Перейменування Дніпропетровської області на Січеславську: обговорення ініціативи

Перейменування Дніпропетровської області на Січеславську: обговорення ініціативи

2920
Укрінформ
6 березня 10.00 - Обговорення ініціативи перейменування Дніпропетровської області на Січеславську

Організатор: ГО «Інститут суспільних досліджень».

Учасники: Віктор Брехуненко - доктор історичних наук, професор, завідувач відділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського; Павло Гай-Нижник - доктор історичних наук, академік Української академії наук, завідувач відділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства; Богдан Галайко - кандидат історичних наук, директор Національного науково-дослідного інституту українознавства МОН України; Богдан Короленко – начальник відділу аналізу регіональних особливостей та політики національних меншин Українського Інституту Національної пам'яті

Коротко. Згідно із законом про декомунізацію назва Дніпропетровська область має бути змінена, оскільки містить згадку про Григорія Петровського - одного з організаторів Голодомору та чільного діяча тоталітарного комуністичного режиму в Україні. Пропонована назва - Січеславська область. Назва Січеслав не вигадана, а має історичну тяглість - 100 років. Нещодавно понад 30 громадських організацій Дніпропетровської області підписали звернення до Андрія Парубія розглянути можливість перейменування області на Січеславську. Зараз на сайті Президента України зареєстровано петицію про перейменування Дніпропетровської області в Січеславську.

Під час «круглого столу» планується обговорення відомими вченими, науковцями-істориками доцільність та обрунтованість саме такої назви області.

Підсумкові матеріали:

Перейменування Дніпропетровської області є питанням національної безпеки - науковці

Перейменування Дніпропетровської області має відбутися згідно із законом про декомунізацію, також це є питанням національної безпеки.

На цьому наголосив Богдан Короленко - начальник відділу аналізу регіональних особливостей  та політики національних меншин Українського інституту національної пам'яті - під час круглого столу в Укрінформі.

"Питання символіки і топоніміки відіграли свій негативний вплив на ті події, які ми маємо з 2014 року. Тобто російська пропаганда апелювала до "спільного минулого" і, наприклад, важко заявити про якусь українську окремішність, коли назви вулиць, населених пунктів такі самі, як в РФ", - сказав Богдан Короленко.

Принагідно він нагадав, що впродовж 2016 року було перейменовано 987 населених пунктів, а також 25 районів, назви яких містили символіку комуністично-тоталітарного режиму.

"Петровський був впродовж тривалого часу - з 1918-го до 1938 року, з невеликими проміжками, - так званим всеукраїнським старостою і в Україні на його честь радянською владою було найменовано 69 населених пунктів. Це - друге місце після Леніна, на честь якого в Україні було названо 108 населених пунктів", - уточнив співробітник УІНП.

Він нагадав, що дотепер в Україні не перейменовані дві області - Дніпропетровська і Кіровоградська, і для їх перейменування потрібно вносити зміни до Конституції, оскільки назви областей перераховані в ній. Для цього потрібне відповідне подання не менше 150 депутатів.

"Зараз така робота у Верховній Раді ведеться. Ми закликаємо колег долучитися до цієї роботи, простимулювати роботу народних депутатів, аби вони зібрали необхідні 150 підписів, внесли проект постанови на розгляд Верховної Ради, і щоб після відповідної процедури ми замість Дніпропетровської області мали Січеславську", - сказав Короленко.  

За його словами, саме така назва є найоптимальніша, обгрутнована також історично і етнографічно, вона відбиватиме козацький етап історії цього краю та етап національно-визвольних змагань 1917-21 років - а у 1918-21 роках неофіційною назвою тодішнього Катеринослава була Січеслав, додав він.

Як зазначив Павло Гай-Нижник - доктор історичних наук, академік Української академії наук, заввідділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства - область треба перейменовувати, оскільки її назва містить згадку про Григорія Петровського.

"Григорій Петровський - не уродженець області, до того ж він - один із рупорів більшовицької партії, яка силою захопила владу на території Росії, а потім знищила українську державність. Петровський був надісланий в Україну, щоб тут проводити Червоний терор, він особисто керував залиттям кров'ю Куренівського повстання. Він - один з організаторів концтаборів на території України, один з організаторів Голодомору в Україні - і це юридично засвідчено. Тобто фактично область носить ім'я вбивці і терориста. Його руки в крові не тільки українського народу, а й російського", - підкреслив він.

Водночас Віктор Брехуненко - доктор історичних наук, професор, заввідділу теорії і історії археографії та споріднених джерелознавчих наук Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, -  зазначив, що перейменування Дніпропетровської області на Січеславську абсолютно вмотивоване з наукової точки зору.

"Це найкраща назва для цього регіону, оскільки територія сучасної Дніпропетровщини - це класичний козацький край. Джерела неспростовно свідчать, що в кінці ХV - на початку ХVI століття козаки почали освоювати цей край. І з восьми Запорозьких січей п'ять були на території сучасної Дніпропетровщини. Північні регіони Дніпропетровщини входили до складу Української держави - Гетьманщини. І козацька спадщина відігрвала ключову роль у трансформаціях, які відбувалися в ХІХ - на початку ХХ століть в Україні. У 2014 році сучасне місто Дніпро і область стали форпостом українства на сході і забили осиновий кілок у похід так званої "російської весни", - підкреслив історик.

За його словами, коли область буде перейменована на Січеславську, "це створить на моральному рівні, на рівні історичної пам'яті непрохідний бар'єр для всіляких антинаукових концепцій - "Новоросії" та інших". Це також створить абсолютно інший образ - не тільки в Україні, а й в усьому світі, і дасть поштовх розвитку туризму, бо це позиціонує її не тільки як промисловий центр, а як гармонійну територію, в якій поєднуються високотехнологічна промисловість з козацькою спадщиною.

Директор ГО "Інститут суспільних досліджень" (м.Дніпро) Вадим Прокопов, своєю чергою, поінформував, що починаючи з осені 2017 року, понад 30 громадських організацій м.Дніпра та Дніпропетровської області підписали звернення до Верховної Ради з проханням перейменування область на Січеславську. Наприкінці січня на сайті Президента України зареєстровано відповідну петицію, яка має зібрати 25 тисяч голосів. На підтримку цієї ініціативи вже є кілька ресурсів в інтернеті - на Facebook, на YouTube, проводяться громадські обговорення, дискусії, круглі столи з відомими науковцями у Верхньодніпровську, Дніпрі та Кривому Розі.

Відео з круглого столу:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-