Дельфінарії: рай для власників, пекло для тварин

Дельфінарії: рай для власників, пекло для тварин

1741
Ukrinform
30 березня 11.00 - Дельфінарії: «рай» для власників, «пекло» для тварин

Організатор: Міжнародна благодійна організація «Екологія - Право - Людина».

Учасники: Василь Полуйко - заступник міністра екології та природних ресурсів України; Катерина Полянська - еколог МБО «Екологія-Право-Людина»; Наталія Куць - аналітик, юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»; Олексій Василюк - еколог МБО «Екологія-Право-Людина» .

Коротко. Захід відбудеться у форматі дискусії  щодо утримання дельфінів у неволі та можливостей створення для них реабілітаційного центру. Чи можливо це в Україні? Чи можна відібрати дельфінів у дельфінаріїв? Чи готова Україна закрити всі дельфінарії? Ці питання і стануть предметом обговорення.  

Дельфінарії використовують дельфінів у комерційних цілях, що заборонено законом. Крім того, жоден дельфінарій в Україні не може забезпечити належні умови утримання морських ссавців, задовольнити їхні фізіологічні потреби щодо простору, вільного пересування, спілкування з іншими особинами свого виду. Тривалість життя дельфінів у неволі у 3-5 разів менша порівняно із тими, що проживають на волі. Їхнє утримання в неволі жодним чином не сприяє відтворенню цього червонокнижного виду тварин.

Утримання дельфінів у дельфінаріях - виду ссавців, що знаходиться під суворою охороною і яких заборонено виловлювати, - є жорстоким поводженням із тваринами та порушенням норм національного та міжнародного права.

Місце існування дельфінів - морські екосистеми. У світі поширюється практика реабілітації дельфінів із неволі та адаптації до життя в дикій природі. Дельфіни знову можуть жити в морі. Для повернення поневолених тварин у природне середовище існування доцільним є створення центру реабілітації дельфінів, вилучених із місць незаконного утримання, з подальшим поверненням до природного середовища з дотриманням усіх належних вимог біологічної безпеки і рекомендацій до випуску китоподібних у природу.

Довідково. В Україні діє 19 дельфінаріїв, в яких утримується близько 80 дельфінів, а також білухи, морські котики, моржі та морські леви. Дельфінарії функціонують в Одесі, Харкові, Трускавці, Бердянську, Кирилівці, Генічеську, Коблево, Скадовську. На території Автономної Республіки Крим дельфінарії розташовані в Севастополі (2), Євпаторії (2), Партеніті, Лівадії, Алушті, Феодосії, Коктебелі, Карадазі та в Атлешу.

Підсумкові матеріали:

Екологи вимагають заборонити в Україні дельфінарії

Екологи вимагають заборонити в Україні діяльність дельфінаріїв та утримання в неволі морських ссавців, зокрема дельфінів, китів-білуг, морських котиків і моржів.

Про це заявила еколог міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська під час прес-конференції в Укрінформі.

«В Україні на сьогодні функціонує близько 19-ти дельфінаріїв, у яких утримується близько 80-ти морських ссавців - це не лише дельфіни, а кити-білуги та ластоногі (морські котики, морські леви та моржі). Жоден дельфінарій не може забезпечити належних умов їх утримання, адже там обмежене середовище, порушені соціальні групи тварин (дельфіни у природі живуть сім'ями), також ссавці позбавлені своїх природних інстинктів, змушені жити в хлорованій воді та перебувати в постійній близькості до людини, що є неприродним для них. Тому настав час заборонити діяльність дельфінаріїв в Україні і, взагалі, заборонити використання морських ссавців у неволі», - зазначила Полянська.

За її словами, Україна стане не першою державою у світі, яка підтримує таку практику. Відповідні заборони вже діють у Великобританії, частині Сполучених Штатів Америки, Бразилії, у Коста-Риці, Канаді, Австралії, Франції, Німеччині та Швейцарії.

«Однією з останніх країн заборонила використання дельфінів у дельфінаріях Індія», - уточнила еколог.

Окрім того, Полянська зауважила, що в Україні необхідно запровадити систему ідентифікації дельфінів, яких утримують, а також заборонити імпорт та експорт цих тварин.

«Одна частина дельфінів, які утримуються в українських дельфінаріях, виловлена з Чорного моря, інша - завезена до України з Японії. Є сертифікати СІТЕС та протоколи з митниці, що в 2010 році та в 2013-му в Україну було разом завезено 36 дельфінів. Цим Україна підтримала жорстокий бізнес. Також наша держава стала експортером дельфінів до інших країн світу, незважаючи на те, що українські дельфіни охороняються Червоною книгою, чинним законодавством і міжнародними угода. Так, цих ссавців експортують до Туреччини та Єгипту. Частина дельфінів перевозиться українськими компаніями навіть до Таїланду», - поінформувала вона.

Зі свого боку, заступник міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко зазначив, що на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано два законопроекти, спрямовані на заборону жорстокого поводження з морськими ссавцями.

«Наше міністерство готує свій законопроект, і всі вони покликані припинити жорстоке поводження з тваринами, а утримання дельфінів у дельфінаріях якраз і є одним із його елементів», - сказав посадовець.

У Мінекології працюють над тим, щоб регламентувати процес ідентифікації диких тварин, які утримуються в неволі.

«Для цього ми готуємо кілька нормативних актів на рівні Кабінету міністрів. До цих документів належать порядок отримання дозволу на утримання дикої тварини, порядок реєстрації народжених у неволі диких тварин, порядок ідентифікації та реєстрації диких тварин, які знаходяться в неволі, та сам порядок їх утримання в неволі», - уточнив Полуйко.

У Мінекології вже знайшли місце, де створять реабілітаційний центр для дельфінів

У Міністерстві екології та природних ресурсів уже визначилися щодо території, на якій планується будівництво реабілітаційного центру для дельфінів, які утримуються в неволі.

Про це заявив заступник міністра екології та природних ресурсів України Василь Полуйко під час прес-конференції в Укрінформі.

«Ми активно працюємо над створенням реабілітаційного центру для дельфінів. Ми знайшли місце, де його може бути створено. Після проведення всіх узгоджувальних зустрічей і нарад ми, сподіваюся, зможемо оприлюднити адресу майбутнього реабілітаційного центру для дельфінів», - зазначив Полуйко.

Водночас еколог міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» Катерина Полянська звернула увагу на умови, яких треба дотримуватися при будівництві центру.

«Мінімальні умови створення реабілітаційного центру вимагають мінімум 4,5 га морської акваторії, що спочатку має бути огородженою, також глибина має бути до 10 метрів, температурний режим і солоність мають бути дотримані. Крім того, треба вивчати екологічні особливості цієї території щодо можливості постачання риби, оскільки дельфінів із дельфінаріїв знову привчатимуть полювати на живу рибу», - пояснила вона.

Полянська уточнила, що схожі реабілітаційні центри діють у декількох країнах світу, зокрема в Ізраїлі, а також їх планують створити у Туреччині, Греції, Італії, США.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-
*/ ?>