1932-33 років актом геноциду українського народу. Окрім цього, МЗС готує видання збірника документів щодо визнання Голодомору геноцидом  українського народу іншими державами.

"У цій книжці буде представлено документи іноземних держав, ухвалені на національному та регіональному рівнях, щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу та вшанування пам'яті жертв Голодомору, документи, ухвалені у рамках міжнародних організацій. Цей збірник буде представлено під час спеціального слухання у Верховній Раді", - сказала Дір.

Вона також зазначила, що з ініціативи Української греко-католицької церкви Кабінет міністрів підготував проект указу Президента про надання Україною гуманітарної допомоги Демократичній Республіці Конго, Єменській Республіці та Республіці Судан - країнам, які нині потерпають від голоду.

"Минулого тижня Кабінет міністрів схвалив цей проект та його подано на розгляд Президенту України. Сподіваюся, що проект буде прийнято і Кабімн опрацює алгоритм доставки цієї допомоги", - сказала Дір.

Окрім цього, за її словами, українське представництво в ООН розробило Декларацію з ушанування жертв Голодомору. З 7 листопада ця декаларація поширена для підписання країнами-членами ООН.

"Сподіваюся, що до 9 грудня цю декларацію підпише найбільша кількість держав, що буде символічним, тому що саме 9 грудня 2018 року виповнюється 70-та річниця Конвенції з попередження та покарання геноциду як злочину", - сказал Дір.

Наразі 16 країн визнали Голодомор геноцидом.

Як відомо, в Україні тривають меморіальні заходи з нагоди 85-их роковин Голодомору 1932-33 років. Традиційно в четверту суботу листопада, яка припадає в цьому році на 24 листопада, пройде Всеукраїнська акція "Запали свічку пам'яті". Також по всій країні пройдуть заходи з ушанування пам'яті жертв Голодомору, міжнародний форум за участю керівництва України та глав інших держав, парламентські слухання щодо 85-тих роковин Голодомору 1932-33 років.

Пам'ять про Голодомор стала важливим елементом національної ідентичності - В'ятрович

Пам'ять про Голодомор єднає українців у всьому світі і стала вже невід'ємним елементом національної ідентичності.  Цьогоріч гасло, під яким проходитимуть меморіальні заходи щодо вшанування пам'яті жертв Голодомору - "Ми пам'ятаємо! Ми сильні!"

Про це голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович розповів на прес-конференції в Укрінформі. 

"Ключове гасло (меморіальних заходів - ред.), яке ми використовуємо цьогоріч, звучить «Ми пам'ятаємо! Ми сильні!». Чому саме таке гасло? Пам'ять про Голодомор - це пам'ять, яка єднає українців, які живуть і в нашій державі і за межами країни. Вона стала важливим елементом національної ідентичності,  і, як показують соціологічні дослідження, понад 80% українців визнають Голодомор геноцидом. Відповідно це питання стало одним із тих, яке демонструє чи не найбільший консенсус серед українців щодо інтерпретації тих чи інших подій українського минулого. Але разом з тим пам'ять про Голодомор для нас важлива, і як застереження щодо того, що може статися з народом, який не зумів відстояти свобод", - сказав В'ятрович.

Він наголосив, що пам'ять про жахливі події 30-х років також свідчить про готовність українців захищати свою незалежність, у тому числі зі зброєю в руках. Тому один із візуальних образів цьогорічної інформаційної кампанії - український солдат на тлі Меморіалу пам'яті жертв Голодомору та свіча-куля. Інформаційні матеріали про меморіальні заходи щодо 85 роковин Голодомору в Україні як соціальна реклама за підтримки Мністерства інформаційної політики поширюються по всій країні. 

Також, за словами В'ятровича, з 1 вересня триває Міжнародна акція "Запали свічку пам'яті", яка протягом 85 днів пройде у 85 країнах світу. А з 12 по 23 листопада в Києві щодня проходитиме перформанс "Ті, що блукають" від Національного музею "Меморіал жертв Голодомору". Так, на маршрутах громадського транспорту в Києві - автобуса №24 та тролейбуса №38, на відрізку зупинок "Площа Слави - Парк Слави - Церква Спаса на Берестові" пройде інформаційно-театралізована кампанія, учасники якої в одязі тих часів нагадуватимуть киянам про жахливі події голоду 30-х, штучно влаштованому радянською владою.

З 4 листопада пам'ятні  концерти-реквієми "Праведная душе" проходять у Харкові, Чернігові, Чернівцях, Борисполі. Також у столичній галереї Лавра з 20 листопада по 10 грудня  можна відвідати інтерактивну виставку "Гарет Джонс. Щоденник", присвячену британському журналісту Гарету Джонсу, який одним із перших написав правду про Голодомор в Україні. Крім цього, відбудеться низка наукових конференцій і круглих столів, присвячених питанню дослідження Голодомору, та Міжнародний форум "Україна пам'ятає. Світ визнає", який пройде в Києві в Мистецькому арсеналі, Українському домі та Національній опері з 22 по 24 листопада. У форумі візьмуть участь науковці, як українські, так  і зарубіжні, керівництво держави, глави інших держав.

24 листопада з 14:30 по 16 годину в Києві та по містах України відбудеться загальнонаціональна хвилина мовчання і Всеукраїнська акція "Запали свічку пам'яті". Також одночасно в 6 містах - Києві, Львові, Полтаві,  Харкові, Чернівцях та Миколаєві - пройде акція Української академії лідерства "Непораховані з 1932 року". В Харкові 24 листопада відбудеться відкриття музею жертв Голодомору та презентація другого тому Національної книги пам'яті жертв Голодомору по Харківській області. В усіх обласних центрах України в цей день також пройде виставка "Україна 1932-1933 років. Геноцид голодом".

Меморіальні заходи продовжаться і після 24 листопада. 25 листопада у Києві в НАУКМА пройде Всеукраїнська культурологічна акція "Правда жива", 16 грудня у Дніпрі, в Дніпровському академічному українському музично-драматичному театрі ім Шевченка пройде вистава "Українські катастрофи XX століття".

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-