Виборчі правопорушення. Хто й чому вдається до них?

Виборчі правопорушення. Хто й чому вдається до них?

Укрінформ
12 жовтня  11.00 - Виборчі правопорушення в центрі уваги: хто і чому порушує виборче законодавство?

Організатор: Офіс Ради Європи в Україні.

Учасники: Мортен Енберг - Голова Офісу Ради Європи в Україні; Тетяна Ковальчук - заступник міністра внутрішніх справ України; Сергій Дубовик - заступник Керівника Секретаріату Центральної виборчої комісії України; Ольга Айвазовська - голова правління, ВГО "Громадська мережа "ОПОРА"; Ольга Коцюруба - юридичний радник, ВГО "Громадська мережа "ОПОРА"; Олексій Кошель - директор, ВГО "Комітет виборців України"; Тетяна Костюченко - старша дослідниця, GfK Ukraine; представник  Національної поліції України; Руслан Дударець - заст. начальника Головного слідчого управління Національної поліції України; Ігор Калантай - заст. начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України.

Коротко. Опитування громадської думки щодо виборчих правопорушень було проведено на замовлення Ради Європи задля дослідження причин та мотивації, які штовхають громадян України вчиняти дії всупереч виборчому законодавству. Результати опитування громадської думки, що було проведено у червні - липні 2017 року у всіх регіонах України (окрім Автономної Республіки Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, які не перебувають під контролем органів державної влади України), можуть бути корисними для органів державної влади та громадських організацій при плануванні та вжитті заходів, спрямованих на запобігання виборчим правопорушенням та посилення ефективності механізмів відповідальності за виборчі правопорушення.

Підсумкові матеріали:

Майже дві третини українців зіткнулися принаймні з одним порушенням на виборах з 2014 року - опитування

Майже дві третини українців зіткнулися принаймні з одним порушенням на виборах, які проводилися з 2014 року, найчастіше вони стосувалися виборчої агітації. 

Про це на презентації в Укрінформі опитування громадської думки на тему: "Виборчі правопорушення в центрі уваги: хто і чому порушує виборче законодавство?" заявила старша дослідниця GfK Ukraine Тетяна Костюченко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"68% українців зіткнулися принаймні з одним порушенням на виборах, починаючи з 2014 року. Найбільш поширеними  видами порушень є пов'язані з виборчою агітацією - їх зазначали 65% респондентів та підкуп виборців - 13% респондентів", - сказала Костюченко.

Вона поінформувала, що оскільки підкуп виборців є однією з ключових проблем виборчого процесу в Україні, дане опитування, зокрема, фокусувалося на питанні причин, з яких український виборець був готовий продати свій голос.

За словами Костюченко, загалом 79% українців заперечують готовність членів свого господарства продавати свій голос, а 6% опитаних зізналися, що особисто готові це зробити. Водночас, на думку дослідників, на практиці відсоток останніх може бути значно вищим, по-перше, через чутливість запитання, а по-друге, через те, що при непрямому підкупі факт продажу голосу може бути завуальованим.

За підсумками всіх компонентів дослідження, причинами продажу голосів є бідність населення, намагання отримати бодай якісь вигоди від кандидата чи партії через розчарування у результатах будь-яких виборів, недостатнє розуміння того, що вважається підкупом виборців, недостатність суспільного осуду тих, хто продає і купує голоси, а також низька поінформованість про випадки притягнення до кримінальної відповідальності за порушення виборчого законодавства та низька готовність повідомляти про порушення, особливо у випадках непрямого підкупу виборців. 

Дослідження також засвідчило, що лише 14% українців знають про кримінальну відповідальність для виборців, які продають свої голоси, і лише 18% респондентів чули про випадки притягнення до відповідальності осіб, які порушили виборче законодавство.

Опитування громадської думки щодо виборчих правопорушень було проведено на замовлення Ради Європи задля дослідження причин та мотивації, які штовхають громадян України вчиняти дії всупереч виборчому законодавству, у червні-липні 2017 року у всіх регіонах України (окрім Автономної Республіки Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей, які не перебувають під контролем органів державної влади України).

За три роки до суду скеровано 95 кримінальних проваджень щодо порушень на виборах різного рівня - Нацполіція

Слідчі Національної поліції України за період 2014-2017 років відкрили понад 1 тис. кримінальних проваджень стосовно порушень виборчого законодавства під час виборів різного рівня, з них до суду скеровано 95 проваджень.

Про це на презентації в Укрінформі опитування громадської думки на тему: "Виборчі правопорушення в центрі уваги: хто і чому порушує виборче законодавство?" заявив заступник начальника головного слідчого управління Національної поліції України Руслан Дударець. 

"Протягом 2014 -2017 року в Україні відбувся ряд виборчих кампаній, зокрема позачергові вибори Президента  та народних депутатів у 2014 році, місцеві вибори у 2015 році, довибори до Верховної Ради у минулому році та вибори в об'єднаних громадах. За результатами виявлених порушень, а також за зверненнями громадян слідчими підрозділами Нацполіції було відкрито понад 1 тис. кримінальних проваджень цієї категорії. На даний час до суду скеровано 95. Це досить малий відсоток", - сказав Дударець. 

Він поінформував, що за результатами розслідування порушень під час позачергових виборів Президента до суду було скеровано 3 кримінальних провадження, позачергових виборів народних депутатів - 18, а за результатами виборів до місцевих органів влади у 2015 році - 66 кримінальних проваджень. Решта направлених до суду проваджень стосувалися порушень під час інших виборів.  

Низький відсоток відкритих кримінальних проваджень щодо порушень виборчого законодавства, на думку Дударця, можна пояснити тим, що, згідно з даними дослідження, лише 18% українців готові  повідомляти про це. 

"Коли це робити вчасно, то правоохоронні органи також вчасно реагують на порушення, що призводить до ефективного судового розслідування і скерування кримінального провадження до суду", - переконаний заступник начальника головного слідчого управління НПУ. 

Він також повідомив, що Нацполіція веде роз'яснювальну роботу про кримінальну відповідальність за порушення виборчого законодавства.

Відео з прес-конференції:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-